• جمعه / ۲۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-148388

داورزني: فدراسيون واليبال 11 ميليارد از همراه اول طلبکار است

داورزني: فدراسيون واليبال 11 ميليارد از همراه اول طلبکار است
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش‌و‌جوانان گفت: اگر فدراسيون بخواهد تمام مطالباتش را از باشگاه‌ها وصول كند، بايد ليگ را تعطيل كند. باشگاهي مانند شهرداري اروميه 4 ميليارد تومان بدهكار است.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، محمدرضا داورزني در حاشيه مجمع سالانه فدراسيون واليبال در جمع خبرنگاران در خصوص انتخاب علیرضا دبير به عنوان رییس جدید فدراسیون كشتي، پس از رد صلاحيت اولیه اظهار كرد: وزارت ورزش در اين خصوص نظري نمي‌تواند بدهد، چرا كه وزارتخانه صرفا مجري انتخابات است. احراز صلاحيت افراد در اختيار ساير نهادهاست. وزارت ورزش در خصوص احراز صلاحيت افراد نقشي ندارد. طبيعي است كه عليرضا دبير بر اساس تاييديه دستگاه‌هاي امنيتي در مجمع حضور يافته و راي آورده است.

معاون توسعه ورزش قهرماني و حرفه‌اي وزارت ورزش‌و‌جوانان در خصوص اين كه چرا ليگ برتر والیبال مثل تيم ملي واليبال از ثبات خوبي برخوردار نيست، خاطر نشان كرد: ليگ برتر، حوزه حرفه‌اي هر ورزشي از جمله واليبال است كه به شرايط اقتصادي كشور گره خورده‌است. اقتصاد كشور از شرايط خوبي برخوردار نيست. وقتي اقتصاد كشور دچار نوسان باشد، در اولويت‌هاي يك بنگاه اقتصادي تاثير خواهدگذاشت، طبیعتا با عدم ثبات، بنگاه‌ها هم حضور در ورزش را منتفی یا کمرنگ می‌کنند.

داورزني افزود: خراسان رضوي در اين خصوص بي ثبات است و هر سال با نامي جديد در ليگ برتر حضور پيدا مي‌كند. در ميانه‌ راه اسپانسر تغيير مي‌کند يا نامش را عوض مي‌كنند. اين عوامل به درون استان مربوط مي‌شود كه براي اسپانسر خود و كسي كه مي‌خواهد سرمايه‌گذاري كند ثباتي به وجود آورند. خراسان رضوي مي‌تواند از ميان بنگاه‌هاي اقتصادي كه در این استان وجود دارند، در ليگ برتر استفاده كند. همان طور كه كاله و مهرام در ليگ حضور دارند. برخي توليدكننده‌ها به دنبال برندسازي محصول خود، در ورزش هستند. بايد كمك متقابلي در اين خصوص در خراسان رضوي شكل گيرد. بنگاه‌هاي اقتصادي به ورزش استان‌شان كمك كنند و ورزش نيز به آن ها كمك كند. كارخانه‌اي كه براي تبليغ تلويزيوني هزينه مي‌كند، مي‌تواند با استفاده از ورزش اسم و برند خود را در كشور مطرح كند.

وي يادآور شد: انسجام و همدلي در خانواده واليبال خراسان رضوي بايد تقويت شود. وزارت ورزش نيز در اين زمينه كمك خواهدكرد، اما بيشتر از هر چيزي خانواده واليبال استان نياز دارد كه انسجام بهتري پيدا كند. از استاندار و ساير نهادهاي خراسان رضوي انتظار مي‌رود كه علاوه بر حفظ فوتبال براي واليبال، بسكتبال و هندبال خراسان رضوي كه جزو رشته هاي پرطرفدار اين استان هستند، نيز تلاش كنند. ظرفيت خراسان رضوي نسبت به خيلي از استان‌هاي ديگر جلوتر است و مي‌تواند با يك برنامه‌ريزي دقيق حضوري قدرتمندانه در ليگ‌هاي كشوري به خصوص واليبال داشته باشد.

محمدرضا داورزني در خصوص طلب اين فدراسيون از همراه اول، اظهار كرد: فدراسیون والیبال ۱۰ ۱۱ میلیارد تومان از همراه اول طلب دارد. مبلغی که از سوی هواداران به این اپراتور پرداخت شده و  باید به فدراسیون والیبال بازگردد. در این خصوص با وزیر ارتباطات رایزنی‌هایی داشتیم که این مبلغ پرداخت شود. پیش از این، خبری در رسانه‌ها مطرح شده بود که ۱۱ میلیارد در فدراسیون والیبال گم شده است، این خبر را وزارت ورزش مطرح کرده بود. در واقع مبلغی در فدراسیون والیبال گم نشده و این طلبی ست که فدراسيون از همراه اول دارد.

وی افزود: یکی از مواردی که سازمان بازرسی كشور به آن توجه ویژه دارد، پرداخت بدهی باشگاه‌های لیگ برتری است. اگر بخواهیم تمام مطالبات را از باشگاه‌ها را وصول کنیم، باید لیگ را تعطیل کنیم. باشگاه‌ها مبلغی بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان به فدراسیون والیبال بدهکارند. باشگاهی مانند شهرداری ارومیه ۴ میلیارد بدهکار است. باشگاه‌ها باید مبلغی را تحت عنوان ورودیه به لیگ برتر و بخشی هم به ازای مبلغ قرارداد بازیکنان‌شان به فدراسیون پرداخت کنند. برخی از باشگاه‌ها پس از یکی دو سال حضور در لیگ برتر، منحل شده‌اند. این باشگاه‌ها به بازیکنان خارجی خود بدهي قابل توجهي داشته‌اند که به دلیل انحلال نتوانسته‌اند، پرداخت کنند. فدراسیون برای اینکه این موضوعات در فدراسیون جهانی مطرح نشود، بخشی از بدهی باشگاه‌هایی که منحل شده‌اند را پرداخت کرده‌است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش‌و‌جوانان با اشاره به وضعیت بانوان افزود: رشدی که در والیبال آقایان داشته‌‌ایم، در بانوان نبوده‌است. بخشی از آن به دلیل نبود اسپانسر برای حضور در لیگ برتر است. ۹۰ درصد مربیان خوب دنیا مرد هستند، به غیر از چند کشور از جمله چین که قهرمان المپیک است و از سرمربی خانم استفاده می‌کنند، الباقی از مربیان مرد بهره می‌برند. در مقطعي چندين مربي خارجي را مورد بررسي قرار داديم، اما به سبب اختلاف نظري كه برخی از مربيان داخلي داشتند، همكاري فدراسيون با مربي خانم در بخش بانوان صورت نگرفت.

داورزنی يادآور شد: ليگ برتر بانوان وضعیت خوبي ندارد. براي رشد واليبال بانوان، بايد ليگ را تقويت كنيم. تمام ظرفيت ليگ برتر بانوان كشور، 5 تيم ليگ برتري نيست. در بخش آقايان ليگ برتر، ليگ دسته يك و دو داريم كه از لحاظ كيفي عملكرد خوبي دارد. بانوان را نيز در همين جهت بايد تقويت كنيم.

وي افزود: براي تقويت ليگ برتر بانوان كشور بايد براي تيم‌هاي برتر جايزه ارزنده‌اي اختصاص دهيم تا استان‌ها ترغيب شده و پاي كار بيايند. با حضور گسترده در ليگ برتر، مي‌توانيم تيم ملي قوي‌تري در بخش بانوان داشته باشيم. اين باور را دارم كه واليبال بانوان ايران از قابليت‌هاي خوبي برخوردار است و توانايي حضور در ميان چهار تيم برتر آسيا را دارد. براي بازي با تيم‌هايي همچون چين و ژاپن نياز به مربي بادانشي داريم. با توجه با حضور تيم‌هاي قدرتمندي همچون چين، ژاپن و كره در آسيا توقع قهرماني از تيم بانوان ايران نداريم، اما توقع مي‌رود كه واليبال بانوان ايران جزو چهار تيم برتر آسيا قرار گيرد. يكي از عمده ضعف‌هايي كه در واليبال بانوان وجود دارد، عدم خود باوري است. تيم بانوان ايران، پيش از تقابل با تيم‌هايي نظير چين، ژاپن و يا كره خود را از پيش بازنده مي‌داند. متاسفانه در بخش بانوان هنوز به اين باور نرسيده‌ايم كه مي‌توانيم تيم‌هاي قدرتمند را هم شكست دهيم.
 
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش‌و‌جوانان ادامه داد: درصد قابل توجهي از مربيان تيم‌هاي ملي واليبال در بخش‌هاي مختلف، داخلي هستند. به غير از كولاكوويچ و دو دستيار خارجي‌اش، مابقي مربيان تيم ملي چه در رده بزرگسالان و چه در ساير رده‌ها، داخلي هستند. مربيان داخلي قردادشان كمتر از مربيان خارجي نيست. در زمان ولاسكو، دریافتی برخي از مربيان داخلي با ميزان دریافتي ولاسکو در تيم ملي برابري مي‌كرد. حتي برخي از مريبان از ولاسكو هم بيشتر دريافت مي‌كردند.

داورزنی در خصوص ثبت‌نام انتخابات فدراسيون واليبال تاكيد كرد: ثبت‌نام انتخابات فدراسيون واليبال ظرف 10 روز آينده آغاز خواهدشد. روز شنبه تاريخ ثبت‌نام كانديداها اطلاع‌رساني مي‌شود. يكي از دلايل طولاني شدن زمان انتخابات فدراسيون واليبال، حفظ ثبات در فدراسيون بود. برگزاري انتخابات در رده‌هاي سني تيم‌هاي ملي خلل ايجاد مي‌كرد.

وي اضافه كرد: در اين مدت در مجامع سالانه فدراسيون‌هاي زيادي حضور داشته‌ام، اما هيچ فدراسيوني به اندازه فدراسيون واليبال موفق نبوده است. خيلي از رشته‌ها حتي نتوانسته‌اند مسابقات‌شان را برگزار كنند، اما در فدراسيون واليبال چنين چيزي وجود ندارد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش‌و‌جوانان بیان كرد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي فدراسيون واليبال، الميپك 2020 و 2024 را با قدرت دنبال خواهيم كرد. اين اتفاق فقط در سايه همدلي رخ خواهدداد. ذائقه مردم ايران از واليبال بسيار شيرين است. حتي از شكست ايران مقابل برزيل هم ناراحت مي‎‌شوند، در حالي كه برزيل يكي از قدرت‌هاي واليبال جهان است و عناوين مختلفي كه كسب كرده بر هيچكس پوشيده نيست. در ديدار برابر برزيل اگر در ست پنجم احساسي نمي‌شديم مي‌توانستيم اين تيم را شكست دهيم.

داورزنی خاطرنشان كرد: موضوعي كه از اهميت بالايي برخوردار است موفقيت ايران در ليگ ملت‌هاي واليبال است. پس از 21 سال در ليگ جهاني شركت كرديم. از سال 2013 وارد ليگ جهاني شديم و سال به سال پيشرفت كرديم. سابقه نداشته که در ليگ ملت‌ها از 15 بازي، 12 بازي را با برد پشت‌سر بگذاريم. مردم، واليبال را به عنوان نمادي از قدرت ملي مي‌بينند و به عنوان توانمندي كشور از آن ياد مي‌كنند. بايد بكوشيم اين عنوان را حفظ كنيم.

وي تصريح كرد: بازيكنان ايران در رده سني جوانان و نوجوانان آينده ايران را خواهندساخت. مطمئنا در المپيك 2024 با قدرت ظاهر خواهيم شد. قدرت، همين بازيكنان است كه در آسيا حرف اول را ايران مي‌زند. كشورهاي آسيايي از ايران به عنوان يك ابرقدرت ياد مي‌كنند. شرايط مناسبي براي بازيكنان جايگزين بايد فراهم شود. تيم ملي نوجوانان ايران، بلند قدترين تيم جهان است. اين يعني اين كه در آينده تيم بزرگسالان ايران نيز براي تقابل با تيم‌هاي صاحب سبك هچون لهستان، برزيل، آمريكا و ... با قدرت ظاهر خواهد شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش‌و‌جوانان افزود: در اين 12 سال هر سال پوست‌اندازي كرده‌ايم. بازيكني كه در سال 2005 در تيم نوجوانان ايران بوده، به مرور وارد تيم بزرگسالان شده‌است. معروف و موسوي كه مدت‌ها در تيم بزرگسالان حضور دارند، مگر از كجا به تيم ملي راه يافته‌اند؟ پيش از ورود به تيم بزگسالان در تيم نوجوانان و جوانان بوده‌اند. همان طور كه بازيكناني نظير غفور، قائمي، فياضي، شفيعي، شريفي، كريمي و ... از ابتدا در رده‌هاي سني تيم‌هاي پايه بوده‌اند و يك دفعه سر از تيم بزرگسالان سر در نياورده‌اند. 

داورزنی ادامه داد: بايد آستانه تحمل‌مان را بالا برده و انتقاد پذير باشيم. نبايد انتظار كسب سهميه در روسيه داشته باشيم. روسيه قهرمان ليگ ملت‌ها شده است. بايد از تيم ملي انتظار بازي خوب داشته باشيم. اما اين كه در روسيه سهميه المپيك را كسب كنيم، انتظار بيجايي است. در روسيه كار سختي داريم، اما هيچ كاري غير ممكن نيست، چرا كه روسيه را در كشور خودش دو بار شكست داده‌ايم و شايد اين اتفاق بار ديگر هم تكرار شود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.