• سه‌شنبه / ۳ تیر ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۹
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99040302744
  • منبع : نمایندگی همدان

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان مطرح کرد

همدان نیازمند سوله بحران و انتقال سالن تشریح

همدان نیازمند سوله بحران و انتقال سالن تشریح

ایسنا/همدان مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان بیان اینکه هر استانی باید یک سوله بحران داشته باشد، درخواست کرد: زمینی در کنار باغ بهشت همدان در اختیار پزشکی قانونی قرار گیرد تا ضمن ساخت یک سالن تشریح مجهز، یک سوله بحران نیز احداث شود.

ارتین کمالی سه شنبه ۳ تیر در جمع خبرنگاران، با اینکه براساس سرشماری سال ۹۵ همدان دوازدهمین شهر کشور است، اظهار کرد:همدان به علت اینکه کلان شهر محسوب نمی شود و زیر یک میلیون نفر جمعیت دارد یک مرکز پزشکی قانونی برای این شهر در نظر گرفته شده است همچنین بسیار موافق این موضوع هستم که سالن تشریح این اداره کل از مرکز شهر دور شود.

وی با بیان اینکه انتقال جسد از بیمارستان به سالن تشریح پزشکی قانونی با توجه به آلودگی و شیوع کروناویروس می تواند مسیر انتقال را آلوده کند و سلامت شهروندان به خطر بیندازد، افزود:تلاش ما این است که سالن تشریح از مرکز اداره کل خارج شود اما خود ساختمان اداره به علت شرایط اقتصادی امکان انتقال وجود ندارد چرا که دسترسی مردم به این سازمان مشکل خواهد شد.

کمالی با بیان اینکه کمیسیون و معاینات که آلودگی ایجاد نمی کنند باید در ساختمان اصلی اداره پزشکی قانونی بمانند اما قسمت هایی که آلودگی بیشتری دارند به مکانی دیگر منتقل شوند، خاطرنشان کرد:ایجاد مرکز دوم پزشکی قانونی در همدان با توجه به شرایط فعلی در آینده ای نزدیک ممکن نخواهد بود اما تمام سعی خود را برای تقویت این مرکز به کار خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه هر استانی باید یک سوله بحران داشته باشد، گفت:۲۰۰۰ متر زمین در کنار باغ بهشت همدان در اختیار پزشکی قانونی قرار گیرد تا بااستفاده از ۴۰۰ متر آن یک سالن تشریح مجهز آماده شود و مابقی آن به سوله بحران اختصاص یابد، برای اینکار جانمایی نیز انجام شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه تعداد کل معاینات سرپایی در سال ۹۸ حدود ۴۰ هزار ۴۶۹ نفر بوده که از این تعداد ۱۳ هزار ۷۵۹ نفر خانم و ۲۶ هزار و ۷۱۰ نفر از آنها مرد بودند، گفت:معاینه سرپایی شامل معاینات عمومی مانند ضرب،جرح و نزاع،اختصاصی و روانپزشکی است.

وی با بیان اینکه آمار معاینات سرپایی نسبت به سال ۹۷ حدود ۵.۴ کاهش یافته است، اضافه کرد:۱۲۹۲ جسد طی سال ۹۸ در کل استان معاینه شده که این تعداد نسبت به سال ۹۷ که ۱۲۴۵ جسد معاینه شده بود، حدود ۳.۷ درصد افزایش یافته است.

کمالی با بیان اینکه طبق دستورالعمل وزارت بهداشت جواز دفن بیماران کرونایی توسط دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان صادر می شود، اعلام کرد:در سال ۹۸ حدود ۱۸۹ مجوز سقط جنین و در سال ۹۷ حدود ۲۰۴ مجوز صادر شده که این تعداد ۷.۳ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه صدور مجوز سقط جنین به صورت آنی نیست و نیاز به بررسی و تشخیص سه متخصص دارد، تصریح کرد:سقط جنین شرایط خاص خود را دارد و اگر یک ساعت نیز از ۱۹ هفته بارداری بگذرد مجوز سقط جنین صادر نشده و هر اختلال جنین منجر به صدور جواز قانونی سقط نمی شود.

کمالی با بیان اینکه با بیان اینکه مصدومان حادثه کار در کل سال ۹۸ حدود۵۰۰ نفر و در سال ۹۷ حدود ۴۳۵ نفر بوده که نسبت به سال گذشته ۴.۹ درصد افزایش یافته است،گفت:در سال ۹۸ حدود ۱۵ نفر و در سال ۹۷ حدود ۲۱ نفر بر اثر با مسمومیت گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست دادند که آمار سال ۹۸ نسبت به ۹۷ حدود ۲۸.۵ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸، ۱۳ نفر و در سال ۹۷، ۱۵ نفر جان خود را به علت استفاده از قرص برنج از دست دادند که این آمار ۱۳.۳ درصد کاهش داشته است، اضافه کرد:۲۴ نفر نیز در سال ۹۸ بر اثر سوختگی فوت کردند که نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است و در سال ۹۷ و ۹۸، هر سال ۱۲ نفر جان خود را در اثر حادثه برق گرفتگی از دست دادند.

کمالی با بیان اینکه در سال ۹۸، ۲۷ نفر و در سال ۹۷، ۱۸ نفر غرق شدند که آمار سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است، ادامه داد:پرونده های قصور پزشکی به سازمان نظام پزشکی و اداره کل پزشکی قانونی ارجاع داده می شود و در سال ۹۸ حدود ۷۸۱ و در سال ۹۷ حدود ۷۷۸  کمیسیون در این زمینه تشکیل شده که ۰.۳ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه در بحث تصادفات تعداد فوتی ها در سال ۹۸ حدود ۴۴۹ نفر بوده که نسبت به سال ۹۷ که ۴۳۴ نفر فوت کردند، ۸.۲ درصد کاهش یافته است افزود:در مقایسه دوماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته فوتی های ناشی از تصادف از ۵۰ نفر به ۳۰ نفر کاهش یافته است.

کمالی با بیان اینکه تبعات اجتماعی ناشی از فوت افراد بالا بوده و گاها باعث از بین رفتن شیرازه یک خانواده می شود، یادآور شد:آمار تصادفات ساختگی در سال ۹۸ کاهش یافته است و۵۶ نفر در سال ۹۸ و حدود ۶۱ نفر در سال ۹۷ بر اثر تصادفات درون شهری فوت کردند.

وی با بیان اینکه ۳۴۵ نفر در سال ۹۸ و حدود ۳۰۴ نفر در سال ۹۷ بر اثر تصادفات برون شهری جان خود را از دست دادند، گفت:شدت و میزان انرژی تصادفات در سال ۹۸ تغییری نسبت به سال ۹۷ نداشته همچنین فوتی های تصادفات خاکی روستایی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ از ۲۰ نفر به ۲۴ نفر رسیده است.

کمالی با بیان اینکه در سایر تصادفات در سال ۹۷ حدود ۴۹ نفر و در سال ۹۸، ۲۴ نفرفوت کردند، اضافه کرد:در سال ۹۸ میزان خودکشی نسبت به سال ۹۷ باکاهش ۸.۸ درصدی روبرو بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۵۰۹ مورد نزاع و درگیری اتفاق افتاده که نسبت به سال ۹۷ حدود ۲.۹ درصد کاهش داشته است اعلام کرد:از این تعداد ۴۲۰۴ مورد مربوط به نزاع بانوان و ۱۰۳۰۵ مورد مربوط به نزاع آقایان بوده است.

وی با بیان اینکه آزمایش ژنتیک در کل کشور به صورت قطبی عمل می شود، گفت:قطب ژنتیک غرب کشور کرمانشاه است و برای تغییر این قطب باید فضایی برای ساخت آزمایشگاه ژنتیک دراستان همدان در نظر گرفته شود.

کمالی با بیان اینکه روند لازم برای تغییر جنسیت در پزشکی قانونی همدان بررسی می شود و بسیاری از این افراد به علت محیط شناخته شده تصمیم به کوچ می گیرند، اظهار کرد:در سال ۹۸، شش نفر بر اثر مسمومیت الکلی جان خود را از دست دادند که نسبت به سال ۹۷ که یک نفر فوت شده بودند شش برابر شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه در سال ۳۶ نفر براثر حادثه کار فوت کردند که ۵۰۲ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش داشته است، بیان کرد:۱۰۸ نفر در سال ۹۸ و ۱۲۲ نفر در سال ۹۷ به علت اعتیاد و مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند و آمار فوتی اعتیاد ۱۱.۲ درصد کاهش یافته است.

کمالی بیان کرد: نیاز اداره کل پزشکی قانونی همدان جذب هفت پزشک است اما براساس سهمیه سه پزشک جذب خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.