• پنجشنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۳
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99051612338
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

نماینده شهرکرد، بن و سامان در مجلس مطرح کرد؛

سبد معیشتی مردم چهارمحال و بختیاری کوچکتر از میانگین کشوری

سبد معیشتی مردم چهارمحال و بختیاری کوچکتر از میانگین کشوری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه طبق آمارها سبد معیشتی مردم این استان بسیار کوچک‌تر از میانگین کشوری است، بنابراین نیازمندیم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در این استان داشته باشد.

احمد راستینه ۱۶ مردادماه در جلسه پیگیری طرح‌های سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری با حضور معاونان بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اظهار کرد : این استان یکی از استان‌های مستعد در زمینه دامپروری، کشاورزی و محصولات باغی است و می‌تواند به قطب تولیدی محصولات دامپروری برای رفع نیازهای کشور تبدیل شود.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خدمات و اقدامات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مناطق محروم قابل تقدیر است، بیان کرد: مجموعه‌های خوبی نیز مانند کارخانه حجاب و پاک پی در این استان توسط این نهاد سرمایه‌گذاری شده است، اما انتظارات از بنیاد مستضعفان برای محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال در چهارمحال و بختیاری بیش‌تر است.

وی با اشاره به اینکه برخی از دستگاه‌ها بنا به دلایل سیاسی تمایل به سرمایه‌گذاری در چهارمحال و بختیاری ندارند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بنیاد مستضعفان نگاه سیاسی در سرمایه‌گذاری و انجام خدمت‌رسانی در مناطق مختلف کشور ندارد.

راستینه در ادامه با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیاری در حوزه کشاورزی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، تاکید کرد: طرح توسعه شهرک بادام در استان کلید خورده است، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می‌تواند در این حوزه نیز سرمایه‌گذاری کند و زنجیره تکمیل این محصول را توسعه دهد، همچنین این استان ظرفیت بالایی برای احداث گلخانه دارد، اما به دلیل محدودیت منابع مالی در این بحث ضعف‌هایی وجود دارد.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در خصوص کارخانه حجاب شهرکرد، یادآور شد: اجرای طرح توسعه این کارخانه علاوه بر تامین نیاز کشور به پارچه چادر می‌تواند برای حدود ۳۵۰ نفر اشتغال ایجاد کند.

وی با بیان اینکه طرح‌های آماده سرمایه‌گذاری خوبی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، عنوان کرد: متأسفانه طبق آمارها سبد معیشتی مردم این استان بسیار کوچک‌تر از میانگین کشوری است، بنابراین نیازمندیم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در این استان داشته باشد.

راستینه با اشاره به طرح انتقال آب بن به بروجن، افزود: طبق پیگیری‌های صورت گرفته این طرح باید نهایتا تا پایان خرداد سال آینده به بهره‌برداری برسد.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: برای رفع مشکلات احداث مجتمع دامپروری در هفشجان یک جدول زمانبندی مشخص شود و دستگاه‌های اجرایی طبق این جدول به وظایف خود عمل کنند.

کاهش محرومیت از اهداف بنیاد مستضعفان است

در ادامه جلسه الله‌کرم نصیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به فعالیت‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در کاهش محرومیت در کشور، اظهار کرد: نیازمند توسعه خدمات این نهاد در استان در زمینه‌های مختلف اعم از کشاورزی، دامپروری و ... هستیم.

وی ادامه داد: چند طرح تولیدی سرمایه‌گذاری شده توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری از جمله شیر پاک‌پی و کارخانه حجاب دارای مشکلاتی هستند، نیاز است بنیاد مستضعفان برای حل مشکلات این واحدها ورود کند.

نصیری با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف می‌تواند در چهارمحال و بختیاری سرمایه‌گذاری انجام دهد، گفت: حوزه کشاورزی و دامپروری از بزرگترین ظرفیت‌های این است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری در خصوص پیگیری ایجاد طرح‌ دامپروری در سیرک و نوآباد شهر هفشجان، تاکید کرد: دستگاه‌ها اجرایی باید ظرف مدت یک‌هفته صدور مجوزات لازم برای احداث این مجتمع را پیگیری کنند.

وی بیان کرد: حل مشکل سند مالکیت اراضی، تخصیص آب از ۴ حلقه چاه موجود، جاده دسترسی، تخصیص اراضی برای ایجاد طرح‌های توسعه‌ای، آب و برق و گاز این مجتمع باید در کوتاه‌ترین زمان حل شود.

سالانه حدود ۶۰۰ تن یونجه و ذرت علوفه‌ای در چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود

همچنین در این جلسه ذبیح‌الله غریب رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان اینکه سالانه حدود ۶۰۰ تن یونجه و ذرت علوفه‌ای در چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود، اظهار کرد: صنعت دامپروری در کشور وابسته به علوفه است و این استان ظرفیت خوبی در تولید علوفه دارد.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری در حال حاضر ۳.۵ درصد گوشت قرمز کشور و ۴ درصد شیر کشور را تولید می‌کند و این آمادگی برای افزایش تولید وجود دارد.

غریب در خصوص احداث مجتمع دامپروری در سیرک و نوآباد هفشجان در چهارمحال و بختیاری، توضیح داد: صدور مجوز برای این مجموعه تا ظرفیت ۲۵۰۰ تا ۳ هزار رأس در اختیار استان است و نیاز به اخذ مجوز از دستگاه‌های کشوری ندارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در صنعت دامپروری در کشور وابستگی وجود ندارد، گفت: همچنین نگرانی بابت تامین نهاده وجود ندارد و زیرساخت‌های خوبی در این استان برای فرآوری شیر تولیدی وجود دارد و ما می‌توانیم تا تولید ۵۰۰ هزار تن شیر را فرآوری کنیم.

وی ادامه داد: می‌توان برای تسهیل در روند احداث این مجتمع دامپروری هزینه‌های تغییر کاربری اراضی را حذف کرد، همچنین باتوجه به اینکه سازه‌ای به معنای واقعی برای احداث این مجتمع احداث نمی‌شود می‌توان عوارض ساخت را از آن کسر کرد، زیرا طبق مصوبات اخیر عوارض ساخت و ساز در احداث گلخانه‌ها حذف شده است.

حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران از تکالیف دستگاه قضایی است

در پایان احمدرضا بهرامی مدیرکل دادگستری چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی همواره حامی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری و رونق تولید است، اظهار کرد: این آمادگی توسط دستگاه قضا وجود دارد که موانع اجرای طرح احداث مجتمع دامپروری در سیرک و نوآباد هفشجان در چهارمحال و بختیاری طبق قوانین پیگیری شود.

وی با بیان اینکه حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران از تکالیف دستگاه قضای است، عنوان کرد: متأسفانه کارخانه پاک پی در چند ماه اخیر اقدام به تعدیل نیرو و محدودیت در فعالیت خود کرده است، می‌طلبد بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به حل مشکلات این مجموعه ورود کند.

بهرامی تاکید کرد: این کارخانه یک ظرفیت بزرگ برای فرآوری محصولات لبنی است و نباید اجازه دهیم این واحد به تعطیلی کشانده شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.