• شنبه / ۱۳ دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۳
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99101309470
  • خبرنگار : 71461

قطعا انتقام خون حاج قاسم سلیمانی گرفته خواهد شد

قطعا انتقام خون حاج قاسم سلیمانی گرفته خواهد شد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در مراسم مجازی بزرگداشت شهدای مقاومت تأکید کردند که قطعا انتقام خون شهدای مقاومت گرفته خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس باقرپور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش در ابتدای این مراسم گفت: بدرقه باشکوه حاج قاسم نشان داد که سردار دلها چه برکاتی از خودش بر جای گذاشته است. برکت اول خون ایشان، آغازی بود بر پایان و خروج اشغالگری آمریکا از منطقه با مصوبه ای که پارلمان عراق تصویب کرد.

وی در خصوص کمک سردار سلیمانی به سیاست خارجی جمهوری اسلامی و تأمین امنیت ملی اظهار کرد: نگرش راهبردی ایشان به صلح و ثبات منطقه‌ای و افق دید وسیع‌شان و کمکی که به دستگاه سیاست خارجی، به ویژه در عرصه منطقه‌ای از عراق تا سوریه و جاهای دیگر کردند، برای اعتلای منافع ملی ایران بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش تصریح کرد: زمانی که بحران سوریه مشتعل شد و به جاهای سختی رسید، ایشان در حوزه مستشاری به دعوت دولت سوریه در سوریه و پس از آن کمک مستشاری به دعوت دولت عراق در عراق برای سرکوب داعش و مبارزه با تروریسم تلاش‌های زیادی کردند. از این جهت، جامعه جهانی مدیون تلاش‌های ایشان است. به علاوه، بعد از اینکه به دلیل فضای پسابرجام شرایط برای کنشگری بین المللی ایران فراهم شد و از ایران دعوت شد که در گفت‌وگوهای بین‌المللی صلح سوریه شرکت کند، شخص سردار سلیمانی از ابتدا تأکید داشت که وزیر خارجه و وزارت خارجه در این فرآیند بین‌المللی نقشآفرینی کند. این امر کمک باعث شد که ایران نقش‌آفرینی مؤثری در عرصه بین‌المللی در چهارچوب گفت‌وگوهای صلح سوریه داشته باشد.

وی ادامه داد: بنده از نزدیک شاهد بودم که سردار سلیمانی چقدر به دولت جمهوری اسلامی ایران و دستگاه سیاست خارجی برای پیشبرد منافع ملی و برقراری صلح و ثبات در عرصه منطقه‌ای کمک کرد.

باقرپور تأکید کرد: سردار سلیمانی یک شخصیت جهانی و شهادت ایشان یک اقدام کور بود که توسط کسانی که تروریست را در منطقه ما پروراندند و تأمین مالی کردند، صورت گرفت. به همین دلیل، به غیر از حامیان تروریست و داعش و کسانی که کمک مالی به جریانهای افراطگرایی و تروریست در منطقه کردند، سایرین و همگان متأثر شدند.

مجموعه دستگاه سیاست خارجی بعد از شهادت ایشان تلاش کرد نام سردار سلیمانی را در همه حوزههای بینالمللی و سیاست خارجی به عنوان قهرمان بین‌المللی مبارزه با تروریسم برجسته کند و من فکر می‌کنم یکی از برکات خون سردار سلیمانی، برجسته شدن پرچمداری جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم بود.

سفیر ایران در اتریش، افزود: به پیشنهاد وزارت امور خارجه، با وجود مشکلاتی که بر سر راه مباحث حقوقی بین‌المللی بود، دستگاه قضایی برای پیگرد قضایی عاملین این اقدام تروریستی فعال شد. در این مسیر، وزارت امور خارجه مبتکر طرح پیگرد قضایی عاملین، مباشرین و آمرین بود و الحمدلله در حوزه معاضدت قضایی با سایر کشورها و فرآیند قضایی به جاهای خوبی رسیدهایم. اطمینان دارم از طرق مناسب، انتقام خون سردار دل‌ها گرفته خواهد شد؛ تا تسکینی بر آلام دل متأثرین از شهادت ایشان باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش ادامه داد: البته سکوت برخی از مدعیان مبارزه با ترویسم و برخی از کشورهایی که با استانداردهای دوگانه در این مسیر رفتار کرده و موجب شدند شهید فخری‌زاده در کمتر از یک سال پس از شهادت سردار سلیمانی به شهادت برسد را فراموش نخواهیم کرد. همگان بدانند که ما نه خواهیم بخشید و نه فراموش خواهیم کرد.


حاج قاسم پرچمدار و قهرمان بزرگ مبارزه با تروریسم است

کاظم غریب آبادی -سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی- نیز در این مراسم با بیان اینکه حاج قاسم بالاترین عیار انقلاب اسلامی بود، گفت: اخلاص و تقوای حاج قاسم بینظیر بود. ولایتپذیری سردار حاج قاسم بینظیر بود و بسیار مردمدار بود و همه ما ملاحظه کردهایم که وقتی شهرهای کشورمان دچار بلایای طبیعی بودند، ایشان در داخل کشور هم کنار مردم بود و به کمکرسانی میپرداخت.

وی تأکید کرد: حاج قاسم سلیمانی یک استراتژیست نظامی و سیاسی بسیار سطح بالا بود و در کنار آن درک بسیار صحیحی از تمامی تحولات منطقهای و بینالمللی داشت. این درک صحیح، در کنار دانش بالای استراتژیک کمک می‌کرد که بهترین و مؤثرترین راهبردها را در منطقه و فرامنطقه طراحی کند؛ که با موفقیت همراه می‌شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمانهای بین‌المللی افزود: شهید حاج قاسم بسیار شجاع و بیباک بود. در صحنه‌های مبارزه با تروریسم همه ما دیدهایم که در کنار رزمندگان مبارزه با تروریسم قرار داشت و این گونه نبود که در اتاق عملیات بنشیند و مبارزه علیه تروریسم را هدایت و سازماندهی کند. در صحنه مبارزه شخصا در کنار تمامی افراد حضور داشت. با این ویژگیها، شهادت پاداش خدمات حاج قاسم بود. حاج قاسم محبوب دلها شد؛ به نظر من این نعمت بزرگی است. تشییع میلیونی پیکر ایشان در ایران و عراق همان کاشتن تخم محبت شهید حاج قاسم در دلها است که مصداق آیه قرآن است.

وی یادآور شد: شهید حاج قاسم خدمات بسیار گسترده‌ای را نه تنها برای جمهوری اسلامی، بلکه برای منطقه و جامعه بین‌المللی داشت. دفاع از حریم اهلبیت(ع) و فرزندان اهلبیت(ع) کار بسیار مهمی بود که شهید حاج قاسم به خوبی از عهده آن بر آمد. محور مقاومت در منطقه ما بسیار کلیدی است؛ به ویژه در راهبردهای سیاسی، نظامی و استراتژیک، جایگاهی که امروز محور مقاومت دارد مدیون تلاش‌های شهید حاج قاسم است.

غریب آبادی ادامه داد: مبارزه با گروه‌های تکفیری که در واقع نام اسلام و مسلمانان را لکهدار کرده بودند، خدمت بزرگی به اسلام و جامعه اسلام بود. الآن خیلی‌ها مدعی مبارزه با تروریسم هستند؛ هم برخی از کشورهای منطقه ما، هم کشورهای غربی و هم آمریکا. اما برخی از آنها خودشان موجب پیدایش تروریسم هستند و برخی از آنها هم در مبارزه با تروریسم صادق نیستند و از تروریستها حمایت می‌کنند. ریشه‌کنی داعش در عراق و سوریه کار شهید حاج قاسم بود. کشورهایی که مدعی بودند و برای مبارزه با تروریسم ائتلاف راه انداخته بودند، در واقع داشتند از ترویست‌ها حمایت میکردند.

وی با تأکید بر اینکه حاج قاسم پرچمدار و قهرمان بزرگ مبارزه با تروریسم است، افزود: ارتقاء جایگاه راهبردی ایران در منطقه و جهان یکی دیگر از خدمات بسیار بزرگ شهید حاج قاسم است که نباید آن را فراموش کنیم. اگر ما امروزه از این جایگاه مهم استراتژیک در معادلات منطقه و فرامنطقه برخوردار هستیم، مدیون زحمات و تلاش‌های شهید حاج قاسم سلیمانی است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی گفت: هرچند شهادت ایشان به دلیل عدم بهره‌مندی از وجودشان برای ما خسارت محسوب می‌شود، اما خون این شهید و شهیدان دیگر طبیعتا بسیار با برکت است. امروز دشمنان ایران اسلامی از خون شهید سلیمانی بسیار نگران هستند و مطمئن هستیم که دامن آنها را خواهد گرفت. این ترور طبیعتا یک جنایت علیه بشریت بود. البته توسط بسیاری از کشورها و برخی از سازمان های بین‌المللی هم محکوم شد. متأسفانه ما شاهد استانداردهای دوگانه در مبارزه با تروریسم هم هستیم اما این نادیده انگاشتن نقش ایران در مبارزه با تروریسم هم هیچگاه سبب نشد که ما از تلاش‌های خودمان در مبارزه با تروریسم در منطقه و فرامنطقه بکاهیم.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری، تأکید کرد: انتقام میگیریم؛ البته انتقام بزرگتر، خروج نیروهای بیگانه و آمریکا از غرب آسیا است. اقدامات خوبی هم در عراق و هم در ایران آغاز شده و ان شاء الله مطمئن هستیم که این خروج نیروهای بیگانه هم تحقق پیدا خواهد کرد. ما در راستای سربلندی ایران عزیز و ارتقاء جایگاه کشور عزیزمان در عرصه‌های مختلف علمی، فناوری، سیاسی، دفاعی، نظامی، امنیتی و راهبردی شهدای بسیاری را تقدیم کردهایم.

غریب آبادی ادامه داد: یکی از این حوزهها، دانش و فناوری هستهای است که ما بر اثر اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و برخی متحدانش، چندین شهید تقدیم کردهایم. نمونه اخیر آن هم ترور شهید فخریزاده بود. من به روح پاک و بزرگ این شهیدان سلام و درود می فرستم و دعا میکنم خداوند متعال همچنان به ایران اسلامی عنایات خودش را داشته باشد و ما همواره در تمامی مسیرها پیشرفت کنیم. دشمنان ما از پیشرفت ایران نگران هستند و ان شاء الله این پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف ادامه خواهد داشت.

تأکید سردار فضلی بر اخلاص حاج قاسم سلیمانی

سردار علی فضلی جانشین معاونت هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: از جمله ویژگیهای شهید حاج قاسم سلیمانی اخلاص در عمل، معامله با خدا، اطاعت محض از امامین انقلاب اسلامی است. اینها با اعتقاد راسخ در میدان عمل اطاعت امر میکنند؛ نه در شعار یا در موضوع خاصی. از صفر تا ۱۰۰ حیات و مماتشان تا شهادت در طول ۳۸ سال آشنایی، غیر از اخلاص چیزی از این شهید بزرگوار ندیدم و شاید سرمنشأ همه پیروزی‌ها و موفقیت‌ها و نهایتا توفیق شهادت در راه خدا اخلاص در عمل به قرآن و احکام الهی است.

جانشین معاونت هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی ویژگیهای فراوانی دارد اما اگر بخواهیم به یکی از آنها برجسته‌تر از بقیه ورود پیدا کنیم، همین اخلاص است؛ دیگر شهدا هم همین گونه بودند. امروز اقتدای به اینها بدون اخلاص ممکن نمی‌شود. اقتدای بدون صفای باطنی که اینها در معامله با خدا داشتند ممکن نمی‌شود. اگر می‌خواهیم به این شهید و شهیدان دیگر به هر میزانی که توفیق پیدا می‌کنیم نزدیک شویم، ما هم باید گوشه‌ای از اقدامات آنها را در زندگی خودمان الگو کنیم و عامل به آن باشیم.

وی یادآور شد: این شهیدان عزیز هم دشمن را مأیوس و هم دوستان را امیدوار کردند. آرزوی این شهید بزرگوار این بود که به دست بدترین از دشمنان خدا، یعنی آمریکاییها و صهیونیست‌ها، به شهادت برسد. مستکبرین چه حاصلی از این شهادت بردند!؟ غیر از این شد که جبهه مقاومت تقویت شد!؟ غیر از این شد که همه مردمی که حتی آشنایی قبلی هم با این شهید نداشتند آمدند و عرض ارادت عمیق و قلبی خودشان را با این شهید به عرصه ظهور گذاشتند و آن تشییع با شکوه و بی‌نظیر در عراق، خوزستان، خراسان، تهران، قم و نهایتا در تهران برگزار شد!؟

سردار فضلی تأکید کرد: دوستان شهید سلیمانی به میدان آمدند و یک بار دیگر خصوصیات انقلای اسلامی و حضور گسترده مردم را به رخ جهانیان کشیدند که به عزت و اقتدار انقلاب اسلامی ما کمک کرد. مقام معظم رهبری در نماز این شهید چه زیبا تجلیل کردند و چقدر متأثر شدند. یقین داشته باشیم که اگر آن اخلاص را در میدان عمل از خودمان ظهور و بروز بدهیم ممکن است که معاشرت و حشر نشر با این شهیدان را روزی ما کند و از صف شهدا جا نمانیم.

وی یادآور شد: شهدا در میدان معامله با خدا عامل بودند و همه چیزشان را به میدان آوردند و در محک معامله با خدا قرار دادند و خدا را شاکریم از اینکه با اینکه همرزم و همسنگر بوده‌ایم و خدا کند که فردای قیامت شرمنده این شهید و شهدای دیگر نشویم.


باید جایزه صلح نوبل را به سردار سلیمانی می دادند

افشین علاء -شاعر برجسته کشور- نیز در این مراسم سردار سلیمانی را اسطوره شهامت، اقتدار و امنیت ملت بزرگ ایران عنوان کرد و گفت: شهید سلیمانی با منظومه‌ای از حالات، تفکرات، رفتارها و تأثیری که در ایران، منطقه و جهان از خودش بر جای گذاشت، محدوده شخصیت و اثرگذاری ایشان انصافا از یک فرمانده نظامی بسیار فراتر رفت.

این شاعر کشورمان تأکید کرد: شهید سلیمانی همه مرزهای واقعیت و رویدادهای نابرازندهای که امروز جهان بشریت به آن دچار است را در نوردید و به یک اسطوره تبدیل شد. اسطورهای که ریشه در تخیل ندارد و زاییده تفکرات شاعرانه و حماسی یک ملت برای به تصویر کشیدن یک نماد جاودان نیست؛اسطوره‌ای که به واقع در بین ما و مثل ساده‌ترین مردم زندگی کرد، هشت سال دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشت و دلاوری کرد و بعد از سال های دفاع مقدس هم اگرچه نظامی باقی ماند اما مشربی را در پیش گرفت که مورد احترام و علاقه همه مردم بود و مثل نخ تسبیح یا شیرازه کتاب ملتی را دور هم جمع کرد و همه، بدون استثناء برای او احترام قائل بودند.

وی تأکید کرد: این امر آمیزه‌ای از عرفان و مجاهدت است. چون ایشان در بندگی خدا، بی ادعا بودن، خدمت‌گزاری به خلق و پرهیز از ورود به منازعات بی هدف و بیهوده خودش را به نهایت اخلاص رسانده بود، خداوند چنین عزتی به او داد. ایشان نه اهل مصاحبه بود، نه برای خودش جایگاهی قائل می‌شد و نه می‌خواست تبلیغی برای خودش انجام دهد. اما قواعد الهی چنین است که اگر کسی از این موهبت‌های به ظاهر جذاب صرف نظر کند، خداوند این عزت را به او خواهد داد.

علاء افزود: باید جایزه صلح نوبل را به سردار سلیمانی میدادند؛ نه اینکه غافلگیرانه و ناجوانمردانه به او شلیک کنند. فکر میکنم یکی از وظایف دستگاه دیپلماسی ما در جهان ابلاغ این پیام باشد که ما مطالبه‌گر هستیم و توقع داریم نهادهای بین‌المللی که مدعی صلح و آرامش هستند به چنین چهره عرفانی، اخلاق‌مدار و محبوب ملت‌ها که عمر خودش را وقف آسایش مرم کرد و توانست گروه خونریزی مثل داعش را ریشه کن کند و امنیت را برای کودکان، زنان، کهنسالان و اقوام مذهبی فراهم کند، برازنده‌ترین نامزد برای جایزه صلح نوبل بود. البته این جایزه‌ها اعتبارش را از دست داده و شهیدان ما اعتبار خود را از مکتب پر افتخار انقلاب اسلامی گرفته‌اند و خواهند گرفت.


سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یک مجاهد جامع الشرایط است

حجت الاسلام و المسلمین محمود منتظری -رئیس مرکز اسلامی امام علی(ع) در وین- نیز در این مراسم گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یک مجاهد جامع الشرایط است که از همه جهات خداوند به او توفیقات بزرگی داده است. حماسه، عرفان، بصیرت، شجاعت و بسیاری از صفات متعدد را خداوند متعال بر اثر مجاهده در این شخصیت بزرگ جمع کرده است. نام و یاد سردار حاج قاسم سلیمانی یادآور مجموعه‌ای از فضلیت‌ها است که انصافا به سختی همه این فضیلت‌ها در جایی جمع می‌شوند.

وی تصریح کرد: چنین نیست که حاج قاسم سلیمانی فقط به جهت نظامی و دفاعی به درجات رفیعی نائل شده باشد؛ بلکه دارای تخصص دفاعی و نظامی است و از طرفی هم دارای یک بصیرت بلند سیاسی بین‌المللی و از طرف دیگر دارای توفیقات ارزشمند و بلندی در سلوک عرفانی و مجاهده با نفس و همچنین دارای وسعت بسیار زیادی از مهربانی و لطافت و شفقت بر خلق بود. این جامع الشرایط بودن امری است که به سادگی در افراد جمع نمی‌شود.

مهرداد آگاهی -رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران- در اتریش نیز که اجرای برنامه را بر عهده داشت در ابتدا ضمن ابراز خوشنودی به دلیل گرد هم آمدن دوست‌داران شهید حاج قاسم سلیمانی در اولین سالگرد هر چند به صورت مجازی و اینکه توفیق شد تا برنامه‌ای را داشته باشیم.

آگاهی گفت: امشب فیلم کوتاهی از کرمان که روز گذشته تهیه شده است را به نمایش در می‌آوریم که کمتر دیده شده است. این فیلم علاوه بر مزار سردار سلیمانی قسمت‌هایی از منزل سابق ایشان در کرمان که به بیت الزهرا(س) تبدیل شده است را نشان می‌دهد، در این قسمت شهیدی گمنام دفن شده است و هم اکنون دو تابوت شهیدان سلیمانی و پورجعفری نیز در آن نگهداری می‌شود، دو تابوتی که تشیعی بین‌المللی داشتند و امیدواریم با رفع کرونا در جهان همه علاقمندان خصوصا در این جلسه به زیارت مزار ایشان و بیت الزهرا (سلام الله علیها) برویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.