• چهارشنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۰
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99042518375
  • منبع : مطبوعات

داستان خواندنی کتابفروش زاهدانی

داستان خواندنی کتابفروش زاهدانی

تنها یک آرزو دارد؛ عمر طولانی. نه برای اینکه بیشتر زندگی کند و از بودن در این دنیا لذت ببرد بلکه برای اینکه بیشتر کتاب بخواند و هر روز به معلوماتش اضافه شود. اهالی خیابان امیرالمؤمنین(ع) زاهدان سالهاست او را می‌شناسند. پیرمردی با محاسن سفید که هر روز در پیاده رو بساط کتابش برپاست. 15 سالی هست که زندگی‌اش به کتاب گره خورده و شکر خدا کرونا هم نتوانسته او را از کتابخوانی و کتابفروشی جدا کند.

به گزارش ایسنا روزنامه ایران در ادامه نوشت: تفاوت بساط کریم شه بخش در زاهدان با باقی کتابفروش‌های خیابانی که در خیلی از شهرها کسب و کارشان رونق دارد این است که خیلی از کتاب‌های او هدیه مردم است و او هم با کسانی که اهل کتاب باشند و پولی برای خرید نداشته باشند، همین کار را می‌کند یعنی هدیه می‌دهد. اما این تنها تفاوت او با باقی کتابفروش‌ها نیست؛ خودش می‌گوید همه کتاب‌ها را اول می‌خواند بعد داخل بساطش می‌گذارد. او یکی از کتابخوان‌ترین کتابفروش‌های ایران است: «با خواندن هر کتاب حس خوبی پیدا می‌کنم. اهل منطقه کورین هستم و وقتی بچه بودم همراه خانواده به زاهدان آمدم. روستای ما تا شهر 80کیلومتر فاصله دارد. آن سال ها زاهدان یک شهر خیلی کوچک بود و این همه ماشین نداشت. در روستا دام داشتیم و زندگی‌مان از گله گوسفند تأمین می‌شد اما خشکسالی زندگی‌مان را تیره کرد. آب نداشتیم و مجبور بودیم برای تأمین علوفه و آب کیلومترها دورتر برویم.
 قهر طبیعت هر سال بیشتر شد تا اینکه خیلی از گوسفندان تلف شدند و دیگر هیچ دامی نماند و به امید پیدا کردن کار راهی زاهدان شدیم. من از همان کودکی عاشق کتاب و مطالعه بودم. آن سال ها خبری از مدرسه نبود و مکتب می‌رفتیم. معلم ما ملا بود و قرآن درس می‌داد. با خواندن قرآن با سواد شدم و تحصیلات را تا جایی که می‌توانستم تفسیر قرآن کنم ادامه دادم. علاقه به کتب دینی از همان جا شکل گرفت و هر کتاب دینی که درباره ائمه(ع) پیدا می‌کردم فوراً می‌خواندم.»
اولین روزهایی را که بساط کتاب در پیاده‌رو و در نزدیکی مسجد امیرالمؤمنین برپا کرد فراموش نمی‌کند. این بساط بهانه‌ای بود که بتواند هم کتاب بخواند و هم کتاب دست مردم بدهد: «برای خرید کتاب به تهران و قم می‌رفتم و نمایشگاه بین‌المللی کتاب را هم از دست نمی‌دادم. تا 5 سال پیش هر سال برای خرید کتاب‌های جدید به تهران می‌آمدم. سعی می‌کردم با پول کمی‌که دارم کتاب‌های ارزان قیمت و مفیدی بخرم. بعضی از ناشران وقتی علاقه‌ام را می‌دیدند تخفیف خوبی می‌دادند. اما آخرین بار دو کارتن از کتاب‌هایی که خریده بودم به سرقت رفت. مثل کسی که بچه‌اش را گم کرده باشد همه جا را گشتم. آن کتاب‌ها همه چیز من بود و از اینکه قبل از مطالعه دزدیده شده بودند غصه می‌خوردم. از آن سال به بعد دیگر تهران نیامدم.
سرانه مطالعه در سیستان و بلوچستان پائین است و تازه از خود کتابخوانی هم که بگذریم، خیلی از مردم قدرت خرید کتاب ندارند. حتی برای کتاب‌های ارزان هم کلی چانه می‌زنند. با این همه کم نیستند کسانی که علاقه زیادی به مطالعه دارند و من به عنوان کسی که از نزدیک با مردم ارتباط دارم این را می‌فهمم. برای همین وقتی می‌بینم کسی قدرت خرید ندارد و چشمش دنبال فلان کتاب است، هدیه می‌دهم.»
مغازه محمد دوست محمدی از کتابفروش‌های قدیم زاهدان چند قدم آن طرف‌تر از بساط کتابفروشی کریم است اما در این سال ها هیچگاه به او اعتراض نکرده است. دوست محمدی می‌گوید خیلی از مردم هر روز وقتی او را غرق مطالعه کتاب می‌بینند به کتاب علاقه‌مند می‌شوند: «سالهاست او را می‌شناسم. صبح زود خودش را از راه دور به اینجا می‌رساند و بساط کتاب‌هایش را پهن می‌کند. غروب هم همه کتاب‌هایش را در مغازه ما امانت می‌گذارد و می‌رود. عاشق کتاب است و هر کتابی که به دستش می‌رسد می‌خواند. باور کنید در زیر این آفتاب‌سوزان ساعت‌ها نشستن و مطالعه کردن سخت است اما کریم وقتی غرق مطالعه می‌شود به هیچ چیز دیگری توجه نمی‌کند. علاقه زیادی به کتاب‌های ادبی و سیره اهل بیت دارد. هر نکته‌ای را که متوجه نشود از ما می‌پرسد یا برای فهمیدن آن یک کتاب دیگر می‌خواند.
همه این کتاب‌ها را مردم به او هدیه می‌دهند و او هم با قیمت پائین می‌فروشد و اگر هم کسی پول نداشته باشد هدیه می‌دهد. درباره کتاب هم به مشتری با هر سلیقه‌ای خوب توضیح می‌دهد. کریم چند کتاب هم درباره امویان و عباسیان نوشته که هنوز چاپ نشده است. به هرحال چاپ کتاب بدون سرمایه ممکن نیست مخصوصاً کریم که زندگی‌اش با سختی می‌گذرد و برای پرداخت اجاره خانه گاهی مجبور می‌شود از مغازه دارها پول قرض بگیرد. هفت فرزند دارد و در یک خانه کوچک زندگی می‌کند و ماهانه یک میلیون و 400 هزار تومان اجاره می‌دهد. حالا فکرش را بکنید با این اوصاف چند بار توفان شن و باران هم بساط کتاب‌هایش را به هم ریخته: «اینجا گاهی رگبار می‌شود و در چشم به هم زدنی، آب همه چیز را با خودش می‌برد. دو بار همین جوری همه کتاب‌هایم را آب برد. کتاب‌هایی که خیلی دوست داشتم به دیگران هدیه می‌دادم که بخوانند.»
البته این فقط باد و باران سیستان و بلوچستان یا آن سارق نمایشگاه کتاب تهران نبوده که بساط کریم را جارو کرده و برده، بلکه چندباری هم همین جا در زاهدان وقتی برای نماز بساطش را رها کرده، چند جلدی از کتاب‌هایش ناپدید شده است اما او خیلی هم ناراحت نمی‌شود، وقتی قرار است کتابت را هدیه دهی چه بهتر که کسی بردارد تا باد و باران از بینش ببرد: «وقتی جوان‌ها مشغول تماشای کتاب می‌شوند از آنها دعوت می‌کنم چند دقیقه‌ای کنارم بنشینند تا برایشان کتاب بخوانم. کتاب مسیر درست زندگی را نشان می‌دهد، اگر خوش‌شان آمد و پولی نداشتند، هدیه می‌دهم ببرند بخوانند. کتاب‌های دانشگاهی را هم که هدیه می‌گیرم رایگان به دانشجوها می‌دهم چون آنها نباید دغدغه‌ای جز درس خواندن داشته باشند.»
او از حال و روز مردم زاهدان در روزگار کرونایی می‌گوید: «این روزها کرونا باعث شده مردم کمتر برای خرید بیرون بیایند که خرید کتاب هم از این قاعده مستثنی نیست. با وجود این من تقریباً هر روز اینجا سر بساط کتاب هستم. فکر می‌کنم حتی اگر یک نفر هم کتاب مورد علاقه‌اش را در بساط من پیدا کند پس آمدنم مفید است. هنوز کتابی درباره کرونا منتشر نشده و اگر منتشر شد خیلی دوست دارم مطالعه کنم.»
او درباره نشستن در پیاده‌رو و بساط کردن کتاب می‌گوید: «سقفی بالای سر ندارم و باد و باران و آفتاب کتاب‌ها را از بین می‌برد. مدتی قبل شهرداری قول داد برای من همین جا کیوسک نصب کند که فکر کنم بعد یادشان رفت. فعلاً که تنها آرزویم این است عمری طولانی داشته باشم و کتاب‌های زیادی بخوانم. دلم می‌خواهد تا آخرین نفس بخوانم. در کنار آن هم آرزو دارم روزی کتاب‌هایی که درباره اهل بیت(ع) نوشته‌ام و سال‌ها برای نوشتن‌شان عمر گذاشته ام و مطالعه کرده‌ام به چاپ برسد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۵ ۰۹:۵۵

چطوری می توان به این آقا کتاب هدیه کرد ؟

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۵:۳۲

بله.. چطور میشه حمایتشان کرد؟

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۶:۲۹

من زاهدانم قصد دارم چندتا از کتابامو ک لازم ندارم بهشون هدیه بدم اگر زاهدان نیستین میخواین برای من بفرستین تا بهشون بدم. یا اینکه میتونم شمارشونو براتون بگیرم

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۶:۴۶

زاهدان خ امیر المومنین جنب مسجد امیر المومنین آقای کریم شه بخش

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۸:۵۷

سلام ایشون همیشه در پیاده رو خیابان امیرالمونین زاهدان نزدیک مسجد کتاباش رو پهن میکنه اگه خاستین بهش کتاب هدیه کنید

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۹:۳۵

خیلی خوبه که ادم بتونه اینقدر کتاب بخونه

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۹:۴۰

من بچه همین استانم اگه درمورد رساندن کتاب به دست اقای شه بخش کمکی از دستم برمیاد انجام خواهم داد 09021980100 عزیزانی ک می‌خواهند به اقای شه بخش کتاب هدیه بدهند تماس بگیرید

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۷ ۰۲:۰۹

خداوند تو را حفظ کند ۷ سال من تو را می بینم وای تعجب کردم هیچ سودی برات ندارن ولی ای شیر مرد بلوچ پاداش خودت را اون دنیا خدا بهت میده خداوند حافظت باشه

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۰۰:۵۶

خداوندحافظ ونگهدارت باشد.مردخدا

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۰:۰۳

ان شاءالله که عمر طولانی و بابرکت داشته باشین اقای شه بخش ..

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۱:۱۲

عالی بود

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۳:۳۳

عالی . احسنت . عشق به مطالعه و علم عشق به حق تعالی است . پیامبر فرمود هر کس کلمه ای به من بیاموزد من را بنده خود قرار داده است . یعنی ۱۴۰۰ سال پیش این فرمایش را بیان داشت و می دانست سرچشمه همه بدیها جهل است . با علم به خدا می رسیم .

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۳:۵۴

باشد به امید روزی که همه ما ایرانی ها مثل کریم شه بخش بتونیم با دل جون علاقه مند کتاب خوانی شویم وسرانه مطالعه کشور بالا برود

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۶:۳۸

درود جا دارد همه جانبه از این شخصیت بلوچستانی حمایت شود

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۸:۱۰

سلام .‌ بعنوان یک زاهدانی که ایشان رو بارها دیده ام ولی توجهی به ایشان نکرده ام ، ایشان را تحسین میکنم ...

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۲۲:۲۶

منم خریدار کتاباشم.اگه خواست کتاب دارم نو و تمیز واسش بفرستم.

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۲۲:۵۹

سلام بنده حاج کریم رو میشناسم و ازش کتاب هم خریدم اگه کتابی دارید که میخواید هدیه بدید میتونم دستش برسونم 09914874233

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۷ ۰۰:۵۸

بهترین کارو میکنه ایول

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۷ ۰۵:۱۰

ان شاء الله به آرزویش برسد کاش راه ارتباطی رو هم میگفتید هر خبری که درج میشه ای کاش راه کمک هم گفته بشه

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۷ ۱۶:۰۷

جزاک الله خیرا . باید همه اینطور عاشق کتاب و مطالعه باشند و در زمینه فرهنگی و بالا بردن سطح مطالعه جامعه کوشا باشند . از همه دوستان درخواست داریم که کتابهایی را که لازم ندارند به این آقا هدیه بدند .

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۲۳:۲۹

سلام دوستان من ایشون رو دیدم ولی فکر نمیکردم همچین انسان بزرگی باشن اگر کسی دوست داشت کتابی به ایشون بفرسته یا ارتباط باهاشون برقرار کنه به ایمیل من پیام بفرسته تا ان شا الله کمکش کنم asaysh798@gmail.com