• شنبه / ۴ آبان ۱۳۹۲ / ۱۳:۱۹
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 92080401719
  • منبع : نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

دستگیری زورگیرانی که با آدم‌ربایی قاتل شدند

دستگیری زورگیرانی که با آدم‌ربایی قاتل شدند

ماموران پلیس آگاهی تهران بزرگ از مردم خواستند تا دو زورگیر پایتخت را که متهم به قتل نیز هستند را شناسایی کنند.

ماموران پلیس آگاهی تهران بزرگ از مردم خواستند تا دو زورگیر پایتخت را که متهم به قتل نیز هستند را شناسایی کنند.

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در24 اسفندماه سال گذشته، فردی با مراجعه به کلانتری 172 حضرت عبدالعظیم به مأموران اعلام کرد که خودرو شخصی‌اش به شیوه زورگیری و توسط دو تن به نام‌های مشخص مورد سرقت قرار گرفته که با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "زورگیری" و به دستور مقام قضایی مجتمع قضایی دادسرای شهرری، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته که پس از چندین روز بستری‌شدن در بیمارستان و انجام اقدامات درمانی، ترخیص و اقدام به طرح شکایت کرده بود، با حضور در پایگاه نهم پلیس‌آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از حدود یکسال پیش با فردی به نام قاسم از تبعه افغانستان، در خصوص خرید و فروش ضایعات آهن‌آلات ارتباط کاری پیدا کردم تا اینکه در هفتم اسفندماه سال گذشته، قاسم با من تماس گرفت و مدعی شد که مقداری ضایعات آهن‌آلات دارد و به این بهانه از من درخواست کرد تا برای فروش ضایعات به منطقه خلازیر رفته و یکی از دوستانش به نام "سخی" که همانند قاسم از افاغنه ساکن منطقه شورآباد است را به عنوان کارگر، به محل ضایعات آهن ببرم.

مالباخته در ادامه اظهاراتش، در خصوص نحوه زورگیری و سرقت خودرو شخصی‌اش به کارآگاهان گفت: " پس از سوارکردن سخی و با راهنمایی او، به منطقه‌ای متروکه در حوالی بهشت‌زهرا رفتیم که ناگهان سخی از زیر لباسش چاقوی بلندی را خارج و با من درگیر شد. در حالی که از ماشین پیاده و با سخی درگیر شده بودم، قاسم نیز با یک اسلحه کمری به ماشین نزدیک شد که با دیدن اسلحه، تسلیم شدم. آنها مرا به عقب ماشین برده و در آنجا قاسم با چکش آهنی چند ضربه محکم به سرم کوبید که بیهوش شدم و زمانی که به هوش آمدم خود را در بیمارستان مشاهده کردم.

همزمان با رسیدگی در پرونده زورگیری پرونده‌ای با موضوع "آدم‌ربایی" تشکیل و به دستور مقام‌قضایی دادسرای شهرری و برای انجام تحقیقات، این پرونده نیز در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

شاکی پرونده آدم‌ربایی، پس از حضور در اداره یازدهم به کاراگاهان گفت: "در چهارم تیرماه سالجاری، فردی به نام قاسم با من تماس گرفت و در قبال آزادی برادرم به نام هادی 26 ساله درخواست مبلغ 40 میلیون تومان وجه نقد کرده است".

با آغاز تحقیقات در پرونده آدم‌ربایی، کارآگاهان پایگاه نهم اطلاع پیدا کردند که متهم پرونده آدم‌ربایی (قاسم . الف) همان متهم اصلی پرونده زورگیری در حال رسیدگی در پایگاه آنها است. بلافاصله کارآگاهان با تجمیع اطلاعات بدست آمده درخصوص "قاسم" و "سخی" به تحقیقات گسترده در منطقه شورآباد پرداخته و سرانجام در 12 تیرماه سال گذشته موفق به دستگیری "سخی . م" 25 ساله به عنوان یکی از متهمان پرونده زورگیری شدند که در اظهاراتش صراحتا به زورگیری از مالباخته و مشارکت در آدم‌ربایی اعتراف کرد.

با دستگیری سخی و آغاز تحقیقات در خصوص پرونده آدم‌ربایی، وی صراحتا به مشارکت در آدم‌ربایی اعتراف و عنوان کرد که پس از ارتکاب آدم‌ربایی و ربودن هادی، به همراه قاسم اقدام به کشتن گروگان (هادی) کرده و جسد وی را داخل یک چاه مجتمع در حال ساخت واقع در منطقه شهرری پنهان کرده‌اند.

با توجه به اعترافات سخی و کشف جسد داخل یک چاه، پرونده با موضوع "قتل عمد" تشکیل و به دستور دادرس شعبه 103 دادگاه کهریزک، ادامه تحقیقات برای دستگیری متهم اصلی پرونده در دستور کار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با آغاز رسیدگی به پرونده جنایت در اداره دهم، کارآگاهان ویژه قتل پلیس آگاهی در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که قاسم پس از اطلاع از دستگیری سخی، تهران را به مکان نامشخصی در مناطق مرزی شرق کشور ترک کرده است.

همزمان با آغاز تحقیقات برای دستگیری قاسم، کارآگاهان با پرونده جنایت مشابه دیگری در منطقه حسن‌آباد روبرو شدند که طی آن یک زن 60 ساله (از تبعه افغانستان) به شیوه‌ای مشابه - همانند پرونده "زورگیری" و قتل عمد هادی که هر دو قربانی مورد اصابت جسم سخت از ناحیه پشت سر قرار گرفته بودند - به علت اصابت ضربات جسم سخت به ناحیه پشت سر، داخل یک گاوداری به قتل رسیده بود.

برابر اطلاعات پرونده جنایت دوم، در ساعت 21:30 از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی وقوع یک فقره قتل به کلانتری 176 حسن‌آباد اعلام که با حضور مأموران در محل و انجام بررسی‌های اولیه مشخص شد.

خانم 60 ساله‌ای از ناحیه سر مصدوم و پس از انتقال به بیمارستان فوت کرده و حسب اظهارات خانواده‌اش، مبلغ هشت میلیون تومان نیز از محل سکونت این خانم واقع در اتاق سرایه‌داری (محل زندگی مقتوله) سرقت شده است.

با توجه به شباهت‌ها در نوع جنایت‌ها (اصابت جسم سخت به ناحیه پشت سر) و ضمن هماهنگی با دادرس دادگاه بخش فشافویه، این پرونده نیز در اختیار اداره دهم قرار گرفت.

با انجام تحقیقات میدانی از همسایگان و پسر مقتوله مشخص شد که ساعتی قبل از وقوع جنایت، فردی به نام «قاسم» که به فرزند مقتوله بدهکار بوده، جهت پرداخت بدهی‌اش به محل جنایت مراجعه داشت، پسر مقتوله نیز در خصوص قاسم به کارآگاهان گفت: قاسم از دوستان صمیمی من است و طی تماس تلفنی مادرم متوجه شدم که پس از پرداخت بدهی‌اش منزل ما را ترک کرد.

خانمی از همسایگان نیز به کارآگاهان گفت: زمان قتل، جوان ناشناسی را دیدم که از منزل مقتوله خارج شده و در صورت مشاهده می‌توانم او را شناسایی کنیم.

با توجه به اظهارات تعدادی از همسایگان، تصویر «قاسم » به آنها نشان داده شد و بلافاصله قاسم به عنوان جوان ناشناس مورد شناسایی قرار گرفت.

در شرایطی که متهم اصلی پرونده (قاسم) پس از ارتکاب دو جنایت و دستگیری "سخی" از تهران متواری شده بود، کارآگاهان اداره دهم در ادامه تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که وی پس از چندین ماه متواری‌شدن به کشور افغانستان مجدد و به تازگی، از طریق مرزهای غیرقانونی به ایران بازگشته و در حال حاضر در شهرستان تیران (از توابع استان اصفهان)، در یک کارخانه سنگ بری مشغول به کار شده است.

با شناسایی مخفیگاه «قاسم» 25 ساله، کارآگاهان اداره دهم با اخذ نیابت قضایی به شهرستان تیران اعزام و سرانجام قاسم نیز در 25 مهرماه امسال دستگیر و به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

با آغاز تحقیقات، قاسم که پس از مواجهه حضوری با شاکی پرونده زورگیری و سخی چاره‌ای جز اعتراف نداشت؛ به قتل هادی و زورگیری خودرو سواری اعتراف کرد.

قاسم به ارتکاب جنایت‌دوم (قتل مقتوله) نیز اعتراف و به کارآگاهان گفت: "پسر مقتوله (مجتبی) یکی از دوستان نزدیک من است و حتی شب پیش از جنایت، من به عنوان میهمان در خانه مقتوله بودم؛ از حدود یکسال پیش، من مبلغ پنج میلیون تومان به مجتبی بدهکار بودم تا اینکه در روز جنایت طلب مجتبی را به مادرش داده و از گاوداری خارج شدم. در زمان خارج شدن از گاوداری متوجه شدم که غیر از مادر مجتبی شخص دیگری داخل گاوداری حضور ندارد. به همین علت، مجدد به گاوداری برگشته و پس از پوشاندن صورت خود ابتدا مادر مجتبی را با زدن ضربه‌ای به پشت سر بیهوش کردم. اما زمانی که در حین سرقت به هوش آمد، تصمیم به کشتن وی گرفتم و چند ضربه محکم به پشت سرش زدم که این بار باعث مرگ وی شد. پس از سرقت مبلغ هشت میلیون تومان وجه نقد داخل خانه از گاوداری متواری شده و به افغانستان فرار کردم. پس از تمام‌شدن پول‌ها مجدد به ایران برگشتم و همراه سخی اقدام به آدم‌ربایی و کشتن یکی از دوستانم به نام هادی کردم".

سرهنگ کارآگاه آریا حاجی‌زاده، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس‌آگاهی تهران‌بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعترافات متهمان به ارتکاب جرایم مختلف زورگیری، آدم‌ربایی و ارتکاب دو فقره جنایت و احتمال ارتکاب سایر جرایم، دستور انتشار تصاویر آنها از سوی مقام قضایی صادر شد.

وی از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهمان شدند خواست تا برای پیگیری شکایات خود به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس‌آگاهی تهران‌بزرگ از کلیه شهروندان و افرادی که اطلاعاتی در خصوص دیگر جرایم ارتکابی متهمان دارند نیز درخواست کرد تا هرگونه اطلاعات خود را از طریق شماره تماس 51055510 در اختیار کارآگاهان اداره دهم قرار دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.