• دوشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / ۲۲:۵۴
  • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
  • کد خبر: 99041612288
  • خبرنگار : 71191

عضو اتحادیه زنان مسلمان در اروپا:

شنیده‌هایمان درباره شرایط زنان ایرانی در اروپا، تصویری بسیار منفی است

شنیده‌هایمان درباره شرایط زنان ایرانی در اروپا، تصویری بسیار منفی است

عضو اتحادیه زنان مسلمان در اروپا گفت: صحبت درباره موقعیت زنان در حال حاضر، در این بحران اقتصادی چشمگیر و در حالی که نرخ بیکاری جوانان را ناامید می‌کند، بسیار مهم است، اما آنچه در مورد شرایط زنان ایرانی می‌شنویم یک تصویر بسیار منفی است.

به گزارش ایسنا، آنا استامو - عضو اتحادیه زنان مسلمان در اروپا - در همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» که در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد،  با اشاره به نقش زنان ایرانی و زنان مسلمان در کسب و کار و پیشرفت اجتماعی در جهان گفت:‌ زن بودن هرگز کار آسانی نبوده است. زن همواره، مادر، همسر، حافظ پیوند خانواده و نگهدارنده‌ی هویت مذهبی خانواده بوده است. زن همیشه در محل کار، در علم، در کسب‌ و کار، در دانشگاه، حتی در سخت‌ترین کارها حضور داشته است. زن قادر است تا هر کاری را انجام دهد و طی قرن‌ها این مسئله را به اثبات رسانده است.

او با بیان این که امروزه در جهان غرب و پس ‌از آن همه مبارزات و مصیبت‌ها، زن را در نقشی واقعاً قوی می‌بینیم ، ادامه داد: آنچه در مورد شرایط زنان ایرانی می‌شنویم یک تصویر بسیار منفی است. تصویری همیشه مظلوم، بدون تحصیلات، شستشوی مغزی شده، نابرابر و انسانی فرو مرتبه. اما از سال‌ها پیش که به ایران سفر کردم، کاملاً فهمیدم که چرا در رابطه با زن ایرانی به ما چنین گفته‌ شده و چرا آنها (اروپا) حقیقت را خیلی بی‌شرمانه تحریف کرده‌اند. این اتفاق افتاده است زیرا زنان در ایران بیش از زنان در اروپا قدرت دارند، اما برای ستم بیشتر بر ما (زنان اروپایی)، کلیشه‌های دروغین را گسترش می‌دهند.

وی افزود: وقتی با زنان ایرانی آشنا شدم، این حقیقت را می‌دانستم، به همین دلیل برای من باعث افتخار است که حتی در اینترنت (به‌طور مجازی) با شما (زنان ایرانی) باشم. زن مسلمانی که با روسری در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می‌کند، با یک مبارزه مداوم روبرو است. این به ‌اصطلاح برابری جنسیتی، این به ‌اصطلاح تکریم‌ها، هنگامی که زن مسلمان باشد و حتی هنگامی که او به دین و آیین خود عمل می‌کند، سخت‌تر است. بازار کار بسیار سفت‌ و سخت و پر از محدودیت است.

او با بیان این که در اصل زن و مرد برابر، اما متفاوت هستند، افزود: ما (زنان) با هم (مردان) تکامل می‌یابیم، با هم پیشرفت می‌کنیم و با هم موفق می‌شویم اما هر یک از ما ماهیت متفاوت خود را داریم. جنبش‌های فمینیستی در پنجاه سال گذشته روی جنبه متضاد متمرکز بودند و شاید تنها دفاع آنها در برابر محیط ظالمانه‌ای بود که در آن زندگی می‌کردند. نتیجه این است که جنبش‌های فمینیستی عمیقاً پراکنده ‌شده و قادر به تولید نتایج تازه و دقیق نیست و نباید فراموش کنیم که زنان مسلمان همیشه در این جنبش (فمینیست)، به ‌عنوان تهدید و دردسر به تصویر کشیده می‌شوند.

استامو با بیان این‌که امروزه ما بازمانده‌ی بیماری عالم‌گیر کووید-۱۹ هستیم که ضربه سنگینی به همه دنیا وارد  کرده است، گفت: این بیماری  به ما نشان داد که چقدر در مقابل ویروس نامرئی ضعیف هستیم و چگونه همه دستگاه‌های سیاسی و مالی تحت عنوان سرمایه‌داری می‌توانند ناگهان از هم فرو پاشند. مردم متمدن فهمیدند که ما به دلیل این شیوه زندگی گیج‌کننده، برخی از ارزش‌های گران‌بها را از دست دادیم و خودمان و بینش واقعی خودمان را از دست دادیم. صحبت در مورد موقعیت زن در حال حاضر، در دوره این بحران اقتصادی چشمگیر و در حالی که نرخ بیکاری جوانان را ناامید می‌کند، بسیار مهم است.

 زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند

حجت ‌الاسلام و المسلمین سیدمصطفی محقق داماد – رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران - نیز گفت: ایران یکی از تمدن‌های عظیم تاریخ است و بعد از ورود اسلام توسط اندیشمندان و صاحب‌نظران فکر اسلامی، جایگاه جدید و عظیمی پیدا کرد و تکامل یافت و زن در تمدن ایران از جایگاه عظیم و رفیعی برخوردار است.

او اظهار کرد:در تمدن ایران، زنانی صاحب‌نظر، عالمه، شاعره، متفکره، نویسنده، اهل علم، فرهنگ و سیاست داریم. در تمدن اسلام نیز، بسیاری زنان محدثه، عالمه، فقیه، متفکر و راویه داریم. زنان فیلسوف و عارفی که بسیار نقش عظیمی دارند. در تاریخ اسلام چند زن از نظر علمی و سیاسی هنگامه‌ای کردند که هرگز نویسندگان تاریخی نمی‌توانند عظمت آنها را کتمان کنند. نقش حضرت خدیجه کبری (س) در تأسیس و پایه‌ریزی اسلام، نقش حضرت فاطمه زهرا (س) از نظر علمی، عرفانی، تقوا و الگو بودن برای زنان و نقش حضرت زینب کبری (س) در تاریخ کربلا بسیار حائز اهمیت است. آنچه که برای ما مهم است؛ درس و دفاع از حق و حقانیت زنان است، زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند.

این عضو شورای سیاستگذاری همایش بین‌المللی با بیان اینکه یکی از افراد کوچک در تاریخ انقلاب اسلامی است، افزود: معتقدم مهمترین نکته‌ در تاریخ انقلاب اسلامی، جایگاهی است که انقلاب اسلامی به زنان داده است. در ایران پس از انقلاب اسلامی، بانوان با حفظ تمام موازین شرعی در مهمترین جایگاه و سمت‌های سیاسی قرار گرفتند. جمع بین عدم گسیختگی خانوادگی و حفظ وحدت خانوادگی در کنار فعالیت‌های سیاسی کار جالب توجهی است که آن را از نقاط بسیار درخشان تاریخ انقلاب اسلامی می‌دانند.

وی با اشاره به شرایط کنونی دنیا و قرار داشتن‌مان در دوران بحران جهانی کرونا، به پزشکان و پرستاران زنی که جان خودشان را فدا کردند، اشاره کرد و ایثار این بانوان در عرصه پزشکی در ایران و جهان را نمونه برشمرد.

به برکت انقلاب اسلامی، اعتماد به ‌نفس جوانان و زنان برآورده شده است

غدیر جمال -  عضو اتحادیه جهانی زنان مسلمان و عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» -، نیز در صحبت‌هایی با بیان اینکه چالش‌های مربوط به زنان، میان جوامع و فرهنگ‌های مختلف در جوامع اسلامی و جهان (به‌ویژه در شبه‌جزیره عربستان قبل و بعد از استعمار انگلیس)، متفاوت است، گفت: راه‌حل‌های احتمالی برای این بد رفتاری در ساختار اجتماعی از گذشته تاکنون بر وضعیت زنان رواج داشته و تأثیرگذار بوده است.

 او با اشاره به این که جان و تن زنان از مدت‌ها پیش یکی از میدان‌های مهم جنگی بوده است که غرب برای در اختیار گرفتن آن از ادعای تمدن برتر استفاده می‌کند و درعین‌ حال کسانی را که تمایل به تمکین دارند به طرز وحشیانه در خود فرو می‌برند، ادامه داد: در طول اسلام و در دوره اسلامی، دین اسلام به زنان این حق را داد که انسان باشند، عدالت بخواهند و مانع از بی‌عدالتی در رابطه با خودشان شوند. آنها ثابت می‌کنند که با مردان برابر هستند. همه مشکلات و چالش‌هایی که وضعیت زنان با آن روبروست، در دین اسلام یافت نمی‌شود، یعنی روش دین اسلام برای مشارکت در جامعه عدالت است.

وی در خصوص چگونگی اعطای جایگاه آزاد به زن توسط اسلام و زنده نگاه‌داشتن زن نیز توضیح داد: به گفته امام خمینی (ره)، زنان مربی بزرگ جامعه هستند. مردان توسط زنان پرورش ‌یافته‌اند. خوشبختی و بدبختی یک کشور به زنان بستگی دارد. امام خمینی (ره) معتقد بود که در دوره رژیم شاه، زن نسبت به آنچه در طول سه دوره اسلامی انجام داد، عذاب شدیدتری را متحمل شده است. در هر دو دوره زنان رنج می‌کشیدند  و این اسلام بود که آنها را نجات داد. امام خمینی (ره) دیدگاه فعلی و تبلیغات منفی مبنی بر اینکه اسلام زنان را منزوی می‌کند، رد کرد. این رویکرد جدید به زنان آنها را ترغیب می‌کند تا نقاط قوت خود را بازیابی کنند.

وی ادامه داد: در طول انقلاب اسلامی، زنان ایرانی و مسلمان در همه عرصه‌های اجتماعی و سیاسی شرکت می‌کنند. نهضت اسلامی به برکت اسلام تغییر بسیار زیادی را در روح و روان زن و مرد در جامعه ایجاد کرده است.

او با تاکید بر این‌که با فکر کردن به زنان امروز متوجه می‌شویم که زنان در کجا قرارگرفته ‌اند، گفت: جایگاه‌هایی که زنان در آن قرار دارند با پیروزی انقلاب اسلامی برقرار است. خانم‌ها ثابت کرده‌اند که در این جنبش پیشرو هستند. آنها ثابت کرده‌اند که رهبری و خط مقدم جامعه توسط زن محقق می‌شود. تمام مردان و زنان جهان از زنان ایران درس گرفتند زیرا این زنان پیشگام جنبش اسلامی در جهان هستند. آنها سهم زیادی در نهضت اسلامی دارند. آینده اسلام به حمایت آنها بستگی دارد.

آیا زنان تأثیرگذار در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام کم داریم یا نمی‌شناسیم؟

سونیا پوریامین - عضو کمیته علمی همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» - نیز در این همایش، گفت: تاریخ بیشتر به دست مردان نوشته شده و بیشتر از مردان در طول تاریخ کشور یاد شده است، بنابراین تا امروز این سوال مطرح می‌شد که آیا زنان تأثیرگذار در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام کم داریم، یا نمی‌شناسیم؟

وی ضمن اشاره به اهمیت جایگاه زنان در تاریخ تمدن ایران و اسلام بر اساس نوشته‌های تاریخ‌نگاران و آثار تاریخی به جای مانده، گفت: ما نمی‌توانیم از زنانی مانند آذرمی‌دخت، آرتیمیس و ماندانا در تاریخ تمدن کشورمان که هر کدامشان داستان‌های بسیار تأثیرگذاری دارند، و همچنین از حضرت خدیجه (س) در تاریخ تمدن اسلام که در به ثمر رساندن اسلام نقش بسزایی داشتند نام نبریم. اما چقدر آنها را می‌شناسیم؟ زنان ایرانی و زنان مسلمان شیعه در جهان از الگوهای بی‌بدیل خود و تأثیرات فرهنگی و اجتماعی در خانواده و جامعه‌شان چقدر آگاهند؟ در تاریخ مشروطه کشورمان، آیا تا به حال نام «زینب پاشا» که در تحریم تنباکو و «سردار بی‌بی مریم بختیاری» که در مشروطه نقش داشته‌اند را شنیده‌ایم؟ از «گوهرشاد خاتون» و بانو «سیده امین» که علمای تشیع از ایشان نام می‌برند، چیزی می‌دانیم؟ در تاریخ معاصری که خودمان در آن زندگی می‌کنیم، آیا زنان الگو کم داریم؟ چرا درباره آنها صحبت نمی‌شود؟

عضو کمیته علمی همایش با اشاره به زمانی که امام خمینی (ره)راه را برای حضور زنان در جامعه باز کردند واز همه خواستند تا مسیر را برای حضور مؤثر زنان هموار کنند، این پرسش را مطرح کرد که  چرا همچنان بعد از چهل سال ما احساس می‌کنیم زنان در این مسیر به درستی قدم نگذاشتند و ما در راه توسعه پایدار همچنان نقش موثری نداریم و متأسفانه با افکار متحجری مواجه بودیم که کاملا متفاوت با دین روشنگرانه اسلام است؟

او اظهار کرد: تنها ۱۳درصد از جمعیت زنان در کشور مشغول به کار هستند و از بین آنها افراد تأثیرگذار در تصمیم‌گیری‌های مهم کشور بسیار کم هستند. البته برای زنان ایرانی خصوصا در این زمان، خانواده از هر چیزی مهمتر است. امروز ما زنانی داریم در که در حوزه صادرات، صادر کننده نمونه هستند.

وی با بیان این که ا توقعِ ما از چنین همایش‌هایی آن است که بعد از برگزاری نشست‌های متعدد علمی
با موضوع‌های کاملاً تخصصی، بتوان راهکارهای عملیاتی برای مسئولان با هدف آگاهی‌بخشی به زنان و مردان جامعه ارائه کرد، گفت:ما موظفیم تا در قبال نسل جوان که الگوهای خوب را به آنها نشان دهیم تا آنها راه و مسیر درست را برای خودشان انتخاب کنند. این ضرورت برگزاری چنین همایش‌هایی است که آرزو می‌کنم با داشتن دبیرخانه‌ای ثابت و مطالبه‌گری در تمام طرح‌هایی که ارائه می‌کند، در سال‌های آینده نیز همچنان بتواند با قدرت و صلابت برگزار شود و مباحث مهمی در سطح جهانی مطرح کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۴-۱۷ ۰۰:۴۸

شنیده‌هایمان درباره شرایط زنان ایرانی در اروپا، تصویری بسیار منفی است چیز دیگری از جامعه سرمایه داری در غرب انتظار داشتید ؟؟