• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99102921013
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اعلام کرد

اصفهان رتبه اول ثبت روزهای ناسالم در میان کلانشهرهای کشور

اصفهان رتبه اول ثبت روزهای ناسالم در میان کلانشهرهای کشور

ایسنا/اصفهان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به توزیع نامتوازن صنایع در استان اصفهان گفت: بیش از ۷۰ درصد از صنایع استان در ۸ درصد مساحت استان مستقر هستند.

ایرج حشمتی امروز(دوشنبه- ۲۹ دی ماه) در نشست مجازی روز ملی هوای پاک با موضوع «گزارش تحلیلی وضعیت کیفیت هوای کلانشهر اصفهان و شعاع ۵۰ کیلومتری آن: اقدامات و چالش ها» اظهار کرد: بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک، ۱۵ هزار واحد صنفی تولیدی، ۷۶ شهرک و ناحیه صنعتی، حدود ۹۰۰ معدن فعال و ۲هزار واحد سنگبری در استان اصفهان فعال هستند.

وی در خصوص جایگاه تولید استان اصفهان در کشور، گفت: ۷۰ درصد تولید آهن و فولاد کشور، ۷۰۰ کوره آجر و ۵۰ درصد تولید آجر کشور، ۱۰ درصد تولید سیمان کشور، رتبه دوم تولید فراورده های نفتی، ۱۰ درصد تولید برق کشور و تولید قابل توجه مشتقات نفتی، صنایع شیمیایی، کانی غیرفلزی، نساجی، کشاورزی و ... در استان اصفهان انجام می شود.

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان به نقش صنعت در مصرف انرژی استان اصفهان اشاره کرد و افزود: رتبه اول مصرف گازوئیل، ۷۰ درصد مصرف گاز و ۶۰ درصد مصرف برق در استان اصفهان انجام می شود.

حشمتی عوامل با منشأ طبیعی موثر در ایجاد بحران آلودگی زیست محیطی در استان اصفهان را تغییرات اقلیمی و خشکسالی، کانون های ریزگرد داخل و خارج استان، وضعیت توپوگرافی کلانشهر اصفهان و وارونگی دما دانست و گفت: توسعه ناپایدار استقرار صنایع، فعالیت صنایع آجر، واحدهای سنگبری، شهرک های صنعتی، حمل و نقل و ترافیک و تغییر کاربری زمین نیز عوامل انسان ساخت موثر در ایجاد آلودگی زیست محیطی در استان اصفهان است.

وی به توزیع نامتوازن صنایع در سطح استان اشاره و اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد از صنایع استان در ۸ درصد مساحت استان مستقر هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بررسی روند تغییرات کیفی هوای اصفهان خاطرنشان کرد: این بررسی نشان می دهد که باد فاکتور مهمی در کاهش آلاینده هاست و به لحاظ توپوگرافی می توان تغییر را مشاهده کرد. در بررسی وضعیت روزهای سوم و چهارم دی می توان مشاهده کرد که تنها ظرف ۲۴ ساعت، با وزش باد، شاخص از ۱۷۵به ۶۴ تبدیل شده است.

حشمتی در خصوص سوخت مازوت در استان اصفهان گفت: از سال ۹۳ مراکز مازوت سوز پلمب شدند و روزهای ناسالم برای عموم کم شده است.

وی با بیان اینکه در ۷ ماهه سال ۹۸ تعداد روزهای پاک ۱۹ روز و در همین زمان در سال ۹۹ تعداد روزهای پاک ۴ روز بوده است، اظهار کرد: در سال ۹۸ تعداد ۳۷ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۴۱ روز ناسالم برای گروه های حساس ثبت شد که نشان می دهد وضعیت سال ۹۹بدتر از ۹۸ است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان به نقش دما در بروز آلودگی های هوا اشاره کرد و گفت: مقایسه تغییرات دمایی دی ماه ۹۹-۹۸ نشان می دهد که برودت هوا بیشتر شده و این موضوع نقش مهمی در افزایش شدت آلودگی هوا است. برودت هوا یکی از مشکلاتی است که باعث افزایش آلودگی هوا می شود.

حشمتی به تغییرات مصرف سوخت گاز طبیعی در بخش های مختلف از اول آبان تا ۲۵ دی ماه سال ۹۹ نسبت به زمان مشابه در سال ۹۸ اشاره کرد و افزود: در بخش حمل ونقل و مسکونی، تجاری و عمومی شاهد افزایش مصرف هستیم و در بخش کشاورزی، پالایشگاهی و صنایع کاهش مصرف داشته ایم.

به گفته وی در بخش تغییرات مصرف سوخت نفت گاز در بخش های مختلف از اول آبان تا ۲۵ دی ماه در سال ۹۹ نسبت به زمان مشابه در سال ۹۸، در بخش های کشاورزی، حمل و نقل و صنایع افزایش مصرف و در بخش نیروگاه ها و تجاری و عمومی شاهد کاهش مصرف بوده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تاکید کرد: در بخش تغییرات مصرف بنزین و مازوت نیز شاهد کاهش مصرف بوده ایم. در شعاع ۵۰ کیلومتری استان اصلا مازوت در سال ۹۹ نداشته ایم.

حشمتی ادامه داد: در بررسی تعداد روزهای ناسالم و سالم در میان کلانشهرها در ۹ ماهه اول سال ۹۹، اصفهان رتبه اول در تعداد روزهای ناسالم و رتبه آخر در تعداد روزهای پاک را داشته است.

وی با بیان اینکه وضعیت سهم آلاینده ها در فصول سرد و گرم متفاوت است، خاطرنشان کرد: نمی توان تقصیر را صرفا بر گردن حمل و نقل یا صنعت انداخت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در توضیح محور اقدامات پیشگیرانه، کنترلی و بازدارنده در منابع مختلف، گفت: ۴۲۳ واحد آلاینده در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد که ۲۱۵۷ پایش از ابتدای مهر انجام، ۶۴۷ اخطار، ۱۲۷ مورد پیگیری قضایی، ۵۲ مورد پلمب و ۱۴ مورد تخریب و تعطیلی چاه زغال انجام شده است.

حشمتی اضافه کرد: مراکز دیگری همچون معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان و پلیس راهور نیز در این خصوص اقداماتی انجام داده اند که بر اساس گزارش های رسیده، ۲۱ هزار و ۹۸۴ اعمال قانون با خودروهای دودزا، ۱۰۹ هزار و ۸۰۹ اعمال قانون با خودروهای فاقد معاینه فنی، ۳۸ هزار و ۲۸۲ اعمال قانون با خودروهای سنگین بدون مجوز تردد و ۵۸۶۷ تعداد فک پلاک و اعزام با پلاک تعمیری خودرو آلاینده توسط پلیس راهور از ابتدای آبان تا ۲۰ دی انجام شده است.

وی در توضیح دلایل محقق نشدن و اثربخشی مناسب در برنامه های کاهش و کنترل آلودگی هوا اظهار کرد: توجه نکردن و اجرای برنامه های آموزشی و ارتقای فرهنگ زیست محیطی در سطوح مختلف جامعه،  نبود حس مسئولیت اجتماعی در تمام سطوح حقیقی و حقوقی جامعه، توجه نکردن و اجرای قانون هوای پاک، نبود یک چشم انداز مشخص برای توسعه پایدار در بخش تولید و اشتغال، توجه نکردن و اجرای برنامه جامع آمایش سرزمین و تناسب نداشتن بودجه و اعتبارات حفاظت محیط زیست استان به ویژه در بخش نظارت و پایش نسبت به گسترش و توسعه سایر بخش ها از جمله عوامل موثر است.

وی در نهایت گفت: با شرایط و امکانات موجود، با وجود بکارگیری تمام ظرفیت ها و پیگیری های انجام شده در خوشبینانه ترین حالت، شرایط را در وضع فعلی می توان نگه داشت.

ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاه برای رفع مشکل آلودگی

رییس دانشگاه اصفهان نیز در این نشست مجازی با اشاره به اینکه هوای امروز اصفهان در چند روز اخیر در وضعیت خوبی نبوده، اظهار کرد: این موضوع نشان دهنده این است که در اصفهان با گوشت و پوست خود آلودگی هوا را احساس می کنیم و به دنبال راه نجات هستیم.

هوشنگ طالبی با بیان اینکه تشدید آلودگی هوا در درجه اول توسط انسان رقم خورده است، افزود: اشکال از نبود برنامه ریزی اساسی و درنظر نگرفتن جوانب قضیه است.

وی با طرح این پرسش که وقتی تصمیم گرفتیم اصفهان را صنعتی کنیم آیا به دستاوردهای آن نیز توجه داشتیم؟ تصریح کرد: یا اینکه آیا در آن زمان تنها به این فکر کردیم با صنعت ثروت به دست آوریم؟

طالبی اضافه کرد: باوجوداینکه هنوز هم معتقدم سازمان محیط زیست نیز مانند دانشگاه مظلوم و مورد اتهام است، اما اگر سازمان محیط زیست برنامه ای جامع داشته باشد اینگونه مظلوم واقع نمی شود. نیاز به برنامه جامع است که در کنار دانشگاه های خوب استان بتوانیم راه برون رفت از مشکل آلودگی هوای استان را برطرف کنیم.

رییس دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه این اقدامات هرچه سریعتر باید انجام شود، اظهار کرد: نمی گوییم همه مشکلات از صنعت است و معتقدم صنعت نیز برای جلوگیری از تشدید آلایندگی ها تلاش می کند اما با وضع موجود باید راهی برای تغییر ایجاد کرد.

به گفته طالبی، با سرمایه گذاری های موجود نمی توان گفت صنایع تعطیل شوند و یا مردم هیچ خودرویی بیرون نیاورند، اما تشکیل کنسرسیوم متشکل از دانشگاه های استان می تواند راهی برای رفع مشکل پیدا کرد. این کنسرسیوم تشکیل شده و دانشگاه های استان آمادگی همکاری همه جانبه دارند.

وی افزود: صنایع نیز می توانند در کنار دانشگاه قرار گرفته و همانطور که همواره همیار دانشگاه بوده اند اکنون نیز همه دست به دست هم به رفع مشکل اقدام کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.