• شنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۵ / ۱۵:۰۶
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 95040110224
  • خبرنگار : 71461

پرداختن به بحث عفاف و حجاب، نباید مختص به یک هفته باشد

پرداختن به بحث عفاف و حجاب، نباید مختص به یک هفته باشد

دبیرکل بنیاد عفاف و حجاب گفت: توجه به مقوله عفاف و حجاب یکی از ضروریات اساسی دین اسلام است، ولی متأسفانه ما در جامعه خود به این مقوله خیلی نپرداخته‌ایم و شاهد کوتاهی‌هایی از سمت مردم و مسئولان بوده‌ایم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله محمد اختری امروز (یکشنبه 19 تیر) در نشستی که به مناسبت روز ملی عفاف و حجاب که در مجمع جهانی اهل بیت (ع) برگزار شد، با گرامیداشت خاطره دلخراش و خونین مسجد گوهرشاد که در 21 تیرماه 1314 شمسی توسط رژیم پهلوی رخ داد، اظهار کرد: در این حادثه بیش از 2000 نفر کشته شدند. به همین مناسبت و برای ارج نهادن به امر عفاف و حجاب این روز به عنوان روز ملی عفاف و حجاب نامگذاری شده است که خداوند همه همواره به پیامبر (ص) ابلاغ فرموده که به این امر مقدس توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ارج نهادن به مسئله عفاف و حجاب یکی از وظایف اصلی ما در جامعه است و عفاف و حجاب هر دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند و به نوعی یک فریضه دینی محسوب می‌شوند. حجاب و پوشش دینی برای مردان و زنان است، هر دو این‌ها در امر پوشش عفاف و پاکدامنی وظایفی بر عهده دارند که باید آن را اجرایی و عملیاتی کنند. اگر ما بخواهیم حجاب و عفاف را در جامعه منکر شویم به نوعی یکی از دستورات خداوند متعال را نادیده گرفته‌ایم و همین امر سبب خروج انسان از دین می‌شود.

دبیر کل بنیاد عفاف و حجاب تصریح کرد: ما در این بنیاد عفاف و حجاب که به همت تعدادی از افراد علاقه‌مند به ترویج عفاف و حجاب و برای مبارزه با روند بدحجابی و هنجارشکنی‌ها در جامعه شکل گرفته است در صدد هستیم که این معضل را در جامعه از بین ببریم آن هم از طریق ایجاد ستادهای استانی و کانون‌های دانشگاهی در صدد اهتمام افراد جامعه به امر حجاب هستیم. مقوله بی‌حجابی و بدحجابی یک فرهنگ وارداتی از غرب است که به جامعه ما رسوخ پیدا کرده است و باید در مقابل آن بایستیم و مقام معظم رهبری هم همواره به این امر اشاره کرده‌اند.

اختری تأکید کرد: بی‌حجابی و بدحجابی از علائم و نشانه‌های فرهنگ غربی است که آن‌ها می‌خواهند از طریق فرافکنی و ایجاد راه‌های نفوذی به اهداف خود در جوامع اسلامی برسند. این نقشه،‌نقشه استعمارگر و استکبارگر انگلیس است. ما بعد از پیروزی انقلاب توانسته‌ایم موجی را برای مقابله با آن‌ها بوجود بیاوریم و به نوعی سبب احیای دستورات دینی در جامعه باشیم. آن‌ها می‌خواهند از طریق شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی به ترویج بدحجابی و بی‌حجابی در جامعه بپردازند. مردم و مسئولان همگی در قبال این امر مسئول هستند.

وی عنوان کرد: ما با وزارت کشور ستادی را تشکیل داده‌ایم که یک هفته را به عنوان هفته عفاف و حجاب اعلام کنیم و برنامه‌هایی برای آن داشته باشیم. از جمله این برنامه‌ها که از دو ماه پیش تدارک آن را دیده‌ایم این است که به شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه نامه فرستاده‌ایم که آن‌ها در هفته عفاف و حجاب در سراسر کشور به تبلیغ و ترویج این امر در خطبه‌های خود بپردازند و همچنین از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و بسیج زنان کشور برای برپایی یک راهپیمایی بعد از نماز جمعه اقداماتی را داشته‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم که در این امر فعالیت داشته باشند.

دبیرکل بنیاد عفاف و حجاب افزود: 21 تیرماه روز ملی عفاف و حجاب است. خوشبختانه صداوسیما در این امر خود پیش قدم است، اما ما هم بنا به وظیفه خود برنامه‌هایی را برای آن‌ها ارسال کرده‌ایم که امیدواریم عملیاتی شود و همچنین برای نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه‌ها برنامه‌هایی فرستاده‌ایم که آن‌ها به این امر اهتمام داشته باشند. با توجه به اینکه اکنون فصل تعطیلی دانشگاه‌ها است اما امیدواریم که در طی سال و پس از بازگشایی به این موضوع پرداخته شود. همچنین با سایر سازمان‌های مردم نهاد نیز در این عرصه برنامه‌هایی داشته‌ایم.

اختری عنوان کرد: برپایی نمایشگاه عفاف و حجاب یکی دیگر از برنامه‌های ما است که از 19 تا 25 تیرماه در پارک شهر از ساعت 10 صبح تا 10 شب غرفه‌های عفاف و حجاب و همچنین موسسات فرهنگی برای ارائه محصولات خود حضور دارند. این‌ها از جمله سلسله برنامه‌های ما است که در هفته عفاف و حجاب برپا می‌کنیم و امیدواریم مسئولان، مردم و رسانه‌ها همگی به این امر اهتمام داشته باشند، چراکه ترویج عفاف و حجاب یک امر دینی و اسلامی است و قانون عفاف و حجاب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که از سال‌های گذشته به تصویب رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که هدف ما از برپایی برنامه‌ها در هفته عفاف و حجاب این است که مردم به این مقوله به عنوان یک مطالبه عمومی و مردمی نگاه کنند، تأکید کرد: خواسته ما از مسئولان و مردم این است که عفاف و حجاب را به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه مورد ارزیابی قرار بدهند. دشمنان همواره خواسته‌اند از طریق نفوذ در بین جوامع مذهبی به اهداف خود برسند. منظور ما این نیست که هر کس حجاب نداشته باشد جزو لشکر دشمن است اما باید کاری کنیم که این بی‌توجهی و کم مسئولیتی به امر حجاب در جامعه از بین برود.

دبیر کل بنیاد عفاف و حجاب خاطر نشان کرد: مردم ما همگی علاقه‌مند به دین و مکتب اهل بیت علیه‌السلام هستند و خانواده‌ها باید کوشش کنند که در تربیت فرزندان خود به مقوله عفاف و حجاب توجه ویژه‌ای داشته باشند همچنین در این عرصه وزارتخانه‌ها و مسئولان و موسسات اداری می‌توانند تأثیرگذار باشند همان گونه که در زمان رضاشاه این امر تصویب شد که زنان جامعه باید بی‌حجاب به ادارات خود بروند، اکنون هم ما می‌توانیم از مراکز دولتی، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به دولت‌ها بخواهیم که به این امر توجه ویژه‌ای داشته باشند و افرادی را در این موسسات به کار بگیرند که به ارزش‌های دینی و اصول اسلامی پایبند هستند.

اختری یادآور شد: برای ترویج مقوله عفاف و حجاب می‌توانیم از فیلم‌های کوتاه، نمایشنامه‌ها و فعالیت روزنامه‌ها، مجلات، صداوسیما و امثال این‌ها بهره ببریم. ترویج عفاف و حجاب یک وظیفه دینی برای تمام انسان‌ها و به خصوص افراد مومن است. انتظار می‌رود که مردم متدین و زنان و مردان ما در مراکز عمومی اگر می‌بینند کسی فرد دیگری را امر به معروف و نهی از منکر می‌کند از او حمایت کنند تا از این طریق سبب ترویج مسائل دینی و به خصوص امر عفاف و حجاب در جامعه باشند.

وی ادامه داد: وقتی دولت‌های غربی به دانشجویی که حجاب اسلامی دارد اجازه ادامه تحصیل نمی‌دهد این کار نشان از آن دارد که حجاب و عفاف چقدر می‌تواند به دشمنان ما آسیب بزند. انتظار من به عنوان یک طلبه و خدمتگزار این است که زنان و دختران جامعه ما به پوشش و چادری که بر سر دارند توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که اکنون چادر آن‌ها پرچم و بیرق و علم اسلام است که امروز این علم در هر کجای دنیا برافراشته شود نشان دهنده ترویج دین اسلام است.

دبیر کل بنیاد عفاف و حجاب گفت:‌متأسفانه ما به عنوان روحانی در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده‌ایم و باید به این امور پایان بدهیم. باید اقدام اساسی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه داشته باشیم. ما نباید فقط به یک هفته‌ای که مختص به امر عفاف و حجاب است اکتفا کنیم بلکه باید همواره در طول سال اقدامات اساسی در امر حجاب صورت بگیرد و همه مسئولان و مردم جامعه باید به این امور اهتمام بورزند. آموزش و پرورش، مهدهای کودک و دانشگاه‌ها باید بر روی این موضوع کار کنند. متأسفانه می‌توانیم بگوییم که حتی دولت و مجلس برای اینکه به امر حجاب در جامعه پرداخته شود توجه زیادی به این مقوله نداشته‌اند. ما می‌توانیم در ادارات خود برای گزینش افراد به این مقوله توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.