• دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99072820482
  • خبرنگار : 71635

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تشریح کرد

۴۱ میلیون تن تحت پوشش بیمه سلامت/ پرداخت ۹۰ درصد هزینه بستری کرونا

۴۱ میلیون تن تحت پوشش بیمه سلامت/ پرداخت ۹۰ درصد هزینه بستری کرونا

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به جمعیت تحت پوشش این بیمه درمانی، در عین حال خدمات ارایه شده به بیماران کرونا و همچنین برنامه های در دست انجام برای توسعه برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع و همچنین پوشش خدمات دوراپزشکی بویژه در دوران کرونا را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد مهدی ناصحی در نشست خبری با اشاره به این که هدف بیمه سلامت پوشش همگانی برای تمام مردم جامعه است، گفت: حدودا نیمی از جمعیت کشور یعنی ۴۱ میلیون نفر و ۵ صندوق بیمه ای تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند که از این تعداد ۲۰ میلیون نفر در صندوق بیمه روستاییان بیمه شده اند.

وی با تاکید بر این که بیمه سلامت به دنبال ارتقای خدمات برای بیمه شدگانش است، تاکید کرد: از دوره های قبل با توجه به قوانین بالا دستی اقدامات مناسبی در این زمینه صورت گرفته است. نگاه من و تیمم افزایش خدمات و پوشش بیمه ای برای بیمه شدگان مان است. اندک ضعفی در خدمات سرپایی وجود دارد که به دنبال رفع نواقص آن هستیم.

وی افزود: در نظام ارجاع بسته خدماتی مناسبی وجود دارد که باید به شکل کامل ارائه شود. در شرایط فعلی که طرح کامل اجرا نمی شود، باز هم توفیقات مناسبی داشته ایم که امیدواریم با همکاری وزارت بهداشت و سایر بیمه ها خدمات ارجاع ارتقا یافته تا اقتصاد سلامت نیز بهبود یابد.

وی با اشاره به این که برای درمان بیماران کرونایی بیمه سلامت بر اساس پروتکلهای وزارت بهداشت اقدام می کند، تصریح کرد: بر همین اساس در بخش بستری ۹۰ درصد هزینه و در بخش سرپایی ۷۰ درصد هزینه ها را پوشش می دهیم.

ناصحی ادامه داد: در بحث دولت الکترونیک پیشرفتهای خوبی حاصل شده است و خیلی از شهرستانها در این زمینه پیشرفتهای خوبی داشته اند. امیدواریم به همین منوال بتوانیم اهدافمان را در نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک پیش بریم. البته عدم هماهنگی هایی نیز وجود داشته است که ما از سوی بیمه سلامت اعلام آمادگی کرده ایم تا فعالیتمان در این حوزه را در بیمارستانهای دولتی افزایش دهیم.

وی با اشاره به خدمات ارزیابی وسع که از سال گذشته انجام می شود، تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم بر اساس دهک های درآمدی تقسیم بندی شده، سطح خدمات را ارتقاء دهیم. با توجه به شرایط کرونایی که برخی از افراد را از نظر اقتصادی آسیب پذیرتر کرده است بر اساس هماهنگی هایی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته ایم در نظر داریم تا دهک های آسیب پذیر پرداخت وجه و ارزیابی وسع نداشته باشند.

وی درباره پرداخت بدهی های سازمان بیمه سلامت گفت: در بخش خصوصی تا نیمه اول دی ماه سال ۹۸ و در بخش دولتی تا اواسط خرداد ماه سال ۹۹ مطالبات را پرداخت کرده ایم. این نکته را در نظر بگیرید که خود ما هم مطالبات زیادی از سازمان برنامه و بودجه داریم که با این حال خدمات را ارائه می دهیم، اما این معوقات از سال ۹۷ وجود دارد که سازمان برنامه و بودجه باید در اختیار ما قرار دهد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: در بحث بیمه روستایی با توجه به تفاهم نامه ای که با معاونت بهداشتی در وزارت بهداشت به امضا رسیده است، قرار است هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان سازمان بیمه سلامت و به همین اندازه نیز معاونت بهداشتی در اختیار قرار دهد تا جمعا حدود ۴ هزار میلیارد تومان پول در حوزه روستایی هزینه شود. شرط کرده ایم که حقوق و دستمزد همکارانمان در روستاها بر این اساس به طور کامل پرداخت شود.

وی افزود: تا مرداد ماه امسال مطالبات پزشک خانواده روستایی پرداخت شده است. همچنین در بخش خصوصی کلیه مطلب ها و داروخانه ها تا سال ۹۸ تصفیه شده در سال ۹۹ نیز مطالبات را تا تیر ماه تصفیه کرده ایم.

وی با اشاره به این که ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت تخصیص یافته بود که از این مبلغ ۲ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده، تاکید کرد: مابقی مبلغ را سازمان برنامه و بودجه در اختیار ما قرار نداده است. رویکرد ما در سازمان و در سال آخر دولت این است که دو اقدام اساسی و مهم را پیش بریم. این دو اقدام شامل خدمات یکپارچه الکترونیک و خدمات پزشکی از راه دور است که با توجه به شیوع کرونا، دورا پزشکی یکی از نکات بسیار مهم است که همچنان منتظر نظر متولیان سلامت و ساز و کارهای قانونی مانده است. بیمه سلامت آمادگی کامل دارد که خدمات دوراپزشکی را ادامه دهد.

ناصحی ادامه داد: در بحث نظام ارجاع و پزشکی خانواده تاکید داریم که باید در کوتاه ترین زمان این مقوله اجرایی شود. با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور اجرای طرح پزشک خانواده نقش مهمی خواهد داشت و با توجه به این که شاید آگاهی و سواد سلامت جامعه بالا نباشد، هزینه های هنگفتی در سطوح بالاتر ایجاد شود. به همین دلیل دنبال کردن موضوع نظام ارجاع و پزشک خانواده امر بسیار مهمی است تا با کاهش هزینه های بیماران مزمن و صعب العلاج رو پوشش دهیم.

وی درباره هزینه های درمان بیماران مبتلا به کرونا گفت: متوسط این هزینه ها ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان آن را بیمه سلامت متعهد می شود که پرداخت کند. البته این مبلغ میانگین هزینه درمان بیماران است. هر بیمار بسته به نوع نیازی که دارد ممکن است هزینه درمانش نیز متفاوت باشد. در مورد داروهای موثر در درمان کرونا نیز داروهایی که از پیش تحت پوشش بیمه بودند، همچنان هستند و سایر داروهایی که به پروتکل درمان اضافه شده است، توسط خود وزارت بهداشت برای بیمارستان ها با سوبسید تهیه می شود. در خصوص هزینه های تست کرونا هزینه تست در بخش دولتی ۲۵۰ هزار تومان و در بخش خصوصی ۵۸۰ هزار تومان است که تعهد بیمه بر اساس تعرفه دولتی پرداخت می شود.

وی افزود: دستگاههای اجرایی در قالب بودجه سنواتی تفاهم نامه ای دارند. در سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد مصوب شد که بودجه در اختیار بیمه سلامت قرار گیرد؛ در حالی که بر اساس کارشناسی های صورت گرفته سال قبل حدود ۳۰ هزار میلیارد هزینه صورت گرفته بود. ما می دانیم که منابع بودجه ای محدود است و بودجه باید متناسب پرداخت شود. بدهی سنواتی ما حدودا ۶ هزار میلیارد تومان است که مربوط به سالهای ۹۵ و ۹۶ نیز است و با تغییراتی که در مصرف منابع خواهیم داد، این عدد در سالهای بعد کاهش خواهد یافت. پیش بینی می کنیم در صورتی که تخصیص منابع سازمان در سال ۹۹ کامل باشد، بدهی نداشته باشیم.

وی با اشاره به این که ۱۳ میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان هستند، گفت: با اجرای آزمون ارزیابی وسع هنوز ۵ میلیون نفر دفترچه های خود را تحویل نگرفتند. البته دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آنها ارزیابی شدند و دفترچه شان نیز آماده است، اما دفترچه را تحویل نگرفتند. با توجه به شرایط موجود علل این موضوع بررسی شده و با وزارت رفاه نیز جلساتی داشته ایم مبنی بر این که هیچ فشاری به دهک های پایین وارد نشود و در نتیجه تصمیم گرفته شده کسانی که تمایل به استفاده از خدمات بخش خصوصی دارند در ارزیابی وسع شرکت کرده و افراد در دهکهای پایین دیگر نیازی به آزمون ارزیابی وسع ندارند. خدماتی که به دهکهای مختلف در بخش دولتی ارائه می شد، همچنان مانند گذشته است. اما اگر فردی بخواهد علاوه بر خدمات دولتی از خدمات خصوصی نیز استفاده کند در آزمون ارزیابی وسع شرکت می کند و در صورت تایید از تعرفه دولتی برخوردار می شود. تا زمانی که شرایط کرونا در کشور وجود دارد آزمون وسع و پرداخت هزینه از سوی مردم لغو می شود. البته این موضوع باید مراحل قانونی خود را طی کند. در حال حاضر مصوبه آن در حال تدوین است و با طرح موضوع در ستاد ملی کرونا و تایید مصوبه آمادگی اجرای این موضوع را داریم.

ناصحی درباره تخصیص ارز  دارو به بیمه سلامت تاکید کرد: به شرط آنکه تمام هزینه به سازمان بیمه سلامت اختصاص داده شود، موافقت پرداخت ارز دارو هستیم اما اگر قرار باشد مانند سایر صندوق ها بودجه ما کامل پرداخت نشود، این موضوع را قبول نخواهیم کرد.

وی افزود: مدتی بود که قرارداد جدیدی با داروخانه ای منعقد نشده بود اما قصد داریم با توجه به شرایط فعلی جامعه با داروسازان جوان که بیشتر در مناطق حاشیه ای و کمتر برخوردار داروخانه تاسیس کرده اند، قراردادی منعقد کنیم که این قرارداد باعث تحریک فعالیت در جامعه داروسازی خواهد شد. همچنین بیش از دو سال است که با مراکز پاراکلینیکی و آزمایشگاهی قرارداد منعقد نشده که این موضوع نیز در دستور کار قرار گرفته است.

ناصحی در پاسخ به سوالی درباره الزام داروخانه ها به ثبت نسخه پزشکان در سامانه های الکترونیکی گفت: ما مجبور هستیم که طرف مردم را بگیریم؛ در شرایطی که پزشک کار نسخه نویسی الکترونیک را انجام نمی دهد مجبوریم از داروخانه ها انتظار داشته باشیم تا نسخه را در سیستم وارد کنند. اما هم پزشکان و هم داروسازان باید بدانند که نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیک به نفع کل مجموعه خواهد بود.

وی در خاتمه تاکید کرد: توجهمان را به سمت بیمه های تکمیلی معطوف کرده ایم تا مردم بتوانند از خدمات گسترده تری  در این زمینه استفاده کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.