• شنبه / ۱۳ آذر ۱۴۰۰ / ۰۴:۲۱
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 00061832647
  • خبرنگار : 30057

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته؛

ثبت زمین‌لرزه ۴.۵ در استان زنجان/ خزر لرزید

ثبت زمین‌لرزه ۴.۵ در استان زنجان/ خزر لرزید

در هفته گذشته زرین رود استان زنجان زمینلرزه ای به بزرگای ۴.۵ را تجربه کرد و در دریای خزر نیز زلزله ای به بزرگای ۴ رخ داد، ضمن آنکه پسلرزه های زلزله فین هرمزگان همچنان ادامه داشت.

به گزارش ایسنا، زرین رود استان زنجان زمینلرزه ای به بزرگای ۴.۵ را تجربه کرد، ضمن آنکه در سرپل‎ ذهاب استان کرمانشاه زلزله ای به بزرگای ۴.۳ و در دریای خزر زلزله ای به بزرگای ۴ رخ داد.

در فین استان هرمزگان نیز پسلرزه‌های زلزله دوقلو ادامه داشت. جزئیات زمینلرزه های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۶ آذر

در بروجرد استان لرستان زلزله ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۸ کیلومتری بروجرد، ۲۱ کیلومتری اشترینان و ۲۴ کیلومتری چغلوندی این استان بوده است.

یکشنبه ۷ آذر

آرین شهر استان خراسان جنوبی با زمینلرزه ای به بزرگای ۴.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۳۹ کیلومتری آرین شهر، ۵۵ کیلومتری سه قلعه و ۵۸ کیلومتری قائن بوده است.

در سرپل‎ ذهاب استان کرمانشاه زلزله ای به بزرگای ۴.۳ در عمق ۱۱ کیلومتری به ثبت رسید و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۶ کیلومتری سرپل ذهاب، ۱۸ کیلومتری قصرشیرین و ۳۳ کیلومتری گیلانغرب بوده است.

فین استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای ۴ در عمق ۱۵ کیلومتری زمین لرزید.

کرمان استان کرمان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۲ کیلومتری را تجربه کرد که کانون آن در ۲۵ کیلومتری کرمان، ۳۴ کیلومتری زنگی آباد و ۳۵ کیلومتری اختیار آباد بوده است.

دوشنبه ۸ آذر

در فین استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۷ کیلومتری به ثبت رسید.

سه شنبه ۹ آذر

در دریای خزر زلزله ای به بزرگای ۴ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد که کانون آن در ۲۴۳ کیلومتری بیله سوار، ۲۶۰ کیلومتری جعفرآباد و ۲۶۱ کیلومتری تازه کند استان اردبیل گزارش شد.

در بندرعباس استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۲.۸، در نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۷ و ۲.۶، در آرین شهر استان هرمزگان زلزله ۲.۹، در فین استان هرمزگان زلزله ۲.۹، در فریمان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۷ و در فین استان هرمزگان زلزله ۲.۹ و ۲.۸ به ثبت رسید.

قلعه قاضی استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۷ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۳۰ کیلومتری قلعه قاضی، ۳۵ کیلومتری بندرعباس و ۳۸ کیلومتری فین این استان گزارش شد. زلزله ۳.۷ در عمق ۱۲ کیلومتری و ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.

فراشبند استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۰ کیلومتری فراشبند، ۳۵ کیلومتری فیروز آباد و ۴۱ کیلومتری کوار این استان بوده است.

بروجرد استان لرستان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۳ کیلومتری بروجرد، ۱۶ کیلومتری چالان چولان و ۳۰ کیلومتری چغلوندی این استان گزارش شد.

در فاریاب استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۳۸ کیلومتری فاریاب و ۶۷ کیلومتری جیرفت استان کرمان و ۷۰ کیلومتری سرگز استان هرمزگان بوده است.

مسجد سلیمان استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۵ کیلومتری مسجد سلیمان، ۴۳ کیلومتری قلعه خواجه  و ۴۵ کیلومتری هفتگل این استان بوده است.

در زرین رود استان زنجان زمینلرزه ای به بزرگای ۴.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون  آن در ۲۸ کیلومتری زرین رود استان زنجان و ۳۵ کیلومتری دمق و ۴۳ کیلومتری شیرین سو استان همدان بوده است.

چهارشنبه ۱۰ آذر

شهداد استان کرمان با زلزله ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۹ کیلومتری شهداد، ۴۱ کیلومتری هجدک و ۴۷ کیلومتری چترود این استان بوده است.

در بندر مقام استان هرمزگان زمینلرزه ای به بزرگای ۴ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید. رومرکز این رخداد لرزه ای در ۲۲ کیلومتری بندرمقام و ۳۳ کیلومتری پارسیان استان هرمزگان و ۴۰ کیلومتری لامرد استان فارس گزارش شد. زلزله ۲.۹ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.

در آرین شهر استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹ و در قلعه گنج زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

فین استان هرمزگان بعد از یک زلزله ۲.۷ با زمینلرزه دیگری به بزرگای ۳.۳ در عمق ۱۵ کیلومتری و سه زمین لرزه دیگر با بزرگای ۲.۵، ۲.۷ و ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید.

پنج شنبه ۱۱ آذر

کوهبنان استان کرمان با زمینلرزه ای به بزرگای ۳ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۴ کیلومتری کوهبنان و ۴۴ کیلومتری کیانشهر استان کرمان و ۴۳ کیلومتری بهاباد استان یزد بوده است.

سی سخت نیز با زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۲ کیلومتری سی سخت، ۱۶ کیلومتری یاسوج و ۲۴ کیلومتری چیتاب این استان گزارش شد.

مسجد حضرت ابوالفضل استان سیستان و بلوچستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۵ کیلومتری مسجد حضرت ابوالفضل و ۷۶ کیلومتری بزمان استان سیستان و بلوچستان و ۶۸ کیلومتری محمدآباد ریگان استان کرمان بوده است.

کهنوج استان کرمان با زلزله ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۳ کیلومتری کهنوج، ۱۹ کیلومتری رودبار و ۴۶ کیلومتری قلعه گنج این استان بوده است.

در جندق استان اصفهان زلزله ۲.۵ رخ داد.

جمعه ۱۲ آذر

در راور استان کرمان زلزله ۲.۶ رخ داد.

در آلونیه استان چهارمحال و بختیاری زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ به ثبت رسید که عمق آن در ۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۲ کیلومتری آلونیه، ۲۵ کیلومتری گندمان و ۲۷ کیلومتری لردگان این استان بوده است.

در طبس استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹ و در زرند استان کرمان زلزله ۲.۵ رخ داد.

قائمیه استان فارس با زمینلرزه ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۳ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۵ کیلومتری قائمیه، ۱۴ کیلومتری نودان و ۲۵ کیلومتری کازرون این استان گزارش شد.

فین استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.