• چهارشنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۰
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 99012011298
  • خبرنگار : 71624

دکتر طیبی مطرح کرد

از تولید ۵۰۰۰ دست لباس ایزوله و سه میلیون ماسک تا کیت تشخیص کرونا

از تولید ۵۰۰۰ دست لباس ایزوله و سه میلیون ماسک تا کیت تشخیص کرونا

رییس جهاددانشگاهی آخرین اقدامات و دستاوردهای این نهاد را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در حوزه‌های مختلف استانی و ملی بیان کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاددانشگاهی درباره‌ی آخرین دستاوردها و اقدامات جهاددانشگاهی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت: از زمانی که در چین بحث این ویروس مطرح شد و این احتمال داده می‌شد این بیماری به ایران و سایر کشورها سرایت کند، روش‌های تشخیص بیماری مورد ارزیابی قرار گرفتند. بلافاصله پس از اینکه اعلام شد در ایران نیز این بیماری شیوع پیدا کرده است، این روند سرعت گرفت و جهاد دانشگاهی نیز وارد خط مقدم مبارزه با این ویروس شد.

وی با اشاره به تمرکز جهاد دانشگاهی بر روی ساخت کیت تشخیص کرونا، گفت: با همت و تلاش پژوهشگران سرطان معتمد جهاددانشگاهی، کیت تشخیص مولکولی کووید ـ ۱۹ با نام تجاری COVIMED با استفاده از فناوری‌های روزآمد، طراحی و تولید شد و پس از آن نیز به پژوهشگاه پاستور برای تست نهایی ارسال شد که خوشبختانه آنجا نیز این کیت مورد تایید قرار گرفت.

طیبی افزود: تاکنون ۱۱۰ عدد کیت برای ۱۱ هزار نمونه‌گیری، تحویل مراکز تشخیص کرونا شده است.

آزمایشگاه‌های تشخیص کووید ـ ۱۹ جهاددانشگاهی

رییس جهاد دانشگاهی با تشریح خدمات آزمایشگاه‌های جهاد دانشگاهی برای تشخیص ویروس کرونا، اظهار کرد: به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های این نهاد در شرایط خاص کشور در زمینه‌ی شیوع بیماری ویروسی کووید ـ ۱۹، هماهنگی لازم بین دفتر تخصصی علوم پزشکی این نهاد با آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت صورت گرفته است تا از امکانات موجود جهاددانشگاهی در این زمینه استفاده شود.

وی ادامه داد: پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در این زمینه از ۲ فروردین تا امروز (۲۰ فروردین)، ۳۰۰ نمونه‌ی گرفته‌شده از بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها را پاسخ داده است و به‌طور میانگین روزانه ۷۰ تا ۸۰ نمونه را آزمایش می‌کند؛ نمونه‌گیری حضوری در این پژوهشگاه انجام نمی‌گیرد.

دکتر طیبی اضافه کرد: پژوهشگاه ابن‌سینای این نهاد تست غیرحضوری و جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی نیز آزمایش تشخیص کرونا را از این هفته شروع کرده‌اند و جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی تنها مرکز نمونه‌گیری حضوری در استان است؛ هم‌چنین پژوهشکده‌ی سرطان معتمد این نهاد، دیگر واحد سازمانی جهاددانشگاهی است که این فرآیند را هم‌اکنون آغاز کرده است.

تولید ملزومات بهداشتی مقابله با شیوع کرونا

رییس جهاد دانشگاهی در ادامه‌ی تشریح فعالیت‌های این نهاد، گفت: جهاددانشگاهی مصمم است که با ظرفیت‌سنجی و شناسایی امکانات و نیازها، روند رو به توسعه‌ای را در تولید محصولات مورد نیاز مبارزه با کرونا در بخش‌های مختلف ایجاد کند.

وی خدمات جهاد دانشگاهی را در زمینه‌ی تولید ژل و محلول ضدعفونی‌کننده، این‌گونه تشریح کرد: تاکنون پژوهشکده‌ی توسعه‌ی صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی، ۵ تُن محلول ژل‌ ضدعفونی‌کننده، واحد خوزستان این نهاد ۱۶ هزار لیتر از این ژل و پژوهشکده‌ی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، یک تُن از این مواد را تولید کرده‌اند و ظرفیت بسیار وسیع‌تری برای هرکدام از این واحدهای سازمانی در صورت تامین الکل مورد نیاز وجود دارد.

طیبی در رابطه با تامین لباس ایزوله برای بیمارستان‌ها نیز توضیح داد: واحد صنعتی امیرکبیر جهاددانشگاهی تا امروز ۵۰۰۰ دست لباس ایزوله را برای بیمارستان‌های طالقانی، بقیه الله(عج)، شهید مدرس، طرفه، امام خمینی(ره) تهران، اورژانس کشوری و تعدادی از بیمارستان‌های شهرستان بم تولید کرده است و ظرفیت تولید روزانه تا ۴۰۰ دست از این لباس‌ها را نیز دارا  است.

طرح مشاغل خانگی در خط مقدم مقابله با کرونا

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، بیان کرد: طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با رویکرد مشاغل خانگی با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اجرای سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی در ۲۴ استان کشور انجام می‌شود.

وی ادامه داد: زنان در این طرح به‌منظور کمک به شبکه‌ی بهداشت و درمان کشور، تولید محصولات خود را به سمت ملزومات پزشکی یک‌بار مصرف مانند ماسک، گان و لباس ایزوله‌ی ضدویروس سوق داده‌اند.

طیبی افزود: تا امروز حدود ۳ میلیون ماسک با تولید روزانه ۱۲۰ هزار عدد و ۹۰ هزار دست گان برای کمک به عدم شیوع ویروس کرونا در این طرح ملی تولید شده و ظرفیت فراوانی برای تولیدات بیشتر در این زمینه وجود دارد.

خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در دو پارک علم و فناوری این نهاد، تشریح کرد: تا امروز ۸ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری کرمانشاه، وظیفه‌ی تولید اقلام و وسایل مورد نیاز در خصوص بیماری کرونا را برعهده داشته‌اند؛ از جمله تولیدات این شرکت‌ها برای استفاده‌ی استان، تولید ۳۰۰ تن ژل و محلول ضد عفونی دست و سطح، ۳۳ هزار ماسک ساده، ۲۰ هزار ماسک N۹۵، ۳۰ هزار شیلد حفاظتی همگی به‌صورت روزانه بوده است؛ هم‌چنین به تازگی ۳ دستگاه تولید پارچه‌ی نانو برای ماسک N۹۵ در این پارک علم و فناوری ساخته شده است.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ شرکت دانش‌بنیان نیز در پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی، مشغول تولید مواد ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی و غیرالکلی شامل ژل ضدعفونی‌کننده و مواد ضدعفونی‌کننده‌ی دست، تولید تجهیزات آزمایشگاهی مانند تب‌سنج، ساخت دستگاه تولید آب ازون هستند و تولید ماسک و گان بهداشتی هستند.

طیبی با اشاره به ساخت دستگاه تب‌سنج توسط سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی، گفت: دستگاه ترمومتر روی گیت‌های ورودی برای کنترل دمای بدن و تشخیص احتمالی کرونا توسط پژوهشگران این سازمان طراحی و ساخته شد؛ تاکنون ۲۰ دستگاه از این محصول تولید و تحویل مسوولان فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و نیروی انتظامی شده است و ظرفیت تولید تا ۵۰ دستگاه در ماه براساس سفارش سازمان‌ها وجود دارد.

سامانه‌های خدماتی و ارائه‌ی محصولات

رییس جهاد دانشگاهی با بیان این‌که این نهاد چند سامانه‌ی ارائه‌ی خدمات و محصولات نیز در زمینه‌ی مقابله با شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده است، اضافه کرد: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با مشارکت جهاد دانشگاهی تلاش کردند با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی، علاوه بر بسترسازی لازم برای تولید ماسک، گان و مواد ضدعفونی‌کننده، امکان خرید محصولات و دریافت خدمات از سامانه‌های معتبر و دارای مجوز اینترنتی تحت پوشش سامانه www.ohop.ir را فراهم آوردند.

وی ادامه داد: این فعالیت در هشت رسته‌ از جمله مواد غذایی با ۷۵ فروشگاه، پوشاک با ۶۴، کیف و کفش با ۵۶، خدمات با ۱۷۳، صنایع دستی با ۶۶ و مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده با ۵۰ فروشگاه انجام می‌شود.

طیبی افزود: تاکنون ۴۸۳ فروشگاه مجوزدار، زیرمجموعه‌ی این سامانه هستند و از ۱۶ فروردین به‌صورت رسمی آغاز به کار کرده و ظرفیت اضافه‌شدن رسته‌ها و تولیدات بیشتری را نیز دارا است.

رییس جهاد دانشگاهی بیان کرد: «سامانه‌ی ۱۲۳ کرونا» ـ ۱۲۳corona.com ـ نیزاز سوی اتاق فکر کارشناسی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به نیاز مراقبت از راه دور، مشاوره، خودمراقبتی و پایش بیماران دارای علایم خفیف و موارد مشکوک یا بدون علامت کرونا در منزل توسط پزشکان و مراقبان سلامت راه‌اندازی شده است.

وی افزود: ۱۰۰ تا ۱۵۰ پزشک، ۱۰۰ مشاور روان شناس روان‌پزشک، حدود ۶ تیم ارایه‌ی خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماکن از امکانات این سامانه برای خدمات‌رسانی به مردم به شمار می‌رود و تاکنون ۱۰۰۰ نفر برای خودمراقبتی و خودارزیابی، ۱۵۰ تا ۲۰۰ برای مشاوره و ۳۰۰ نفر بهره‌مند از خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماکن به این سامانه مراجعه کرده‌اند و از خدمات آن بهره برده‌اند.

طیبی با اشاره به فعالیت دو سامانه‌ی سامانه‌ی دیگر جهاددانشگاهی در استان ایلام و قزوین، اظهار کرد: سامانه‌ی جهاددانشگاهی ایلام به آدرس اینترنتی www.tashahr.ir، وظیفه‌ی فروش و نظارت بر اقلام بهداشتی استان را برعهده دارد. اقلام بهداشتی حوزه‌ی نظارتی در ۱۸ داروخانه‌ی استان به این سامانه وصل‌اند و در حال حاضر ماسک، دستکش، پد، محلول ضدعفونی‌کننده و الکل نیز از طریق این سامانه به فروش می‌رسد؛ تا به امروز ۵ هزار خانواده از آن خرید کرده‌اند.

رییس جهاد دانشگاهی ادامه داد: جهاددانشگاهی قزوین نیز با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان، بسته‌بندی و توزیع اقلام بهداشتی را عملیاتی می‌کند. محصولات در سایتstmb.ir به‌صورت رایگان برای مشتری ارسال و در حال حاضر روزانه ۱۰۰۰ بسته‌ی اقلام بهداشتی در سطح شهر قزوین توزیع می‌شود و این فعالیت، ظرفیت توزیع بیش از ۴۰۰۰ بسته در روز را دارد؛ تاکنون حدود ۱۵ هزار بسته‌ی اقلام بهداشتی از طریق آن به فروش رفته است.

آموزش جهاددانشگاهی در ایام کرونا

وی در بخش دیگری از خدمات جهاددانشگاهی در این شرایط ویژه، بیان کرد: معاونت آموزشی جهاددانشگاهی در پی شرایط اضطراری ناشی از ویروس کرونا، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی از راه دور (آموزش الکترونیکی) برای مخاطبان و فراگیران به‌منظور کمک به پویش در خانه بمانیم کرده است.

دکتر طیبی افزود: ارائه‌ی آموزش آنلاین از ۱۶ فروردین در تمام موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها به ۵۰ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در دروس نظری امکان‌پذیر شده است؛ در آموزش‌های کوتاه‌مدت و تخصصی، ۳۰ درصد بستر این آموزش‌ها نیز فراهم ‌است.

ارائه‌ی آخرین یافته‌ها درباره‌ی کووید ـ ۱۹

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به ظرفیت گسترده‌ی علمی ـ تحقیقاتی این نهاد، گفت: این نهاد با استفاده از توان مجموعه‌های علمی ـ تحقیقاتی خود مانند پژوهشکده علوم بهداشتی اقدام به انتشار آخرین یافته‌ها و نظریات کارشناسان در رابطه با ویروس کرونا کرده است.

وی افزود: با راه‌اندازی صفحه‌ی ویژه‌ی اطلاع‌رسانی ویروس کرونا در SID (زیردامنه‌ی Corona.sid.ir)، اطلاع از نویسندگان و آخرین مقالات منتشرشده با این موضوع، روند سالانه‌ی انتشار مقالات و روند روزانه‌ی آن، مطرح‌ترین نشریات علمی و پرکاربردترین کلیدواژه‌ها در این سایت قابل مشاهده است.

طیبی اضافه کرد: مشارکت فعال متخصصان پژوهشکده‌ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی نیز برای انتشار آخرین اخبار و مطالب علمی و آموزشی در شبکه‌های مجازی، پاسخ‌گویی به سوالات واحدها و جهادگران در این خصوص و برنامه‌ریزی برای تولید پروتکل‌های بهداشتی، بخش دیگری از فعالیت‌های علمی ـ تحقیقاتی جهاددانشگاهی است.

اقدامات فرهنگی در مقابله با شیوع ویروس کرونا

بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش پایانی صحبت‌های خود، اظهار کرد: در پی شیوع ویروس کرونا که به تعطیلی دانشگاه‌ها در سراسر کشور انجامید، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برای مقابله با این ویروس و مسایل فرهنگی و اجتماعی مرتبط با آن، مجموعه‌ای از اقدامات فرهنگی را دستور کار خویش قرار داد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی پویش‌های دانشجویی ـ فرهنگی، برگزاری مسابقه‌های مجازی، انتشار دیدگاه صاحب‌نظران، انتشار و تولید مجموعه‌های آموزشی، بهداشتی و اجتماعی، تولیدات خبری ـ رسانه‌ای و نظرسنجی‌های مورد نیاز دستگاه‌های تصمیم‌گیر، بخشی از اقدامات قابل توجه فرهنگی جهاددانشگاهی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.