• چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۳
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 1400012514246
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

معاون اقتصادی استاندار در بازدید از دستاورهای پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی تاکید کرد

جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی درجهت توسعه فناوریهای نوین گام های اثر گذار و ارزشمند برداشته است

جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی درجهت توسعه فناوریهای نوین گام های اثر گذار و ارزشمند برداشته است

ایسنا/آذربایجان غربی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی و بهمراه مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری از دستاوردها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه جهاد دانشگاهی استان بازدید کرد. 

به نقل از روابط عمومی واحد،نادر صادقی ۲۴ فروردین در بازدید از دستاوردهای مجموعه پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی استان  با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در ارتباط با تحقیقات فناورانه دانش بنیان، و جذب نخبگان علمی بویژه جوانان مستعد در جهت تولید فناوریها و محصولات آزمایشگاهی و تجاری سازی شده اقدام موثری در استان انجام داده است، افزود: نکته حائز اهمیت و مهم طی بازدید از بخشهای مختلف جهاد دانشگاهی استان،استفاده از فناوریهای نوین در تولید نشاءها و محصولات مزیت کشاورزی است که باتوجه به کشاورزی استان،اقدامی قابل تحسین و بسیار اثرگذار بشمار می رود که می توان از این قابلیتهای گروه های پژوهشی جهاد دانشگاهی در رونق بخش کشاورزی صنعت و مباحث مدیریتی و سایر حوزه استان بهره برد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی استان در چندسال اخیر بر خلاف تصور در  جهت توسعه فناوریهای نوین و ایجاد ساختارهای پژوهشی هدفمند گام های خوبی برداشته به مزیت ها و فناوری هایی دست یافته جهاد دانشگاهی استان اشاره کرد و تصریح کرد: دستیابی به فناوری هایی که برای اولین بار در کشور بوده و بسیار مورد نیاز استان و کشور است پایین بودن بهای تمام شده محصولات تولیدی و فناوریهای پژوهشی جهاد دانشگاهی برای کشور در مقایسه با محصولات خارجی و تولید محصولات منحصربه فرد از ویژگی های  محصولات تولیدی و فناوری های مکتسبه این نهاد انقلابی است که نشان از نگاه و دیدگاه بلندمدت و متعالی جهاد دانشگاهی در جهت حمایت از فناوریها و محصولات دانش بنیان است. 
وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت های جهاددانشگاهی استان توسط دستگاههای مختلف اجرایی از جمله سازمان صمت و جهاد کشاورزی تاکید کرد و گفت: قطعا این دو سازمان و دستگاههایی که مورد نیاز است هدایت می شوند تا  کشاورزان، واحدهای تولیدی محصولات کشاورزی وصنعتی را با این خدمات و محصولات تولیدی مبتنی بر فناوری های نوین اشنا کنند تا آنها نسبت به گسترش تولید این نوع محصولات کمک کنند و یا سایر ارگانها از خدمات ارزشمند این نهاد در استان بهرهکافی و وافی را ببرند.
صادقی بر لزوم حمایت دستگاههای اجرایی از جهاد دانشگاهی تاکید کرد و افزود: دستگاههای اجرایی نهایت مساعدت، حمایت و همکاری را از جهاد دانشگاهی استان برای توسعه استان از جمله در بحث ارتقاء کیفیتر تولید محصولات و خدمات مبتنی بر فناوریهای نوین و حوزههای تخصصی مدیریتی انجام دهند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: انتظار از جهاددانشگاهی ورود اینچنین به مباحث فناورانه نیاز محور با اتکاء به نسل جوان و نخبه هم از بُعد مدیریتی و هم از بُعد مشارکت در تبدیل ایده نخبگان به فناوری و تربیت نسل جوان سازنده برای مهندسی توسعه کشور با اتکاء به ثروت آفرینی از دستاوردهای فناورانه برای کشور است.
امین رستم زاده، رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی نیز در جریان این بازدید با اشاره به توانمندی این نهاد در معاونتهای فرهنگی آموزشی مرکز رشد و مرکز علمی کاربردی و گروه های پژوهشی افزود: مبنای توسعه واحد در حوزه های فرهنگی آمورشی آموزش عالی پژوهشی و مرکز رشد بر اساس مزیتهای استان از جمله در حوزه کشاورزی با رویکرد تخصصی و با اتکا بر راهبردهای علمی عملی شکل گرفته است و راه اندازی پژوهشکده در حوزه سبز و سلامت کشاورزی یکی از برنامه‌های مهم واحد است   که در شمای کلی همه معاونتها در تعاملی پژوهش مبنا برای رفع خلاءهای توسعه استان از تمامی ابعاد فوق بهره خواهند برد.
وی با اشاره به این‌که ۱۴ طرح فناورانه و شاخص در حوزه کاری گروه های مختلف از سوی اعضای هیات علمی و پژوهشگران استان در راستای تحقق زنجیره ارزش توسعه استان طراحی و تعریف و پیشنهاد شده است بیان کرد: جهاددانشگاهی آذربایجان غربی بر اساس نیاز و چالش های پیش روی توسعه استان ساختارها و طرح های پژوهشی ارایه می دهد.
رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به ضرورت حمایت از این نهاد انقلابی خاطر نشان ساخت: حمایت از طرح‌های مساله محور این نهاد به نوعی سرمایه گذاری برای فراهم کردن زیر ساخت فناورانه عملیاتی برای استان قلمداد می‌شود.
وی با تشریح طرح ملی مشاغل خانگی گفت: جسارت علمی در ورود عملی به این طرح بسیار مهم در حوزه اشتغال آفرینی نمود عینی یک کار جهادی است.
وی بحث آموزش این نهاد را مبتنی بر پژوهش ذکر و خاطرنشان کرد: با توجه به پتاسیل کشاورزی استان و زیرساخت های پزوهشی واحد دوره های تخصصی تدوین شده این نهاد منبعث از نتایج گروههای پروهشی است که در دوره های معاونت آموزشی و دوره های پودمان علمی کاربردی واحد و کارگاههای تخصصی گروه های پژوهشی بر تدوین دوره های تخصصی آموزشی کشاورزی با همکاری مرکز رشد و تعامل ارزش آفرین با شرکتهای دانش بنیان جهت اخذ خروجی تخصصی ملموس تاکید شده است.
رستم زاده دغدغه فرهنگی این واحد را نیز در راستای تکمیل مدل توسعه استان و این نهاد ذکر کرد و افزود: بدون توجه و تامل فرهنگی مبتنی بر پژوهش برای تحقق زنجیره های توسعه مدنظر استان رهیافت کارآمد و کیفی را برای استان نمیتواند میسر کرد که راهبرد معاونت فرهنگی بر همین مبنا اساس گذاری شده است.
وی تصریح کرد: خلق مستمر تمایز در بحث آخرین فناوری و خدمات تخصصی آزمایشگاهی متناسب با نیاز روز استان و شمالغرب کشور، پوست اندازی حوزه آموزش و آموزش عالی واحد در مباحث فوق تخصصی و ورود به دوره های جدید و بکر متناسب با نیاز استان و مدل توسعه مرکز رشد و عمق دادن به رویدادهای شاخص فرهنگی و خروجی مدار کردن در راستای زنجیره ارزش توسعه استان و واحد از رویکردهای محقق شده و در دست برنامه های این واحد در استان تلقی می شود که حسب تلاش پژوهشگران امیدواریم با حمایت دستگاههای متولی در سالگرد این نهاد اعلام خبر دست یابی به چند فناوری ارزشمند در سطح ملی و ارائه به مجموعه های اجرایی کشور و نیز اخذ یکی از استانداردهای مهم برای مرکز خدمات جهت قرار گرفتن استان و این واحد جزء چند آزمایشگاه فوق تخصصی و مرجع برتر کشور باشیم که تحول شگرفی برای توسعه صادرات و نیز ارتقاء امنیت غذایی و نیز افزایش راندمان بستر های استانی در بحث کشاورزی باغی صنایع غذایی و علوم پزشکی و... خواهد داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.