• دوشنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۰
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99071410371
  • خبرنگار : 50346

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:

از صحبت‌هایم در نماز جمعه سوءبرداشت شد

از صحبت‌هایم در نماز جمعه سوءبرداشت شد

ایسنا/خراسان شمالی نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: ما در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بجنورد گفتیم کسانی که جامعه را ناامن می‌کنند باید زندگی آن‌ها ناامن شود و منظور ما کسانی بود که به روی مردم چاقو و قمه می‌کشند و تعرض می‌کنند؛ اما یک رسانه از صحبت‌های من با شیطنت سوءبرداشت کرد و همین برداشت نادرست و ناصواب به‌سرعت در رسانه‌های مختلف بازنشر شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، 13 مهرماه، در دیدار جمعی از بانوان فرهیخته استان، با اشاره به ضرورت فعالیت فرهنگی در راستای ارتقای وضعیت حجاب و عفاف در استان، اظهار کرد: اسلام با تبرج زن مخالف است؛ اما با تجلی زن در شئون مختلف جامعه مخالفتی ندارد.

وی افزود: اسلام با تبرج مخالف ولی با تجلی موافق بوده و زن را آیینه جمال و جلال الهی می‌داند؛ یعنی در شیوه زندگی و سبک زندگی زن مسلمان باید صفات الهی ازجمله وقار، متانت حیا، عفت و … تجلی یابد.

حجت‌الاسلام یعقوبی با بیان اینکه خداوند زن را مکمل مرد آفرید و زن و مرد در جامعه دینی مکمل و متمم یکدیگر هستند، اضافه کرد: زن پایگاه و سکوی پرش مردان الهی است و این هنر زن است که انسان‌ها را از مُلک به ملکوت و از فرش به عرش می‌برد.

وی با اشاره به اینکه اسلام نقش تربیتی و سازندگی زنان را از مردان مؤثرتر می‌داند، اظهار کرد: نقش بانوان متدین این است که در خانواده مکتب تربیتی تأسیس کنند؛ یعنی علاوه بر اقتضائات زندگی مادی، خادم فرهنگی بوده و خانه را مکتب تولید و تربیت انسان‌های صالح و سالم کنند.

حجت‌الاسلام یعقوبی با بیان اینکه فرهنگ مهاجم غرب می‌خواهد ما را از این فرهنگ اصیل اسلامی جدا کند، افزود: تلاش دشمن این است که جامعه ما را با ناهنجاری‌هایی که ایجاد می‌کند از ارزش‌های راستین دور کرده و فضا و سبک زندگی ما را عوض کند.

رییس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: دشمن می‌خواهد سبک زندگی فرزندان ما عوض کرده و معروف‌ها را تبدیل به منکر و منکرها را به معروف تبدیل کند؛ ازاین‌رو باید در مقابل این هجوم همه‌جانبه دشمن ایستادگی کنیم.

وی با اشاره به آیه «لا اِکْراهَ فِی الدّین» و مستمسک قرار دادن آن از سوی برخی افراد برای رهایی از الزامات دینی، افزود: این آیه باید به‌درستی معنا شود، این آیه می‌گوید در انتخاب دین و آئین اجباری نیست ولی وقتی دینی را پذیرفتی باید در چهارچوب آن حرکت کرده و به ارزش‌های آن دین دهن‌کجی نکنی.

امام‌جمعه بجنورد گفت: مراعات قوانین و حدود در همه دنیا به رسمیت شناخته شده و وقتی کسی مسلمانی را انتخاب می‌کند باید آداب مسلمانی را هم رعایت کند، رعایت عفاف و حجاب هم یکی از آداب مسلمانی است.

وی تصریح کرد: اما در مقابل کسانی که در جامعه هنجارشکنی کرده و عفاف و حجاب را رعایت نمی‌کنند، باید به آن‌ها تذکر داد، زور در کار نیست و نمی‌گوییم تو باید به زور روسری سر کنی؛ ولی حق نداری این‌گونه آشکار به ارزش‌ها دهن‌کجی کنی.

حجت‌الاسلام یعقوبی گفت: در مواجهه با این هنجارشکنان برخورد فیزیکی اصلاً و ابداً نباید باشد، اسلام هیچ‌وقت این اجازه را به ما نداده است، اسلام مرز و حساب‌وکتاب دارد و مو را از ماست می‌کشد و این‌جور نیست که هر کس هر کاری دلش خواست بکند.

وی اظهار کرد: در بحث عفاف و حجاب هم همین‌گونه است، باید فرهنگ‌سازی و بصیرت افزایی کرده و زمینه جذب بانوانی را که کمتر حجاب و عفاف را مراعات می‌کنند فراهم کنیم، اگر گاهی در سخنرانی‌ها و خطبه‌ها نصیحت می‌کنیم هیچ‌وقت به این معنا نیست که باید به بانوان بدحجاب و بی‌حجاب حمله کرد و با آن‌ها برخورد فیزیکی کرد.

حجت‌الاسلام یعقوبی گفت: کسانی که از کلام ما این برداشت‌های نادرست کردند توبه و استغفار کنند، کسانی که خطبه‌های نماز جمعه این هفته را این‌گونه تیتر زده و منتشر کردند در مقابل علت کار ناصواب و نادرست خود گفتند برداشت ما از سخنان شما این بوده است، من به آن‌ها می‌گویم شما حق ندارید چنین برداشت نادرستی کرده و در مقابل نص، اجتهاد کنید.

وی تصریح کرد: ما در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بجنورد گفتیم کسانی که جامعه را ناامن می‌کنند باید زندگی آن‌ها ناامن شود و منظور ما کسانی بود که چاقو و قمه می‌کشند و تعرض می‌کنند.

حجت‌الاسلام یعقوبی گفت: این کلام نص سخن رهبر معظم انقلاب است که فرمودند زندگی را برای آن‌هایی که در جامعه ناامنی تولید می‌کنند، ناامن کنید، ما این سخن را به بی‌حجاب‌ها نمی‌گوییم، افراد بی‌حجاب باید هدایت شوند؛ اما با کسی که قمه و چاقو و چوب و چماق به دست می‌گیرد و به مردم حمله می‌کند باید به‌شدت برخورد کرد.

وی افزود: ما از سخنان روز جمعه خود عقب‌نشینی نکرده و عقب‌نشینی هم نخواهیم کرد و بار دیگر اعلام می‌کنیم ناامن‌سازان جامعه که می‌خواهند در جامعه هراس ایجاد کرده و مردم را بترسانند باید زندگی آن‌ها ناامن شود.

حجت‌الاسلام یعقوبی اضافه کرد: اما بحث بی‌حجاب‌ها این نیست که اگر کسی بی‌حجابی را ببیند، به او حمله کرده و بخواهد به زور چادر بر سر او کرده و او را مجبور به اصلاح روسری کند، بلکه در این موارد باید به تذکر اکتفا کرد؛ زیرا این تذکرها مؤثر است.

وی تصریح کرد: البته باید تذکر با زبان خوب و نرم و بیان شیوا و شیوه درست باشد تا هدایت شوند، «فَقُولا لَهُ قَوْلًا لَیناً» خداوند به موسی و هارون می‌گوید حتی اگر می‌خواهید فرعون را هدایت کنید با زبان نرم و بیان شیوا با این صحبت کرده و هدایت کنید.

حجت‌الاسلام یعقوبی افزود: باید جاذبه‌های ما در حد اعلی بوده و دافعه در حد ضرورت داشته باشیم، حوزه جاذبه خود را گسترده کرده و مغناطیس دیانت را حوزه سازی کنیم تا افراد جذب این حوزه شوند.

وی خطاب به بانوان فرهیخته استان، اظهار کرد: از آدرس‌های غلطی که گاهی در رسانه‌ها و فضای مجازی داده می‌شود ناراحت نشوید، این موارد از اول تاریخ بوده است، هر گاه هر کسی خواسته قدمی بردارد عده‌ای که هنر نداشتند، هنر کوبیدن و تخریب خود را به منصه ظهور رسانده‌اند، چون هنر اثباتی نداشتند هنر سلبی را به کار گرفتند و این‌ها بی‌هنرترین انسان‌های روی زمین هستند، کسانی که خودشان کار مثبت نمی‌کنند اما اگر کسی کار مثبتی بکنند، او را تخریب می‌کنند.

حجت‌الاسلام یعقوبی گفت: این‌گونه افراد حرف درست را منحرف کرده و علیه فرد فضاسازی می‌کنند؛ اما نگران نباشید کسی که راه امامت و ولایت را برگزید خطرها و سختی‌های آن را هم به جان می‌خرد و این‌ها جزء لوازم راه است.

امام‌جمعه بجنورد همچنین خطاب به برخی مغرضان گفت: فضاسازی نکرده و آب به آسیاب دشمن نریزید؛ متأسفانه بعضی از خودی‌های ما یا خودآگاه یا ناخودآگاه آب به آسیاب دشمن می‌ریزند، من به فعالان رسانه‌ها و فضای مجازی نصیحت می‌کنم که مراقب باشید برای بی‌بی‌سی و شبکه‌های خارجی خوراک درست نکنید، این هنر نیست که کسی برای دشمن خوراک درست کند، این کار جهادی و انقلابی نیست که شما خیال کنید اگر بی‌بی‌سی و من و تو و ایران اینترنشنال و … خبری را برجسته و به جهان مخابره کرد شما پیروز میدان شده‌اید، این عین بی‌هنری است که کسی دشمن را علیه دوست تحریک کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.