• شنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۳۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 1400012816165
  • خبرنگار : 50210

رئیس علوم پزشکی اراک:

۵۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی استان مرکزی را به بیماران کرونایی بدهید

۵۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی استان مرکزی را به بیماران کرونایی بدهید

ایسنا/مرکزی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خواستار اختصاص ۵۰ درصد تخت های بیمارستان های خصوصی استان مرکزی به پذیرش بیماران کرونایی شد.

دکتر سید محمد جمالیان ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی، با اشاره به ضرورت کمک برخی از صنایع و نیروهای مسلح بویژه ارتش برای تامین نیازهای دانشگاه همچون اکسیژن و تخت بستری، افزود: اگر گلایه ای مطرح می شود به دلیل برخی از مراجعات است، امروز برخی از اصناف به دانشگاه مراجعه کرده و نسبت به شلوغی و تردد شهروندان در پارک ها اعتراض دارند.

وی افزود: برخی از مساجد برخلاف پروتکل ها همچنان باز و فعالند و این امر محل شکایت اصناف شده است و گلایه دارند و می گویند که اگر مقرر است که پروتکل های بهداشتی و تعطیلی ها اعمال شود، باید برای تمامی گروه ها اجرایی شود، برخی از باشگاه ها پس از اذان مغرب باز هستند، همچنین با توجه به طرح اخیر مبنی بر ثبت املاک، دفاتر پیشخوان در حال شلوغ شدن هستند در حالی که باید از این شلوغی ها کاست.

جمالیان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۹۲۰ بیمار قرنطینه در منزل در استان وجود دارد، گفت: توقع می رود که هر اداره طبق مصوبه موارد بهداشتی را رعایت کند تا حداقل قدری از فشار کاری پرسنل بهداشت کاسته شود. تاب آوری کادر بهداشت و درمان رو به اتمام است و لازم است که همکاری بیشتری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان، قانون است و نمی توان به بهانه ترس از دستگاه های نظارتی مصوبه را عملیاتی نکرد، به همین دلیل مدیران دستگاه های اجرایی باید نسبت به اجرای مصوبات اهتمام داشته باشند و اگر انتقال نیرویی از پرسنل ادارات جهت کمک درخواست می شود باید همکاری لازم صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خواستار تصویب مصوبه ای مبنی بر اختصاص ۵۰ درصد تخت های بیمارستان های خصوصی استان به بیماران کرونایی شد و گفت: در حال حاضر این همکاری وجود ندارد، طبق دستور وزیر بهداشت در شرایط کنونی تمامی جراحی های الکتیو باید کنسل شود، البته اعمال اورژانسی و سزارین باید انجام گیرد، اما انجام اعمال زیبایی در شرایط کنونی کم لطفی است. اگر چنین اعمالی در مراکز زیرمجوعه دانشگاه انجام شود، مدیر مرکز به مراکز قضایی ارجاع می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شدیدا به نیروهای خدماتی، نگهبانی و منشی نیازمند هستیم، گفت: با توجه به رشد موشکی کرونا باید به مراکز درمانی کمک شود و انتظار می رود که این نیروها برای دانشگاه تامین شود تا خدمات بهتر به بیماران ارائه شود.

جمالیان در خصوص واکسیناسیون  با اشاره به اینکه در پی آن هستیم که واکسیناسیون تا پایان هفته برای کادر درمان به اتمام برسد، بیان کرد: فضایی نیاز است که دو تا سه روز در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا به سرعت پزشکان بخش خصوصی و کادر درمان اراک که واکسن دریافت نکردند، واکسینه شوند.

وی اضافه کرد: با توجه به شیب تند موارد درمان سرپایی، همچنان با موضوع بستری درگیر خواهیم بود، دستگاه سی تی اسکن بیمارستان امیرالمومنین طی ۷۲ ساعت اخیر سه بار از کار افتاده و ۵۰۰ میلیون تومان بابت تعمیر آن هزینه شده است. نگهداری و تعمیر تجهیزات نیازمند اعتبار بالاست و لازم است که خیرین در این راستا کمک کنند، همچنین با توجه به شرایط کنونی، اغلب بیماران وضعیت مالی مناسبی ندارند و هزینه های مددکاری بیمارستان ها بسیار افزایش یافته است، از طرفی تعداد بیماران کم نمی شود و همچنان پذیرش مصدومان حوادث ترافیکی و نزاع را نیز داریم، در حالی که حداقل باید برای ترددها و کاهش تصادفات تدبیری شود.

۲۰ برابر شدن موارد فوتی ناشی از کرونا در استان مرکزی

به گزارش ایسنا، در این جلسه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آمار شیوع ویروس کرونا در استان مرکزی در بازه زمانی هفته چهارم فروردین ماه ۱۴۰۰ در قیاس با سه هفته اول فروردین ماه و روند صعودی میزان شیوع بیان کرد: در استان ۷۹۱ مورد مثبت هفته اول فروردین ماه، به ۲۱۸۱ در هفته دوم، ۵۲۵۲ مورد در هفته سوم و به ۷۵۱۹ مورد مثبت در هفته چهارم فروردین ماه رسیده است.

دکتر علی علیمحمدی با بیان اینکه از ۷۵۱۹ مورد مثبت هفته چهارم فروردین ماه ۳۷۰۰ نفر از طریق رپید تست شناسایی و ثبت شدند و مابقی نیز از طریق تست pcr شناسایی شدند، افزود: در استان افزایش ۴۳ درصد شناسایی موارد مثبت را شاهد هستیم.

وی در خصوص موارد بستری در استان گفت: از ۹۶ مورد بستری در هفته اول فروردین ماه به ۵۸۴ مورد بستری در هفته چهارم فروردین ماه ۱۴۰۰ رسیده ایم که افرایش ۲۴ درصدی به ثبت رسیده است.

علیمحمدی افزود: در حوزه بیماران سرپایی، از ۴۸۰۳ نفر با افزایش ۴۵ درصدی به ۶۹۳۵ رسیده ایم و سه مورد فوتی در هفته اول نیز به ۶۲ مورد در هفته چهارم فرودین ماه رسیده است.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه انجام رپید تست در تمامی شهرستان های استان، بیان کرد: در هفته اخیر ۱۵۵۶۲ رپید تست در استان انجام شد که ۳۷۰۵ مورد مثبت شناسایی شده است. در هفته اول فروردین ماه ۸ درصد رپید تست ها مثبت شد، اما این میزان در هفته چهارم به ۲۴ درصد رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: از آذرماه ۹۹ تاکنون، ۷۴ هزار و ۱۸۴ تست رپید در استان انجام شده است که ۳۷ هزار و ۶۳۶ توسط دانشگاه علوم پزشکی اراک، ۲۵ هزار و ۹۰۶ مورد توسط دانشکده علوم پزشکی ساوه و ۱۰ هزار و ۶۴۲ مورد توسط دانشکده علوم پزشکی خمین انجام گرفته است و در مجموع، ۹۸۷۴ مورد معادل ۱۳ درصد موارد در استان مثبت شناسایی شدند.

علیمحمدی با اشاره به مقایسه وضعیت بیماری در هفته چهارم نسبت به هفته اول فروردین ماه اظهار کرد: موارد بستری ۶ برابر، موارد سرپایی ۱۰ برابر، موارد مثبت ۹.۵ برابر و موارد فوتی نیز ۲۰ برابر افزایش داشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی از شلوغی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در پارک های شهر اراک، عدم رعایت گروه های شغلی ۲، ۳ و چهار که کرکره مغازه های خود را نصفه بالا می دهند، باز بودن برخی از فروشگاه های لوازم آرایشی، لوازم خانگی، نمایشگاه های اتومبیل، ساعت فروشی ها، مغازه های اسباب بازی، آرایشگاه های زنانه به شکل زیرزمینی، مغازه های کیف و کفش، فعالیت برخی مساجد، مشاورین املاک، کافه های قهوه، ضایعات فروشی ها و ... گلایه کرد و افزود: شلوغی مرکز شهر به ویژه منطقه بازار اراک همچنان ادامه دارد و لازم است که تدبیری در این راستا صورت گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.