• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۳
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99070603829
  • منبع : نمایندگی اردبیل

استفاده از ظرفیت کاریابی ها و دفاتر تسهیلگری اردبیل در طرح توسعه مشاغل خانگی

استفاده از ظرفیت کاریابی ها و دفاتر تسهیلگری اردبیل در طرح توسعه مشاغل خانگی

ایسنا/اردبیل با هدف بهره‌برداری از ظرفیت دفاتر تسهیلگری و کاریابی‌های غیردولتی استان اردبیل در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، جلسه هماهنگی مدیران این دفاتر با دبیرخانه طرح در جهاددانشگاهی استان اردبیل برگزار و در آن بر لزوم همکاری طرفین تاکید ش

معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان اردبیل ششم مهرماه در این جلسه اظهار کرد: طرح "ملی توسعه مشاغل خانگی" که اجرای آن همزمان با سراسر کشور در اردبیل نیز آغاز شده است، می‌تواند برای کارجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شغل مناسبی را ایجاد کند.

بهرنگ کوهی سهمیه استان اردبیل از این طرح را دو هزار نفر اعلام و تصریح کرد: با طرح توسعه مشاغل خانگی فرصت مناسبی برای اشتغال، توانمندسازی و معرفی ظرفیت‌های تولیدی استان فراهم شده است.

وی ادامه: در این طرح که به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاددانشگاهی اجرا خواهد شد، در سه فاز شناسایی، توانمندسازی و اتصال به بازار خواهیم توانست با ایجاد یک هم‌افزایی مطلوب و دخالت دستگاه‌های مرتبط با مشاغل خانگی، گام مهمی را برای رفع دغدغه بخشی از جامعه فراهم آوریم.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان اردبیل از تشکیل کارگروهی مجرب و علمی برای عملیاتی کردن هرچه بهتر این طرح خبر داد و اظهار کرد: با توجه به سبقه موفق این نهاد در اجرای طرح‌های محوله از سوی دستگاه‌های اجرایی، به یقین اجرای این طرح نیز اثربخش خواهد بود و به زودی فعالیت شوراهای راهبری و علمی طرح نسبت به بررسی وضعیت مشاغل خانگی در استان اردبیل نیز اقدام خواهد کرد.

کوهی با بیان اینکه هدف از این طرح اشتغال بیش از 54 هزار نفر در کشور است، ادامه داد: به همت جهاددانشگاهی اجرای طرح مذکور از سال 1396 در 9 استان به صورت پایلوت آغاز شده که 261 مزیت‌ نسبی را به دنبال داشته و منجر به شناسایی و ایجاد ارتباط مشاغل خانگی با صدو پنجاه بنگاه تعاونی و خوشه‌های کسب و کار و جذب 550 نفر از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و خیرین در حوزه‌های مختلف شده است.

وی ایجاد اشتغال را یکی از دغدغه‌های مهم در کشور خواند و تصریح کرد: امیدواریم این طرح بتواند به جامعه هدف استان کمک کند و این چرخه را به خوبی به حرکت درآورد که تحقق اهداف آن به همراهی و همکاری نقش آفرینان حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی استان نیاز دارد.

کوهی با بیان اینکه در این طرح امکان دستیابی به تولید و فروش برای دو هزار نفر وجود دارد، ادامه داد: خوداشتغالی، بهبود معیشت و افزایش رفاه زنان خانواده‌ها و پیشگیری از ورود به چرخه حمایتی، استفاده از ظرفیت‌های خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار و مولد و اتصال صاحبان کسب و کار به بازار هدف و بنگاه‌های پیشرو از مهم‌ترین اهداف کیفی این طرح است.

وی با اشاره به اینکه ما در مرحله شناسایی جامعه هدف، نیاز به مساعدت دفاتر کاریابی و تسهیلگری محلات داریم تا با اطلاع‌رسانی مناسب این سهمیه به خوبی پوشش داده شود، اذعان داشت: وظایف جهاددانشگاهی در این طرح به عنوان نهاد توسعه‌ای و واسطه‌ای، مطالعات پژوهشی، رصد و پایش، ارزیابی، اثربخشی، مستندسازی، بانک اطلاعاتی، شبکه سازی، هم‌افزایی و تسهیل‌گری، جلوگیری از اتلاف منابع، تقویت روحیه تیمی و گروهی، اتصال به بازار، توجه به زنجیره ارزش و ظرفیت‌سازی است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه متولیان با نگاهی گسترده از جهاددانشگاهی می‌توانند به عنوان بازوی محرک فعالیت‌ها استفاده کنند، یادآور شد: با توانمندسازی از طریق آموزش، مشاوره صحیح و تزریق به موقع منابع می‌توان در این طرح نوین موفق عمل کرد و از ایجاد مشاغلی که با شکست مواجه خواهد شد، جلوگیری کرد.

وی افزود: با تعامل بیشتر و هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی و متولیان قطعا می‌توانیم استان اردبیل را به عنوان استان‌سرآمد در مشاغل خانگی تبدیل کنیم.

   جهاددانشگاهی می‌تواند خلاء مهارت آموزی جامعه را رفع کند

دبیر انجمن صنفی کاریابی‌های غیردولتی اردبیل نیز در این جلسه گفت: در حوزه کاریابی ها با خیل عظیم کارجویان مواجه هستیم که فقط برای احراز شغل ثبت‌نام کرده‌اند اما هیچ اتفاقی برای مهارت‌آموزی آن‌ها صورت نگرفته است که جهاددانشگاهی می‌تواند به خوبی این خلا را رفع نماید.

مالک پناهی با بیان اینکه طرح ملی"توسعه مشاغل خانگی" می‌تواند طرح بسیار خوب و کارآیی برای استان باشد، اظهار کرد: انجمن صنفی کاریابی‌های غیردولتی اردبیل آماده همکاری با دستگاه‌های متولی و همچنین جهاددانشگاهی استان اردبیل در اجرای موفق این طرح است که در گام اول از طریق اطلاع‌رسانی و کمک به شناسایی و ثبت نام مشمولان می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اطلاعات طرح مذکور به همه کاریابی ها اعلام خواهد شد، افزود: امیدواریم با درک مناسبی از ضرورت اجرای این طرح، بتوانیم در فازهای مختلف کمک حال جهاددانشگاهی باشیم تا با تحقق اهداف، بخشی از نیازهای مراجعان کاریابی ها نیز برطرف گردد.

پناهی با بیان اینکه با همکاری و تعامل بین نهادهای متولی قطعاً طرح به خوبی پیش خواهد رفت، اظهار کرد: باید اجرای این طرح از طریق برگزاری کارگاه آموزشی به افراد و مسئولان اطلاع‌رسانی شود تا در اجرای روند آن، نظرات و پیشنهادات جمع بندی گردد.

دبیر انجمن صنفی کاریابی‌های غیردولتی اردبیل ابراز امیدواری کرد: الگوی نوین در حوزه مشاغل خانگی نشان می‌دهد که به دنبال اجرایی نمودن کسب و کارهای خانگی به شکل واقعی است و دوری از تسهیلات و عدم ورود به چرخه نهادهای حمایتی نشان می دهد این طرح به دنبال برداشتن باری از روی دوش دولت و نهادهای حمایتی است.

پناهی تصریح کرد: از کاریابی‌های استان اردبیل خواسته‌ایم از طریق بانک اطلاعاتی خود، با معرفی طرح مستقیما نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند تا ظرفیت مناسب آن ها به خوبی بروز داده شود.

     جلب اعتماد کارجویان اردبیل در تحقق طرح توسعه مشاغل خانگی نقش مستقیمی دارد

 مدیر دفتر تسهیلگری محله پناه‌آباد اردبیل نیز در این جلسه بر جلب اعتماد کارجویان اردبیلی اشاره کرد و گفت: پیش از این طرح‌های مشابهی اجرا شده که از کارایی چندانی برخوردار نبوده اما پیش‌بینی می‌کنیم با اعتمادسازی مناسب از سوی جهاددانشگاهی، اهداف طرح توسعه مشاغل خانگی به درستی در استان محقق شود.

عالیه یوسفی سادات اظهار کرد: مشاغل خانگی در اردبیل به برنامه‌ریزی مناسب جهت هدایت و پشتیبانی از مشمولان و متقاضیان در حوزه تسهیلات، تامین مواد اولیه و ورود به بازار از طریق افراد مجرب، نیاز دارد تا بتواند به پایدارسازی کسب و کارها کمک کند.

وی با بیان اینکه در استان اردبیل از مشاغل خانگی استقبال خوبی می‌شود، ادامه‌ داد: با اجرای مناسب فازهای این طرح و ارائه آموزش های کاربردی و حل مشکل بازار می‌توان به این استقبال پاسخ شایسته داد تا مشمولان برای ادامه طرح و ایجاد کسب و کار دلخواه خود، ناامید نباشند.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح ضمن هماهنگی با دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، تمام تلاش خود را در همراهی با جهاددانشگاهی به کار خواهیم بست تا برخی از مسائل و مشکلات مشاغل خانگی را برطرف و سهم مناسبی برای جمعیت چهل هزار نفری تحت پوشش دفاتر تسهیلگری کسب کنیم.

یوسفی سادات در پایان شفافیت مباحث بیمه‌ای و مالیاتی، ارائه آموزش‌های کاربردی، استفاده از پیشران‌های فعال و بهره‌برداری از ظرفیت فناوری‌های نوین را به دست‌اندرکاران طرح پیشنهاد داد.

در ادامه این جلسه جزئیات طرح "توسعه مشاغل خانگی" تشریح و نکات مهم آن مورد تاکید قرار گرفت و به سئوالات حاضران پاسخ داده شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.