• چهارشنبه / ۱۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۹
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 99101713266
  • خبرنگار : 50225

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

قیمت چغندر قند افزایش می‌یابد / پرداخت یارانه بذر ادامه پیدا نمی‌کند

قیمت چغندر قند افزایش می‌یابد / پرداخت یارانه بذر ادامه پیدا نمی‌کند

ایسنا/خوزستان مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش هزینه‌های کشت، گفت: قیمت بذر و نهاده‌های کشاورزی ۱۲۰ درصد افزایش یافته است بنابراین به هیات شورای اقتصاد پیشنهاد دادم که قیمت چغندر قند یک هزار و ۲۰۰ تومان باشد که در نهایت با ۸۴۰ تومان موافقت شد.

دکتر پیمان حصادی در جلسه هماهنگی کشت چغدر قند در خوزستان که امروز (۱۷ دی‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: تشکیل کمیته‌های شهرستانی در خصوص بررسی موضوعات فنی در روند بهتر کار، تاثیرگذار است. در شهرستان‌ها جوانان خوب جویای نام وجود دارد که پیگیر مساله هستند و می‌توانند مبلغ خوبی برای کشاورزان باشند.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به بازدید از مزارع، افزود: اکنون زمان مبارزه با علف هرز گذشته است و تنها اگر چیزی وجود دارد به صورت مکانیکی می‌توان مبارزه کرد.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از موارد خاصی که در مزارع مشاهده شد، تفاوت استان خوزستان با استان‌های دیگر است؛ در خوزستان رشد سبزینه بسیار شدید است یعنی رشد برگ بیش از اندازه‌ای دارد.

حصادی بیان کرد: مزارع در ظاهر بسیار زیبا هستند اما تراکم آن‌ها مناسب نیست و بسیار کم است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت تراکم بوته‌های چغندر قند، تصریح کرد: ایراداتی در خصوص بحث کشت دقیق در چغندر قند وجود دارد. اکنون در بهترین مزرعه تخمین زده می‌شود ۶۰ هزار بوته کشت شده باشد اما با توجه به گران شدن نهاده‌ها، باید کشاورزان از نظر فنی بتوانند با این بذرها حداکثر یک و نیم یونیت را توی خاک ببرند.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی گفت: ظرفیت صنعتی ما پایین است و ناچار هستیم برنامه‌ای برای کشت زودهنگام داشته باشیم؛ با وجود اینکه می‌دانیم آفات و بیماری‌ها طغیان خواهند کرد.

حصادی با بیان اینکه برداشت باید بر اساس زمان کشت انجام شود، عنوان کرد: می‌شود از ارقام مقاوم‌تر استفاده کرد و تنها مشکل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز حل شود.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در خوزستان باید جلساتی با مسئولان سیاسی برگزار شود و موارد مورد نیاز با استاندار و شرکت‌های حمل و نقل، پیگیری شود. باید در این جلسات مصوب شود که در طول دوران برداشت، عوارض راه برای کامیون‌های حامل چغندر قند را حذف کنند و موارد تشویقی در نظر بگیرند.

وی افزود: باید از هم‌اکنون کارخانجات قند برای برداشت برنامه‌ریزی داشته باشند. تعداد ادوات برداشت، هماهنگ با میزان سطح کشت نیست. زمانی که سطح زیر کشت افزایش می‌یابد باید دستگاه‌های برداشت هم آماده شده باشند و قراردادها با شرکت‌های حمل و نقل نیز منعقد شود.

حصادی ادامه داد: با توجه به زیاد بودن سطح زیر کشت باید زمان برداشت جلوتر باشد و نمی‌توانیم پس از خردادماه برداشت کنیم.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش هزینه‌های کشت، گفت: قیمت بذر و نهاده‌های کشاورزی ۱۲۰ درصد افزایش یافته است بنابراین به هیات شورای اقتصاد پیشنهاد دادم که قیمت چغندر قند یک هزار و ۲۰۰ تومان باشد که در نهایت با ۸۴۰ تومان موافقت شد. اکنون مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای داشته که تعیین قیمت از شورای اقتصاد خارج و به وزارت جهاد کشاورزی محول شود که مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی قیمت را مصوب کند؛ قطعا قیمت چغندر قند بیش از یک هزار تومان خواهد بود.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: من اعتقادی به یارانه بذر ندارم که آن را ادامه دهم. تاکنون با سختی یارانه بذر را تامین کرده‌ایم و تا حد امکان تامین خواهیم کرد اما باید راهکار آن را تغییر و از یارانه بذر خارج کنیم.

وی بیان کرد: در سطح کشور هفت میلیون تن ظرفیت صنعتی در کشت بهاره وجود دارد که در طول دوران بهره‌برداری متغیر است. اکنون در خوزستان امکان ۶۰ هزار هکتار کشت بهاره وجود دارد اما ظرفیت صنعتی کشت بهاره وجود ندارد و باید ظرفیت صنعتی در استان ایجاد شود.

حصادی گفت: هفت میلیون تن کشت چغندر قند نمی‌تواند نیاز چغندر قند بهاره ما را تامین کند و در خوزستان ظرفیت احداث سه کارخانه ۱۰ هزار تنی وجود دارد.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بحث تراکم کشت، فرم‌هایی تحت عنوان حلاء عملکرد به استان‌ها ارسال شد که باید با دقت و شدت تکمیل شوند تا به عنوان چراغ راه ما باشند. همچنین باید تحقیقی در خصوص رشد متعادل‌تر سبزینه انجام شود.

به گزارش ایسنا، سیدعبدالرضا سیداحمدی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این جلسه با اشاره به سابقه طولانی کشت چغندر قند در استان خوزستان اظهار کرد: فاز جدید کشت چغندر قند پاییزه در خوزستان، از سال ۹۲ با همکاری با کارخانه قند اصفهان آغاز شد. ابتدا کار را از یک کارخانه آغاز کردیم اما اکنون حدود ۱۰ کارخانه در حال فعالیت‌ هستند.

وی افزود: سطح کشت چغندر قند در سال گذشته از ۲ هزار هکتار آغاز شد و به ۱۳ هزار و ۴۰۰ هکتار افزایش یافت. این میزان کشت، امسال به صورت رسمی به حدود به ۱۸ هزار و ۵۲۷ هکتار رسید. مقداری هم کشت آزاد وجود دارد.

سیداحمدی ادامه داد: تاکنون در خرید نوسان داشته‌ایم اما به طور میانگین در سال‌های اخیر بیش از ۶۵۰ تن چغندر قند خرید کرده‌ایم. در سال گذشته نیز حدود ۷۹۰ هزار تن چغندر قند از کشاورزان خریداری شد. برنامه ما این است که علاوه بر شهرستان‌های شمالی، توسعه کشت در سایر شهرستان‌ها انجام شود که مقدمات این کار انجام شده و سالانه این سطوح در سایر شهرستان‌ها در حال افزایش است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: امسال با توجه به استقبال از کشت چغندر قند پاییزه، تاکنون ۱۸ هزار و ۵۲۷ هکتار کشت انجام شده است. مقداری کشت آزاد نیز وجود دارد که باید آمار آن استخراج شود.

سیداحمدی تصریح کرد: در سال گذشته شرایط آب و هوایی به گونه‌ای بود که کشت چغندر قند به موقع انجام شد. همچنین از لحاظ تامین نهاده‌ها اولین کود پایه‌ای که شامل فسفات، پتاس و اوره بود را به مزارع چغندر قند اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: هیچ کمبودی در خصوص کود پایه برای مزارع چغندر قند نداشته‌ایم و مراحل کشت به خوبی انجام شد. با وجود افزایش تعداد کارخانجات، هیچ تداخلی در کار یکدیگر نداشتند و توانستند کار را به نحو احسن پیش ببرند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه تا دهه نخست آبان‌ماه کشت چغندر قند در خوزستان به پایان رسید، تصریح کرد: از نظر تغذیه مزارع، تمامی کودهای مورد نیاز تهیه و در بسته‌های جداگانه ارائه شد. همچنین مبارزه با علف‌های هرز و بیماری‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به احتمال بارندگی در فرودین‌ماه و در نتیجه افزایش رطوبت، باید مراحل بعدی نظارت مورد توجه قرار بگیرد و از اکنون به فکر بود.

سیداحمدی با بیان اینکه امسال تاکنون ۱۷۶ میلیمتر بارندگی رخ داده است، گفت: تاکنون میزان بارندگی، دو برابر سال گذشته بوده است و نیاز آبی اکثر گیاهان تامین شده است اما شاید به دلیل عدم بارندگی در این روزها، از این به بعد نیاز به آبیاری باشد که باید آبیاری مزارع در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: امسال کشت چغندر قند در سطحی وسیع انجام شد و نسبت به سال گذشته حداقل ۶ هزار هکتار افزایش سطح کشت داشته‌ایم که این افزایش سطح می‌طلبد تلاش بیشتری داشته باشیم. برآورد می‌شود از ۱۸ هزار و ۵۲۷ هکتار کشت که با کارخانجات قرارداد دارند، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن چغندر قند با عملکرد ۷۰ تن استخراج شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه برای برداشت چغندر قندر در زمان بیهنه خود، روزانه حدود ۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون احتیاج داریم، افزود: زمان برداشت چغندر قند، با برداشت گندم، کلزا، سبزی و صیفی و واردات از بنادر همزمان است که این مساله موجب می‌شود دقت بیشتری در عملیات حمل داشته باشیم بنابراین باید از هم‌اکنون برنامه زمان‌بندی برداشت توسط کارخانجات و کشاورزان انجام شود.

سیداحمدی با اشاره به پیشنهاداتی برای بهبود برداشت چغندر قند عنوان کرد: باید برداشت چغندر قند زودتر آغاز شود. کارخانه و مزرعه باید همزمان آمادگی لازم را داشته باشند تا برداشت انجام شود بنابراین باید هماهنگی بین کشاورزان طرف قرارداد با کارخانجات وجود داشته باشد.

وی افزود: همچنین باید کارخانجات، جهاد کشاورزی و تشکل‌ها یکدست و واحد باشند و مسئولیت‌ها را به گردن یکدیگر نیندازند تا این محصول، هماهنگ برداشت شود و مشکلی در این خصوص به وجود نیاید.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: از هم‌اکنون کارخانجات باید با شرکت‌های حمل و نقل توانمند قرارداد دقیقی منعقد کنند تا امکان تغییر نظر وجود نداشته باشد. این قراردادها یک پشتوانه محکم برای کشاورزان و کارخانجات هستند اما عدم انعقاد قرارداد می‌تواند عامل افزایش شدید قیمت‌ها شود.

سیداحمدی گفت: انتظار می‌رود کارخانجات برای کشاورزانی که زود تر برداشت می‌کنند امتیازاتی قائل شوند تا موجب ایجاد انگیزه در کشاورزان و در نتیجه برداشت زودتر شود.

وی بیان کرد: همچنین باید با مشوق‌هایی برای کامیون‌داران در نظر گرفته شود تا برای آن‌ها انگیزه ایجاد شود. اداره حمل و نقل و پایانه‌ها می‌تواند تسهیلاتی مانند لاستیک و دیگر لوازم یدکی به کامیون‌داران ارائه دهد تا کامیون‌داران پای کار بیایند و چغندر قند به مقاصد، حمل شود.

وی گفت: احتمال ایجاد مشکل و توقف در کار کارخانه‌ها وجود دارد بنابراین باید به این موارد توجه شود و لوزام یدکی و پرسنل به اندازه کافی وجود داشته باشد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: برنامه توسعه کشت چغندر قند موجب شده که علاوه بر راه‌اندازی کارخانه قند دزفول، کارخانه قند بنیاد برکت با ظرفیت بسیار بالا در حال راه‌اندازی است و کارهای راه‌اندازی کارخانه قند اهواز نیز در حال انجام است. برنامه‌ریزی برای به سرانجام رساندن کارخانه قند بهبهان و شوشتر در حال انجام است. البته فعالیت این کارخانجات به معنای عدم فعالیت کارخانجات خارج از استان نیست بلکه باید سطوح افزایش پیدا کند.

سیداحمدی با بیان اینکه افزایش تولید افتخاری برای استان و کشور است و خوزستان پتانسیل بالاتری هم دارد، ادامه داد: در سال‌های گذشته در اسفندماه این جلسات برای برداشت برگزار می‌شد اما امسال به دلیل حساسیت بسیار زیاد موضوع و افزایش میزان سطح کشت، از اکنون در حال برنامه‌ریزی هستیم. سال گذشته تقاضا برای کشت بیش از ۳۰ هزار هکتار چغندر قند داشته‌ایم؛ در مواردی کشاورزان به کارخانه‌ها می‌گفتند که اگر با ما قرارداد منعقد نبندید خودمان را می‌کشیم که این مساله نشان می‌دهد این موضوع چقدر برای آن‌ها حیاتی بوده است.

وی افزود: از فعالیت کارخانجات استان‌های دیگر استقبال می‌کنیم و سالیان سال از این موضوع استقبال کرده‌ایم. حتی از کارخانه لرستان دعوت کرده‌ایم در امر برداشت چغندر قند نیز به ما کمک کند. این برنامه‌ها از اکنون برای سه ماه آینده انجام شده تا برداشت بدون مشکل و به صورت بهینه انجام شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.