• سه‌شنبه / ۲۷ مهر ۱۴۰۰ / ۰۸:۳۲
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400072719132
  • خبرنگار : 50029

نماینده ولی‌فقیه در فارس در دیدار با معاون رئیس جمهوری:

مهرورزی بن مایه فعالیت‌ها باشد/اختلاف سلایق را بپذیریم

مهرورزی بن مایه فعالیت‌ها باشد/اختلاف سلایق را بپذیریم

ایسنا/فارس نماینده ولی‌فقیه در فارس با این توصیه که مهرورزی بن مایه فعالیت امور بانوان و خانواده قرار گیرد، در توجیه این گفته بیان کرد: در خانواده مهرورزی با بانوان شروع می‌شود و در تلطیف عواطف جامعه ما هم نقش زنان بسیار موثری دارند.

آیت‌الله دژکام لطف‌الله دژکام در دیدار با معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور بیان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم آیه ۳۹ سوره مبارکه نجم می‌فرماید "وَأَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَی"، و (نمی‌داند) اینکه برای آدمی جز آنچه به سعی و عمل خود انجام داده (ثواب و جزایی) نخواهد بود؟

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در فارس، آیت‌الله دژکام افزود: حضور سرکار خانم خزعلی از چند جهت برای شهر و استان ما و خود بنده مایه افتخار و مباهات است. این ارتباطی که ایشان با بیت رفیع مرحوم آیت‌الله سید نورالدین حسینی الهاشمی دارند که یکی از قله‌های رفیع علمیت، فرهنگ و دیانت شیراز و ایران در شخصیت ایشان است و از طرف دیگر بیت علم، تقوا و مبارزه مرحوم آیت‌الله خزعلی که انصافا تلاش‌های ایشان در خدمت به نهضت حضرت امام خمینی(ره) فراموش نشدنی است و از جانب دیگر شخصیت خود سرکار خانم خزعلی است که شخصیت ایشان همیشه جز پیشروان و پیشگامان نوآوری و نوپردازی در عرصه فعالیت بانوان متناسب با الگوی اسلامی و ایرانی بوده‌اند.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: برای ایجاد تحولات عمیق فرهنگی و اجتماعی، ۴۰ سال زمان زیادی نیست در عین حال متاسفانه دشمنان اینگونه القا می‌کنند که در این ایام کار عمیق و ماندگاری انجام نداده‌ایم اما اگر حقایق را به درستی بنگریم، در میابیم که اتفاقا کار بزرگی انجام می‌دهیم که ۴۰ سال است برای آن زحمت کشیدیم و الحمدالله توفیقاتی داشتیم و از این جهت نباید دچار یک عجله‌ای در نتیجه گیری شویم که نتیجه آن برای فرزندانمان ناامیدی باشد و ما باید در یک زمان معقول و متعارفی به این نتایج برسیم.

او گفت: آیه مبارکه‌ای که در اول صحبتم اشاره کردم ناظر به همین قسمت کار است که خدای متعال می‌فرماید برای انسان هیچ چیزی نیست مگر تلاش خودش، یعنی نباید ما بایستیم و انتظار داشته باشیم که بدون تلاش و کوشش به جایی برسیم که مسلما نخواهیم رسید. پس هرچه تلاش کنیم به همان اندازه نتیجه می گیریم و بیش از ظرفیت مان نباید در جامعه توقع ایجاد کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در فارس اضافه کرد: از این حیث هم این آیه مبارکه را به نوعی می‌توانیم مدنظر قرار دهیم که تلاش و سعی کردن جوهره انسانیت است و حتی همه عالم وجود به سعی و تلاش وابسته است.

آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: به تعبیر بزرگانی مثل ملاصدرا حرکت عالم بر مبنای محبتی است که خدا قرار داده و پشت سر این محبت، جوشش و تلاش هست و همین جوشش و تلاش در عالم باعث می‌شود هرچه کمال است، ظهور پیدا کند، بنابراین کار و تلاش را در جامعه باید فرهنگ کنیم.

او با بیان اینکه تجربه‌ای که بنده به عنوان یک طلبه فعال اجتماعی دارم این است که در راستای این تلاش و جوشش، بانوان ما در برهه‌هایی از تاریخ ۴۰ ساله انقلاب از آقایان جلوتر بوده‌اند، گفت: یک کاری که زمین مانده است را وقتی می‌گوییم بانوان اقدام کنند، کار راه می‌افتد و در ادامه آقایان نیز حرکت را انجام می‌دهند.

نماینده ولی‌فقیه در فارس بیان کرد: این جوشش و حرکت در بین بانوان امروز چشمگیر است و از این فرصت الهی باید به نفع آن اهدافی که می‌خواهیم داشته باشیم، استفاده کنیم.

آیت‌الله دژکام با اشاره به یک بیت از حافظ که ناظر به حرکت همه عالم و تلاش، جوشش و حرکت است، گفت: حافظ می‌فرماید "کمتر از ذره نه‌ای پست مشو مهر بورز ... تا به خلوتگه خورشید رسی چرخ زنان"، انسان که کمتر از ذرات معلق نیست و جناب حافظ می‌فرماید ذرات معلق اگر نمی‌چرخید به سمت نور بالا نمی‌رفت و انسان هم اگر تلاش نکند دیده نمی‌شود.

او تاکید کرد: ما باید این تلاش را که ظرفیتش امروز در جامعه بانوان به حمدالله زیاد است به پیش بریم و رواج دهیم و تکثیر کنیم تا انشاالله به الگویی که فرمودید دست پیدا کنیم.

امام جمعه شیراز افزود: بنده سخنرانی آیت‌الله خزعلی یادم هست که ایشان خیلی غیرت مندانه نسبت به برخی از مفسرین که آمده بودند آیات قرآن را تفسیر کرده اما از حدیث در تفسیر قرآن استفاده نکرده بودند، اشکال وارد کرد و فرمود باید این دو متاع گرانبها یا همان ثقلین که کتاب خدا و سنت رسول و اهل بیت هستند با هم در زندگی ما بیاید که زندگی ما معنا پیدا کند و رشد پیدا کنیم.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه مهرورزی به عنوان بن مایه فعالیت بخش زنان قرار گیرد، گفت: برای اینکه در این قضیه مسلما بانوان نقش اساسی دارند و در خانواده مهرورزی با بانوان شروع می‌شود و این مهم در تلطیف عواطف جامعه ما نقش بانوان بسیار موثر است.

او ادامه داد:  هنوز که هنوز است مردان ما خیلی غیرت دارند و عموما کارهای سخت را نمی‌گذارند بانوان انجام دهند و این فضا که می‌تواند یک بانویی با حضور خودش این مهرورزی، محبت به انسان، محبت به هم نوع و احترام به دیگران را به گونه‌ای تلقین کند که بقیه در آن راستا همکاری کنند را باید روی آن کار کنیم و تلاش‌های شما در این جهت نتایج خوبی خواهد داشت.

نماینده ول‌فقیه در فارس گفت: در جریان اجرای طرح خانواده متعالی ‌که ذیل راهبردهای نقشه مهندسی فرهنگی استان تعریف شده، قرار گرفته‌اید که طرح مهم و خوبی است که از شیراز شروع شده است.

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: مسلما اگر بخواهیم به اهداف عالی برسیم مسیر حرکت ما را تعصب‌ها و مانع تراشی‌ها برای تفکر جدید کند خواهد کرد. باید سلیقه‌های دیگری را بپذیریم ولو اینکه فهم او را از آیه و حدیث، از سیره پیامبر و اهل بیت قبول نداشته باشیم اما اگر مجال تفکر را بر او ببندیم خودمان نیز در جای خود خواهیم ایستاد.ما خیلی وقت‌ها موارد اشتراک نظر را رها می‌کنیم و به اختلافات می‌پردازیم.

او گفت: امروز بسیاری از صاحب نظران و متخصصان فرهنگی با نگاه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و علمی که دارند، معتقدند وضعیت فرهنگی مناسبی بر برخی بخش‌های جامعه ما حاکم نیست. همین افراد علی‌رغم تفاوت نگاه‌هایشان، راه حل‌های مشترکی برای حل مسائل دارند. چرا از این وجوه اشتراکی استفاده نکنیم؟

امام جمعه شیراز تاکید کرد: به نظر بنده اگر هم افزایی ایجاد کنیم توان این کار را داریم و شیراز یکی از شهرهایی است که به جاهای دیگر الگو می‌دهد و بالاخره نقش آفرینی شیراز در این جهات فرهنگی مربوط به استان فارس نیست و حداقل مربوط به ایران و بلکه فراتر از ایران تاثیر می‌گذارد و باید در این مسیر کار و تلاش کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.