• سه‌شنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99111410339
  • خبرنگار : 50356

/پس از رکودی نسبتا یک ساله/

اصناف در آستانه روز مادر چه حال و هوایی دارند؟

اصناف در آستانه روز مادر چه حال و هوایی دارند؟

ایسنا/خراسان رضوی هر ساله روز مادر و روز زن از مناسبت‌هایی است که بازار را با هیجان و افزایش تقاضا رو به‌رو می‌کند.

گرچه در سال‌های گذشته نیز بازار و قیمت‌ها تحت تاثیر گرانی‌ قرار داشت، اما امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، مشکلات اقتصادی و معیشتی ایجاد شده و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها روز زن رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است، به گونه‌ای که افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است.

در بحبوحه خرید روز زن و در میان هیاهوی تخفیف‌های ریز و درشت به مناسبت این روز به فروشگاه‌های پوشاک و تعدادی از مغازه‌های مختلف در مناطق شهر سر زدیم و با فروشندگان و خریداران گفت‌وگو کردیم.

خانم جوانی می‌گوید: من حدود یک هفته پیش به بلوار عبدالمطلب مشهد مراجعه کردم تا برای مادربزرگم کیف خریداری کنم. قیمت‌های آن شب مثل همیشه و متعادل بود. اما دو شب پیش که دوباره به آنجا مراجعه کردم  قیمت‌ها فضایی شده بود. برای مثال قیمت همان کیفی که هفته پیش پسندیده بودم دو برابر شده بود. یا  برای کیفی که نهایتاً ۳۰ هزار تومان بود باید  50 هزار تومان هزینه می‌کردم.

وی افزود: به خاطر نوع کارم و اینکه کیک و شیرینی خانگی تهیه می‌کنم دیروز به بازار گل مراجعه کرده و  با قیمت‌های نجومی گل مواجه شدم. برای یک بسته گل رز رنگی که قبلاً نهایتا با 40  هزار تومان  پرداخت می‌کردم دیروز باید 125 هزار تومان هزینه می‌کردم. قیمت گل رز از  ۴۰۰ هزار تومان به بالا بود. یک نوع رز فروخته می‌شد که 1 میلیون تومان قیمت داشت.

این خانم جوان ادامه داد: قبلا با 20 یا 30 هزار تومان می‌توانستم  یک گلدان خوب کادو بدهم. دیروز حتی قیمت گلدان‌ها نیز افزایش پیدا کرده بود. لوازم قنادی هم خیلی گران شده است.

خانم جوان دیگری عنوان می‌کند: در چند روز اخیر بازارها شلوغ شده است. دیروز که به خیابان 17 شهریور رفته بودم  قیمت‌ها نسبت به بقیه جاها مناسب‌تر بود. در حال حاضر روسری با کیفیت در بازار کمتر از 100 هزارتومان پیدا نمی‌شود.

 وی ادامه می‌دهد: برای خرید لوازم خانگی برای روز مادر، فرزندان به صورت اشتراکی خرید انجام می‌دهند. لوازم خانگی که در جشنواره هستند قیمتشان مناسب‌تر است .اما قیمت بعضی جنس‌ها آنقدر بالا رفته که نمی‌توان به تنهایی برای روز مادر لوازم خانگی هدیه داد.

مرد جوانی نیز می‌گوید: هنوز برای روز مادر خرید انجام نداده‌ام. اما  قیمت‌ها در بازار بالاست. در حال بررسی هستم تا با قیمت مناسب‌تر هدیه‌ای برای مادرم تهیه کنم.

مرد میان سالی نیز در بلوار اندیشه عنوان می‌کند: برای روز زن برای همسرم قصد تهیه گل رز را داشتم. با مراجعه به  مغازه گل‌فروشی متوجه شدم هر شاخه گل زر 25 هزار تومان شده است در حالی که کیفیت مناسبی نداشت. قیمت گل‌ها و گلدان‌ها  بسیار بالا است. فروشنده به من گفت ممکن است قیمت هر شاخه گل رز تا روز زن به  هرشاخه 45 هزار تومان برسد.

خانم جوان دیگری در منطقه آزادشهر می‌گوید: به تازگی برای مادرم  هدیه‌ای خریداری کرده‌ام. قیمت‌ها بسیار بالا بود. با اینکه اکثر مغازه‌ها تخفیف زده بودند اما نتوانستم آنچنان که باید هدیه مناسبی برای مادرم تهیه کنم. با  توجه به اینکه  طلا گران شده، مردم به خرید پوشاک روی آورده‌اند.

به سراغ مغازه‌های منطقه آزادشهر می‌روم. وارد یک مغازه کیف و کفش فروشی می‌شوم. مغازه تقریبا خالی  است. روی شیشه مغازه کاغذهای تخفیف زمستانه خود نمایی می‌کند. مدتی نمی‌گذرد که مغازه پر و دوباره خالی می‌شود. فروشنده می‌گوید امروز  فروش چندانی نداشته‌ام. امسال نسبت به سال گذشته فروش بالایی نداشته‌ام. بیماری کرونا و افزایش قیمت‌ها تاثیر زیادی بر وضعیت فروش ما گذاشته است. 

وارد مغازه مانتوفروشی در منطقه احمدآباد می‌شوم. فروشنده در حال راهنمایی چند خانم جوان است. خانم‌ها از مغازه خارج می‌شوند بدون اینکه خریدی انجام دهند. فرصت گفت‌وگو پیدا می‌کنم و  از او در مورد وضعیت این چند روز اخیر می‌پرسم. خانم فروشنده می‌گوید مردم ترجیح می‌دهند هدیه ارزانتری بخرند. این چند روز  نزدیک روز زن بازار کمی شلوغ‌تر  شده است.

فروشنده جوان دیگری در خیابان امامت می‌گوید: دفتر فروشم جوابگوی سوال شما است. از صبح تا الان 12 جفت کفش فروش داشته‌ام در حالی که در سال قبل حداقل 40 جفت فروش داشته‌ام.

وارد فروشگاه لباس زنانه می‌شوم. مدیر فروشگاه خانم جوانی است. می‌گوید: بعد از 6 ماه این اولین باری است که 4 میلیون فروش داشته‌ایم. امروز بازار کمی تکان خورده است. به نظر من بهتر شدن وضعیت هوا نیز بر حضور مردم در بازار تاثیر داشته است اما باز هم نسبت به سال قبل بسیار کمتر است. لباس‌ها و تکه‌های کوچک خرید بیشتری دارند.

در یک مغازه شال و روسری با مرد جوانی که صاحب مغازه است صحبت می‌کنم که می‌گوید: این روزها کمی مغازه شلوغ‌تر شده است. احساس می‌کنم بعد از مدت زمان طولانی قرنطینه و محدودیت‌ها به خاطر کرونا مردم بیشتر برای خرید مراجعه می‌کنند، روز زن بهانه‌ای برای حضور مردم شده است.

وارد مغازه گل‌فروشی در بلوار وکیل آباد می‌شوم. با او در مورد استقبال مردم از خرید گل در نزدیکی روز زن صحبت می‌کنم. فروشنده می‌گوید گل رز شاخه بریده‌ای که قبلا شاخه ای 6 یا هفت هزار تومان  می‌فروختم، امروز باید 30 هزار تومان در بازار خریداری کنم.  

وی افزود: هر دسته داوودی 50 هزار تومان به فروش می‌رسد،  مردم اصلا تمایل به خرید با این مبالغ را ندارند. هرسال وضعیت همین‌گونه است و کسی پاسخگوی این وضعیت نیست.

افزایش 400 تا 500 درصدی قیمت گل

در همین رابطه محمود علیان، رئیس اتحادیه گل‌فروشان مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت بازار گل و استقبال مردم از خرید گل در آستانه روز مادر اظهار کرد:  متاسفانه  قیمت گل  بسیار افزایش داشته و  این مسئله جای تاسف دارد.

وی افزود: قیمت 20 عدد گل رز شاخه بریده با کیفیت در دو هفته اخیر در بازار  400  الی 500 درصد نسبت به سال  قبل افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت 20 شاخه گل رز با کیفیت عالی به 900 هزارتومان افزایش پیدا کرده است. گل‌فروشان در افزایش قیمت گل هیچ گونه  دخل و  تصرفی ندارند. دلالان و سودجویان با نگهداری و انبار گل باعث افزایش قیمت گل در بازار شده‌اند.

رئیس اتحادیه صنف گل‌فروشان مشهد با اشاره به اینکه «قیمت گل میخک و داوودی نسبت به دو هفته پیش در بازار 4 برابر شده است»، خاطر نشان کرد: باید توجه داشت این گل‌ها  به دلیل انبار شدن در مدت نسبتا طولانی از کیفیت خیلی بالایی برخوردار نیست.

وی در مورد استقبال مردم از خرید گل با توجه به روز مادر ادامه داد: در سال‌های گذشته با توجه به مناسب بودن قیمت گل استقبال از خرید آن بسیار خوب بود، اما به نظر می‌رسد در سال جاری به دلیل افزایش قیمت استقبال چندانی از خرید گل در بازار صورت نخواهد گرفت.

علیان در رابطه با دلایل گران شدن گل شاخه بریده در بازار بیان کرد: با توجه به افزایش انبار گل، عرضه در بازار کمتر شده و از طرفی دیگر تقاضا نیز افزایش یافته است، درنتیجه قیمت گل نیز زیاد شده است.  افرادی که گل‌ها را انبار می‌کنند در واقع ضد ارزش عمل می‌کنند. افرادی که در جامعه به  صورت  مناسبتی گل را خریدار می‌کنند نیز دیگر با توجه به گرانی گل نسبت به خرید آن استقبالی نخواهند داشت. برای  رفع این مشکلات متولیان امر باید در این حوزه ورود پیدا کنند.

وی تصریح کرد: بنده به مردم توصیه می‌کنم تا به مناسبت روز مادر گلدان تهیه کنند، ضمن اینکه گلدان عمر طولانی‌تری دارد و می‌تواند از این گلدان برای عید نوروز نیز استفاده کنند.

گرانی همچنان مهمان بازار پوشاک است

اسماعیل مفیدی، رئیس اتحادیه پوشاک مشهد نیز در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص وضعیت این صنف در آستانه روز مادر اظهار کرد: بازار نسبت به ماه‌های قبل تکانی خورده اما قیمت‌ها اینقدر افزایش داشته که متاسفانه قدرت خرید کاهش پیدا کرده است.

وی علت افزایش قیمت‌ها را گرانی مواد اولیه عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه مناسبت روز مادر را نیز در پیش داریم اما به دلیل افزایش قیمت‌ها اکنون سطح فروش ما نسبت به سال گذشته به شدت افت داشته است.

با وجود اینکه شیوع مجدد کرونا همچنان نگرانی‌ها را نسبت به فعال شدن دوباره بازارها و واحدهای فروش دوچندان کرده، اما باید در کنار فعال شدن اصناف و جلوگیری از متضرر شدن آنها، نظارت بر بازار برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‎ها در مناسبت‌هایی که با افزایش تقاضا از سوی مردم مواجه است نسبت به گذشته بیشتر شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.