• یکشنبه / ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99031810353
  • منبع : نمایندگی همدان

تلاش برای محو لفظ پایین‌شهر از منطقه ۴ همدان

تلاش برای محو لفظ پایین‌شهر از منطقه ۴ همدان

ایسنا/همدان منطقه چهار شهرداری همدان به وسعت ۱۵۱۰.۸۱۴ هکتار و جمعیت ۱۳۱ هزار و ۱۲۲ نفر(مطابق با سرشماری سال ۱۳۹۰) از سه ناحیه و ۱۹ محله تشکیل می شود.

حدود این منطقه شامل میدان امام خمینی(ره)، خیابان باباطاهر، میدان فلسطین، بلوار غبار همدانی، بلوار شهید بهادربیگی، میدان پاسداران، بلوار شهید شاه حسینی، بلوار آزادگان، شهرک الوند، حصار دیزج به میدان فرودگاه، بلوار بسیج، میدان سپاه و خیابان اکباتان است.

در بازدید اهالی رسانه همدان با همراهی برخی از اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری منطقه چهار از پروژه های عمرانی این منطقه، سرپرست منطقه چهار شهرداری همدان بیان کرد: در سال ۹۹ برای شهرداری منطقه ۴، ۸۰ میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده و در سال جاری نیز شهرداری این منطقه، ۴۰ پروژه عمرانی دارد که برای اتمام این پروژه ها به ۴۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

مجید یوسفی‌نوید ادامه داد: پروژه های این منطقه به چند دسته تقسیم می شوند؛ اولویت نخست اتمام پروژه های نیمه تمام است، پس از آن مسئله محله محوری را بررسی می کنیم یعنی باید در هر محله حداقل یک پارک و چمن مصنوعی داشته باشیم که در راستای اجرای این طرح دو پارک در اسلامشهر و یک پارک در منوچهری احداث شده است و در شهرک ولیعصر نیز یک پارک ۱۰۰۰ متری وجود داشت که از شهریورماه سال گذشته طی یک سال ظرفیت آن را ۱۰ برابر کرده ایم و طی ۴۵ روز آینده پس از تکمیل مبلمان و فضای سبز افتتاح می شود. 

وی حل مشکلات محله ای مانند راه دسترسی محلات و آسفالت کوچه های خاکی را از دیگر فعالیت شهرداری منطقه ۴ عنوان کرد و با اعلام پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فرهنگسرای کوی کوثر بیان کرد: این فرهنگسرا در دو طبقه در حال تکمیل است که در طبقه همکف، شهرداری یکی از نواحی این منطقه مستقر و طبقه اول و دوم نیز مکان فرهنگسرا خواهد شد که تا سه ماه آینده افتتاح می شود.

یوسفی‌نوید در رابطه با مسئله دسترسی راه های حصار راه علی آباد گفت: کوچه های این منطقه باریک است و زمین های تفکیک شده این مناطق نیز به علت عدم دسترسی بلااستفاده مانده اند بنابراین معبری در این قسمت درنظر گرفته شده که بلوار سردار همدانی را به بزرگراه آیت الله نجفی متصل می کند و این یک پروژه پنج ساله است که فاز اول آن ۴۳۰ متر است.

وی با اعلام افتتاح فاز جدید پارک منوچهری بیان کرد: این مکان به محل خواب معتادان تبدیل شده بود اما سال گذشته پروژه فاز جدید این پارک آغاز شد. این پارک مجهز به سن و زمین چمن مصنوعی است و به زودی افتتاح می شود. برای این پروژه ۵۰۰ میلیون تومان برای زمین چمن مصنوعی، ۸۰۰ میلیون تومان برای عملیات عمرانی و ۸۰ میلیون تومان برای نرده کشی کنار دریاچه هزینه شده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر همدان نیز در حاشیه این دیدار بیان کرد: مناطق حصار مطهری، دیزج، شهرک ولیعصر(عج)، حصار امام(ره)، اسلامشهر، حصار علی آباد، خضر، پرسی گاز و مزدقینه جزء محدوده منطقه ۴ شهرداری هستند که به صورت نیم دایره شهر را دربرگرفته اند.

علی فتحی ادامه داد: قدمت برخی از این مناطق مانند تپه خضر و قسمت هایی از حصار امام(ره) به ۶۰۰ سال می رسد اما متأسفانه به علت کم توجهی مسئولان طی ۴۰ سال گذشته این نواحی اوضاع خوبی نداشتند و برای این مناطق از لفظ حاشیه شهر استفاده کرده اند در حالیکه اینها متن شهر بودند و قسمت هایی مانند استادان و متخصصین بعداً به شهر اضافه شدند.

وی افزود: با تلاش سرپرست و پرسنل شهرداری منطقه چهار، در مناطق حصار امام(ره)، اسلامشهر، شهرک ولیعصر(عج) و منوچهری بدون اغراق طی سه سال گذشته برابر ۵۰ سال گذشته کار شده است و امیدواریم سال های آینده نیز توجه مدیران شهری به توانمندسازی این مناطق بیشتر شود به گونه ای که ما لفظ پایین شهر را برای آنها به کار نبریم.

فتحی در رابطه با اتصال اسلامشهر به بلوار سیدجمال الدین اسدآبادی تشریح کرد: طول مسیر این پروژه ۵۰۰ متر است که عملیات زیرسازی آن انجام شده است و پس از بهره برداری از این پروژه، ماشین هایی که از اسلامشهر به میدان امام(ره) می روند از این مسیر تردد می کنند و حدود ۶۰ درصد از بار ترافیکی حصار امام(ره) کمتر می شود.

وی با اعلام عدم همکاری شرکت آب منطقه ای و اداره راه و شهرسازی با شهرداری بابت پوشش رودخانه حصار راه علی آباد گفت: نرده ها در این مناطق برای ایمنی نصب شده اند و حتماً باید روی این رودخانه پوشانده شود اما متأسفانه عزم جدی روی این مورد نبوده و اینک دو هفته است که از طریق کمیسیون خدمات شهری تقاضای بازدید از اداره راه و شهرسازی و شرکت آب را داشتیم که هنوز آنها را ملاقات نکرده ایم.

وی با اعلام تفکیک رودخانه منوچهری از فاضلاب گفت: رودخانه پس از تفکیک فاضلاب از آن، تبدیل به آب زلال شده و نرده نیز برای رعایت ایمنی در اطرافش نصب شده است.

مسئول فنی منطقه چهار شهرداری همدان نیز با اعلام اینکه بن بست بودن خیابان ابوذر یکی از مشکلات ساکنان این منطقه است، بیان کرد: از شهریورماه سال گذشته این پروژه را آغاز کردیم و برای اتصال خیابان ابوذر به بلوار سیدجمال الدین اسدآبادی روی رودخانه ای که در این مکان بود را کامل پوشش دادیم.

سهراب ادیب مهر افزود: پوشش ۳۰۰ متری این رودخانه حدود ۶۰۰ میلیون تومان هزینه داشت و ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار نیز صرف زیرسازی و جدولگذاری این خیابان شده است و تا دو ماه دیگر این پروژه به اتمام می رسد و خیابان ابوذر به بلوار سیدجمال الدین اسدآبادی وصل می شود.

وی در رابطه با فعالیت های انجام شده در بوستان عقیل اسلامشهر نیز گفت: ۲۵۰۰ متر فضا به این مکان اضافه و زمین چمن مصنوعی فوتبالی به ابعاد ۲۰ متر در ۳۰ متر نیز در این مکان ساخته شده که ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای بوستان و ۳۰۰ میلیون تومان برای ساخت زمین فوتبال هزینه شده است.

ادیب مهر ادامه داد: مکان درنظر گرفته شده برای ساخت زمین چمن، یک متر پایین تر از سطح زمین بود که ابتدا کارهای عمرانی و عملیاتی زیرساختی را انجام دادیم و با استقبال مردم نیز روبرو شدیم. مشکل دیگر این منطقه معابر و فاضلاب آن بوده که در این منطقه ۱۵۰۰ تن آسفالت ریزی داشتیم و با همکاری اداره آبفا نیز مشکل فاضلاب را حل کرده و چهره خوبی در این منطقه ایجاد شد.

وی با اعلام ساخت غرفه گردشگری در ورودی شهر گفت: این مکان مجهز به نمازخانه، سرویس بهداشتی، اتاق مادر و کودک و غرفه راهنمای گردشگران است.

وی درباره عملیات پیاده رو سازی میدان علویان تشریح کرد: گردشگران زیادی برای رفتن به سایت باستانی هگمتانه از این مسیر عبور می کنند، وضعیت پیاده رو این منطقه بسیار نامناسب بود و ما با هزینه ۶۰۰ میلیون تومان این پروژه را از سال گذشته آغاز کردیم و تا دو ماه آینده این پروژه به اتمام می رسد.

تهیه از: مهدیه سلیمی، خبرنگار ایسنا

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.