• سه‌شنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۱:۵۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99072920933
  • خبرنگار : 50253

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان مطرح کرد

دست‌درازی سودجویان به موقوفات بزرگترین چالش حوزه وقف

دست‌درازی سودجویان به موقوفات بزرگترین چالش حوزه وقف

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان گفت: عدم هزینه‌کرد موقوفات در حوزه نیات واقفین باعث عدم رغبت مردم در ایجاد وقف‌های جدید می‌شود.

حجت‌الاسلام سید عبدالحمید رحمانی حسینی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت دهه وقف برگزار شد، عنوان کرد: در شهرستان قوچان ۳۰ بقعه متبرکه وجود دارد که بیشتر آن‌ها سندیت داشته و با واسطه از فرزندان و نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند.

 وی ادامه داد: علاوه بر این بقعه آقا نجفی قوچانی که یکی از علمای برجسته در حوزه فقاهت، عرفان و سیاست بود هم در این شهرستان وجود دارد که متأسفانه این عارف عالم آن‌ طور که شایسته است شناسانده نشده است.

رحمانی هزینه کرد سلیقه‌ای را یکی از مشکلات بقاع متبرکه نام برد و تصریح کرد: این مشکل در حال حاضر با ایجاد سامانه جامع بانک بقاع متبرکه کاهش‌ یافته و در حال حاضر برای ۶۰ درصد بقاع طرح جامع تفصیلی تهیه‌ شده و تمام زوایای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را پوشش می‌دهد و تمام نیازهای منطقه در آن دیده‌ شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان افزود: در گذشته بقاع دارای مراکز فرهنگی-قرآنی بودند که در حال حاضر این مراکز با هدف حرکت به سمت برطرف کردن مسائل اجتماعی و پوشش نیازهای اجتماعی به مراکز افق یعنی اجتماعی-فرهنگی و قرآنی تبدیل‌ شده‌اند.

۲ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فاز نخست میقات‌الرضا امامزاده جلیل(ع)

حجت‌الاسلام رحمانی حسینی با اشاره به ساخت میقات‌الرضا واقع در مقابل بقعه امامزاده جلیل(ع) گفت: در سال ۹۰ اعتباری در حال خروج از شهرستان بود که برای جلوگیری از این موضوع محلی برای ساخت میقات‌الرضا شناسایی و تملک شد و در مرحله اول فاز فرهنگی شامل مسجد و رواق‌ها با پیشرفت ۸۰ درصدی انجام شد.

وی ادامه داد: سال گذشته برای محوطه‌ سازی این مکان ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار مقرر شد که فقط ۲۵۰ میلیون تومان آن جذب شد و عملیات ساخت آن در سال جاری در حال انجام است.

رحمانی با بیان اینکه برای تکمیل فاز نخست با هزینه‌های امروز ۲ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است، گفت: تکمیل ۴ فاز این میقات الرضا که شامل بخش‌های فرهنگی، مذهبی، رفاهی، تجاری و خدماتی است اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بسیاری برای مردم منطقه ایجاد می‌کند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان با بیان این نکته که از ابتدای سال جاری هشت رزمایش در قالب کمک‌های مؤمنانه، مواسات و همدلی، تبرکات علوی و مهر حسینی در این شهرستان برگزارشده است، اظهار کرد: در اجرای این طرح‌ها که شامل توزیع لباس، مواد بهداشتی، نوشت‌افزار، مواد غذایی و... بوده است ۷۱۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی اضافه کرد: در هشتمین مرحله این رزمایش در روزهای پیش رو ۱۳۰۰ بسته کمک معیشتی با اعتباری بالغ‌بر ۳۵۰ میلیون تومان در بین نیازمندان توزیع می‌شود.

حجت‌الاسلام رحمانی از وجود ۱۵۰۰ موقوفه و ۵۵۰۰ رقبه در شهرستان قوچان خبر داد و افزود: ۹۴ درصد رقبات از نوع کشاورزی و ۹۵ درصد نیات اطعام عزاداری است.

وی از راه‌اندازی سامانه جامع بانک موقوفات به‌ عنوان حرکتی درزمینهٔ تشخیص کامل موقوفات نام برد و عنوان کرد: در این سامانه همه اطلاعات موقوفه شامل موقعیت، سند، نیات و... مشخص‌ شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان با اشاره به اخذ سند مالکیت برای بالغ‌بر ۳۰ درصد موقوفات در این شهرستان، گفت: برای برخی از موارد باقی‌ مانده کارگزار معرفی‌ شده و امیدواریم این میزان تا پایان سال جاری به ۵۰ درصد برسد.

ثبت سه وقف جدید از ابتداء سال جاری تا کنون در قوچان

حجت‌الاسلام رحمانی از ثبت هفت وقف در دو سال اخیر در شهرستان قوچان خبر داد و بیان کرد: از ابتداء سال جاری تا کنون سه وقف جدید در این شهرستان به ثبت رسیده است که شاخص‌ترین آن زمین کشاورزی به مساحت ۱۶ هکتار است که در روزهای آتی به ثبت خواهد رسید.

وی با بیان این جمله که مأموریت اوقاف در وقف‌های جدید ایجاد وقف در جهت نیازهای جامعه است، گفت: گذشتگان به‌ خوبی به وظایف خود عمل کردند و در جهت نیازهای روز جامعه وقف‌هایی را ایجاد کردند مثلاً در گذشته به دلیل ممنوعیت عزاداری امام حسین(ع) و برای اینکه پرچم عزاداری امام حسین روی زمین نماند و به دست آیندگان برسد مردم وقف‌هایی را در این زمینه انجام دادند؛ همچنین به دلیل وجود مشکلات معیشتی، اطعام هم مطرح بوده است و وقف‌هایی در این زمینه انجام‌ شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان اضافه کرد: در خصوص تحصیل علم و دانش هم موقوفه‌هایی در این شهرستان وجود دارد که نشان می‌دهد مردم افکار خوبی داشتند و در حوزه علم و دانش، حوزه علمیه و تهیه اقلام درسی وقف‌هایی انجام داده‌اند.

وی با اشاره به ابلاغیه‌ای مبنی بر جذب موقوفات جدید در حوزه علم و فناوری، گفت: بر همین اساس با مشاوره افراد را در جهت وقف در حوزه‌های مورد نیاز همچون علم و فناوری، فرهنگی، نیازمندان و قرآنی هدایت می‌کنیم تا متناسب با نیاز روز جامعه وقف‌ها را انجام دهند.

وی با تأکید بر لزوم جذب سرمایه‌گذار در حوزه رقبات و خروج از مدیریت سنتی در موقوفات شهرستان قوچان، گفت: در سطح شهرستان رقبات خوبی در حوزه کشاورزی، مسکونی و تجاری وجود دارد که نیازمند جذب سرمایه‌گذار است و امتیازات خوبی به آن‌ها واگذار می‌شود.

حجت‌الاسلام رحمانی با بیان این نکته که رقبات گسترده‌ای در دست مردم است، بر لزوم احیاء این رقبات تأکید کرد و افزود: موقوفاتی در روستاهای مقصودآباد و حکیم‌آباد وجود دارد که به موقوفه مرحوم عامل زاده معروف است و سالیانه چندین میلیارد تومان درآمد آن‌هاست و رقبات مختلفی مثل بیمارستان و درمان نیازمندان دارد اما برخی از افراد سودجو این موقوفه‌ها را متصرف شدند.

وی ادامه داد: برای بازگرداندن این موقوفه‌ها نیازمند حرکتی اساسی هستیم و حتی نماینده مردم در مجلس و فرماندار باید پای‌کار بیایند چون این کار به‌ تنهایی از عهده سازمان اوقاف و امور خیریه بر نمی‌آید و اگر این‌ موقوفه‌ها احصا شود مشکلی در حوزه درمان، دارو و پزشکی در شهرستان باقی نمی‌ماند.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قوچان طرح شفاف‌ سازی عملکرد و اجرای امینانه نیت واقفین را یکی از دلایل تشویق مردم به سمت وقف‌های جدید دانست و افزود: دست‌درازی سودجویان به موقوفات بزرگترین چالش حوزه وقف است و عدم هزینه کرد موقوفات در حوزه نیات واقفین باعث عدم رغبت مردم در ایجاد وقف‌های جدید می‌شود.

وی اظهار کرد: دستگاه قضا در خصوص احیاء موقوفات همکاری خوبی داشته است و امیدواریم به کمک مردم و دلسوزان بتوانیم دست موقوفه خواران را از موقوفات کوتاه کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.