• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99051914047
  • منبع : شرکت ذوب‌آهن اصفهان

سرپرست خدمات فنی تولید نورد ذوب آهن اصفهان:

تولید میلگرد آجدار N۴۰، سبد محصولات فولادی ذوب آهن را تکمیل کرد

تولید میلگرد آجدار N۴۰، سبد محصولات فولادی ذوب آهن را تکمیل کرد

ایسنا/اصفهان برای اولین بار میلگرد آجدار سایز ۴۰ طبق استاندارد ملی INSO ۳۱۳۲ و مطابق گرید آج ۴۰۰ در کارگاه نورد ۳۰۰ ذوب آهن اصفهان تولید شد و سبد محصول میلگرد شرکت ذوب آهن را کامل تر کرد.

سرپرست خدمات فنی تولید نورد ذوب آهن اصفهان در این خصوص، گفت: با توجه به خط تولید کارگاه نورد ۳۰۰ و نیروی نوردی بالا برای تولید محصول آجدار N۴۰، امکان تولید این محصول در گروه نهایی وجود نداشت و در این راستا نیروی نوردی و گشتاور با توجه به قدرت موتور و ضریب گیربکس های قفسه میانی محاسبه شد و با بررسی های به عمل آمده و صحت سنجی انجام شده، تولید محصول در قفسه های میانی امکان سنجی شد؛ بدین منظور کارشناسان طراحی کالیبر این مجموعه، مراحل بررسی و طراحی کالیبر بیضی ماقبل آخر و کالیبر قفسه آخر میلگرد آجدار N۴۰ را در قفسه های ۱۳ و ۱۴ گروه میانی انجام دادند.

علیرضا مهرابی با بیان اینکه مشکل تولید محصول در گروه میانی فاصله زیاد آخرین قفسه با راهگاه های رولیک دار انتقال محصول به بستر خنک کننده است، اظهار کرد: جهت جلوگیری از جا ماندن شاخه آخر در محدوده بین قفسه آخر و قفسه های نهایی، مراحل طراحی و ساخت ۴ عدد میز رولیک دار در دستور کار قرار گرفت و پس از تهیه نقشه های اجرایی توسط دفتر فنی، توسط بخش مکانیک کارگاه، سفارش ساخت آن به کارگاه های ساخت ارسال شد و مراحل ساخت آن در کارگاه های ساخت مهندسی نت به پایان رسید و به نورد ۳۰۰ تحویل داده شد.   

وی اضافه کرد: سابقه تولید N۳۶ در کارگاه نورد۳۰۰ با وجود آمپر بالا در قفسه های نهایی امکان پذیر نبود که این نقیصه در تولید این محصول برطرف شد و نکته دیگر اینکه در پروفیل های سنگین امکان حصول به خواص مکانیکی طبق استاندارد وجود نداشت که در این مرحله خواص مکانیکی قابل قبولی به دست آمد.

سرپرست خدمات فنی تولید نورد ذوب آهن اصفهان گفت: این نوع میلگرد قابلیت تولید مطابق کلیه استانداردها ISO ،‌DIN ،‌Cares ،‌Gost ،BS ,ISO ASTM, را دارد و برنامه آتی این مدیریت تولید میلگرد آجدار N۵۰ در کارگاه نورد ۳۰۰ مطابق استاندارد INSO۳۱۳۲ با کلیه گریدها است.

کاربرد میلگرد ۴۰ در فونداسیون ها و اسکلت های فلزی سازه های بتنی ابرپروژه ها 

وی گفت: این نوع میلگردها در سدسازی، نیروگاه ها و فونداسیون ها و اسکلت های فلزی سازه های بتنی ابرپروژه ها کاربرد دارد.

سرپرست خدمات فنی تولید نورد خاطرنشان کرد: زمان برنامه ریزی، طراحی، ساخت و نصب، حدود ۶ ماه به طول انجامید و لازم است از تمام دست اندرکاران تولید این محصول شامل پرسنل سخت کوش کارگاه نورد ۳۰۰ و مجموعه خدمات فنی (طراحی کالیبر، دفتر فنی و کارگاه میانی) به نحوی شایسته قدردانی کرد، همچنین از حمایت های معاونت بهره برداری و مدیریت مهندسی نورد که در این راستا کمک شایانی نمودند تشکر و قدردانی می نمایم. 

به گزارش ایسنا، تولید این محصول علاوه بر تکمیل سبد محصولات و نمایش توان فنی مهندسی شرکت، فرصتی را برای مدیریت فروش شرکت ایجاد می کند تا بتواند در جهت تحقق اهداف سازمان، جذب مشتری و فروش محصولات خاص، برنامه ریزی و اقدام کند.

سرپرست کارگاه نورد ۳۰۰ نیز در این باره، اظهار کرد: طراحی اولیه کارگاه نورد ۳۰۰ جهت تولید میلگرد های سایز۱۰ تا ۳۲ است که نورد ۳۰۰ با توجه به چندین درخواست مدیریت فروش داخلی و همچنین مدیریت صادرات جهت تولید سایزهای سنگین از جمله ۳۶ و ۴۰ و ۵۰ که کاربردهای فراونی دارد تاکنون به علت وجود مشکلات فنی و عدم وجود زیرساخت های لازم تولید آن امکان پذیر نبود. بنابراین با توجه به دستور مدیر مهندسی نورد جهت تولید این محصولات، کارگاه نورد ۳۰۰ با همکاری سرپرستی خدمات فنی تولید، مراحل امکان سنجی، طراحی و آماده سازی تجهیزات لازم در دستور کار قرار گرفت.

محمد صدری گفت: پس از آماده شدن تجهیزات اعم از میزهای رولیکدار و غلتک های مورد نظر و... در تاریخ سیزدهم مرداد در خط نورد نصب شد. جهت افزایش ضریب اطمینان در جلوگیری از جا ماندن شاخه آخر، از غلتک های اسقاطی در دو عدد قفسه افقی گروه میانی و کلیه قفسه های افقی گروه نهایی فقط به عنوان هدایت محصول به خط اضافه شد. روی سطح این غلتک ها، شیارهایی ایجاد شد که نقش کشاننده را به خوبی ایفا کردند و با توجه به وزن میلگرد آجدار N۴۰، اضافه کردن قفسه های افقی گروه نهایی، کمک موثری در جهت جلوگیری از جاماندن شاخه آخر در مسیر کرد.

وی افزود پس از شروع نورد مشکل جا ماندن  شاخه آخر با تنظیم دور غلتک ها و رولیک ها و نیز تنظیم طول شاخه آخر رفع شد و به صورت نرمال محصول به بستر خنک کننده انتقال یافت که با نورد سه عدد شمش ، تولید میلگرد سایز ۴۰ مطابق استاندارد با موفقیت انجام گرفت، این پروسه راه تولید سایزهای بزرگ را در نورد ۳۰۰ هموار کرد. 

صدری اظهار کرد: مرحله بعدی تست تولید سایز ۳۶ و همچنین تولید انبوه سایز ۴۰ است، به همین منظور لازم است معاونت فروش و مدیریت صنایع جهت برآورد ارزش افزوده محصولات فوق اقدام کنند.

قابلیت جوش پذیری مناسب میلگرد ۴۰ 

مدیر کیفیت فراگیر شرکت ذوب آهن اصفهان  نیز در این خصوص گفت: در راستای توسعه محصولات جدید که در سال های اخیر مدیریت عالی سازمان اهتمام ویژه ای به آن داشته است و برای نخستین بار تولید آزمایشی محصول میلگرد آجدار آج ۴۰۰ نمره ۴۰ در نورد ۳۰۰ مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ انجام پذیرفت.

حسین دیباجی افزود: از ابتدای راه اندازی ذوب آهن اصفهان میلگردهای آجدار از نمره ۱۲ تا ۳۲ میلیمتر در کارگاه های نورد مطابق استاندارد ملی ایران تولید شده، بنابراین تولید میلگرد نمره ۴۰ نیاز به طراحی جدید و تغییر برخی پارامترهای نوردی در جهت اخذ کیفیت مطلوب داشته که این امر در مدیریت مهندسی نورد به درستی انجام شده است. این میلگرد پس از تولید آزمایشی به طور کاملا دقیق توسط بازرسین کنترل کیفیت از نظر کیفیت سطحی، پارامترهای ابعادی، آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی مورد بررسی قرار گرفت که خوشبختانه کیفیت آن مطلوب گزارش شده و انطباق آن با استاندارد ملی ایران تایید گردیده است.

وی اظهار کرد: با توجه به روش تولید، این محصول علاوه بر دارا بودن خواص مکانیکی مطلوب و یکنواخت از قابلیت جوش پذیری مناسبی نیز برخوردار است و امیدواریم با تولید انبوه محصولات جدید به خصوص محصول فوق الذکر مطابق با استانداردهای معتبر بین المللی، در زمینه صادرات بیش از پیش توفیق حاصل شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.