• چهارشنبه / ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۳
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99122015499
  • خبرنگار : 71461

نشست هم‌اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت برگزار شد

نشست هم‌اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت برگزار شد

نشست "هم اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت" به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور اندیشمندان و علمای شیعه و اهل سنت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در آغاز این نشست که  در سالن بصیرت بسیج مجتمع ۱۳ آبان برگزار شد، "محسن مسچی" معاون امور ایران مجمع ضمن عرض تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) گفت: این نشست برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری برای تحقق وحدت در جهان اسلام است.

وی با بیان اینکه ماموریت اتحادیه ها و تشکل های تقریب نهاد جهانی است، ادامه داد: هدف از تاسیس اتحادیه‌ها استفاده از ظرفیت‌های نخبگانی لایه‌های مختلف اجتماعی است.
مسچی سوابق و عمده فعالیت‌های اتحادیه‌ها را برگزاری چندین اجلاس اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت، برگزاری نشست‌های تخصصی مرتبط با ماموریت اتحادیه‌ها در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، برگزاری چندین اجلاس عمومی سادات اهل تسنن و تشیع، شناسایی شخصیت های نخبه و حقیقی و حقوقی برای برگزاری مجامع عمومی اتحادیه‌ها و همکاری و مشارکت اتحادیه‌ها با تشکل‌های مردم نهاد تقریبی در برگزاری اجلاس های مرتبط با ماموریت اتحادیه‌ها نام برد.

در ادامه و در اولین پنل این نشست که با موضوع «پرهیز از تفرقه و تعرض در جهان اسلام» برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین "سیدرضا تقوی"، رییس هیات موسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی به سخنرانی پرداخت.
وی رکن اساسی حرکت در مجمع جهانی تقریب را وحدت عنوان کرد و ادامه داد: این نشست بر اساس رهنمود های مقام معظم رهبری و بر پایه وحدت شکل گرفت که  هدفش پرهیز از جنگ، ترور، تکفیر، مشاجره و دعوت به وحدت و برادری است.

حسین نیکنام- دبیرکل بنیاد بین‌المللی پزشکان مسلمان - نیز در ادامه این پنل با تاکید بر این مطلب که  "وحدت" باید  یکی از رویکردهای جهان اسلام باشد، گفت: اسلام یک چهارم دنیا را فرا گرفته و هر روز در حال گسترش است چون، یکی از تعالیم اصلی قرآن حفظ اتحاد و انسجام ملی است.

وی افزود: در قرآن کریم آیات برادری و اخوت فراوانی وجود دارد، و یکی از ویژگی‌های اخوت، دوری از تفرقه است که در ارتباط فرد با دیگران جای تفرقه وجود ندارد.

لاله افتخاری- دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان- نیز در ادامه نقش دیگر زن را در مکتب وحی دانست و گفت:  گفتمان تقریبی باید از طریق گفتمان بین خانواده آغاز شود. بنابراین زنان تقریبی می‌توانند همسر تقریبی و به دنبال آن جامعه تقریبی را به وجود آورند.
وی با تاکید بر این که  نگاه به بانوان یک نگاه جنسیتی است، بیان کرد: به همین علت ما از تمامی اتحادیه ها برای رفع بعضی از مشکلات موجود، طلب کمک می‌کنیم تا بتوانیم به بررسی مشکلات پرداخته و پاسخگوی آنان باشیم.

سیدمحمد حسینی-  رئیس جدید دانشگاه مذاهب اسلامی- نیز محور وحدت در جهان اسلام  را پیامبر گرامی اسلام دانست و گفت: اگر تمامی مسلمانان اعم از شیعه و سنی به سخنان و رهنود های پیامبر اسلام گوش داده و اجرا می‌کردند، شاهد جنگ و خونریزی برادران مسلمان خود در گوشه و کنار جهان نبودیم.
وی با تاکید بر این مطلب که اگر تعالیم پیامبر اسلام را سر لوحه کار خود قرار می دادیم، آسیبی به جهان اسلام وارد نمی شد، خاطر نشان کرد: اولین گام و مهمترین هدف ما باید پایان دادن به جنگ، ظلم و ستم‌ در جهان باشد. گام بعدی پرهیز از ترور و عدم تکفیر کردن مسلمان است.
تقویت اخوت و تعمیم آن، بهره‌گیری از تعالیم قرآنی، تقویت احساس مسئولیت، توجه به ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی جهت پرهیز از تفرقه، تدوین نظام مسایل زنان، توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، روشنگری و بصیرت افزایی و بانک اطلاعاتی اتحادیه‌ها از نکات مورد بحث در این نشست بود.

پنل دوم «خودسازی ملل اسلامی و همکاری جهان اسلام» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین صدرالدین شریعتی عضو اتحادیه تقریب نهاد اندیشمندان، سید محمد جواد هاشمی نژاد رییس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد قربانیان ترور، خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین صدرالدین شریعتی عضو اتحادیه تقریب نهاد اندیشمندان در این پنل ضمن قدرانی از دکتر شهریاری دبیر کل مجمع تقریب به خاطر ارائه مدل مفهومی امت واحده و تمدن نوین اسلامی گفت: اولین گام برای تحقق این امر بازگشت به اصالت اسلامی و قرآنی است، دیگر اینکه بر اساس آیات قرآن باید دشمنان خود و اخلالگران در امر وحدت را بشناسیم، بندگی خدا را کنیم، با اشرافیت و دنیا پرستی مقابله کنیم.

وی به دیگر گام‌های ضروری برای تحقق تمدن نوین اسلامی، اشاره کرد و گفت: گام دیگر در این مسیر تبلیغات گسترده است؛ در تبلیغ باید شجاعت داشت، از بیان حق نترسید و حقیقت را به نحو شایسته بیان کرد؛ دیگر اقدام در این مسیر مقاومت و ایستادگی؛ احیای اسوه‌ها و نمونه‌های اسلامی و معرفی به جامعه و توجه به امدادهای الهی و انسان‌هایی است که در این موج شرکت می‌کنند.

در ادامه سید محمد جواد هاشمی‌نژاد رییس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد قربانیان ترور اظهار داشت: کشور ما یکی از مصادیق قربانیان ترور است؛ در ۲۲ بهمن ۵۷ اولین حادثه تروریستی در کشورمان شروع و تا امروز به انحاء مختلف توسط عمال استکبار ادامه داشته است؛ حذف فیزیکی یکی از توطئه‌های دشمن علیه ما بوده که شاید در دنیا بی‌سابقه بوده است؛ بیش از ۱۷ هزار شهید ترور از تمام اقشار و گروه‌ها در کشور ثبت شده که توسط ۳۵ گروهک تروریستی با عناوین گوناگون به شهادت رسیده اند؛ اکثر این گروهکها در آمریکا پایگاه دارند و از جمله مهمترین آنها گروهک منافقین است.
وی ادامه داد: گام اصلی در مسیر مبارزه با تروریسم را جمهوری اسلامی ایران برمی‌دارد و در رأس مسیر مبارزه با قاتلان شهید سلیمانی بود که به دست بزرگترین تروریست‌ها به شهادت رسیدند.
هاشمی‌نژاد با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت دو امام خود همیشه سربلند بوده و ثمره آن را در منطقه مشاهده می کنیم، تأکید کرد: بحث همگرایی در بحث ترور جدی گرفته شود.
خالد قدومی -نماینده جنبش حماس در تهران و نایب رییس هیات امنای اتحادیه جهانی نوجوانان و جوانان- مخالف اشغالگری هم طی سخنانی در این پنل ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران نشست اظهار کرد: خودسازی در جامعه اسلامی دو عنصر دارد: بهره گیری از قرآن، وحی  الهی و سنت نبوی؛ لذا باید از مسائلی که مربوط به گذشته بوده است دور شویم، واقعیت را ارزیابی کنیم و  به سوی انسان سازی و ساخت جامعه برویم.

وی در ادامه به ارائه چهار پیشنهاد به شرح ذیل پرداخت: تشکیل شبکه منطقه‌ای سیاسی و دیپلماسی در زمینه علوم اقتصادی و سیاسی؛ توسعه نقش علما به ویژه در زمینه عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی؛ توجه به توانمندی‌های موجود و  حمایت از جوانان و پروژه‌های علمی و  اجرای طرح‌هایی برای ایجاد وحدت در امت و مقابله با هرگونه تفرقه.
 پنل سوم «هم افزایی ملل اسلامی» با حضور مجتبی رحماندوست عضو اتحادیه ایثارگران، حسین انواری عضو اتحادیه خیرین، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین حسین زاده رئیس بنیاد قرآن وعترت، ابراهیم عزیزی رئیس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد حقوقدانان، محمد عباسی رئیس اتحادیه جهانی تقریب نهاد قهرمانان و دست‌اندرکاران ورزشی جهان اسلام و مینو کیانی راد عضو اتحادیه اقتصاد دانان برگزار شد.

مجتبی رحماندوست- رییس هیات موسس اتحادیه ایثارگران-  طی سخنانی در این پنل اظهار کرد: اگر بخواهیم شیعیان و اهل سنت به یک وحدت کامل و جامع برسند، باید کارهای ایجابی و سلبی زیادی انجام داد؛ ایجابی به عناصری گفته می‌شود که با ملل دیگر مشترک است و باید بر آن تاکید کرد؛ همانند نماز، روزه، حج و... سلبی‌ها هم عبارت از مواردی چون نفی شرک و دوری از نفاق و خرافه گویی است.

وی ادامه داد: اسلام، دینی جهانی و پاسخگوی نیازهای انسان‌ها در همه ادوار است؛ در اسلام ایثارگران به ۴ قشر تقسیم می‌شوند. شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان؛ یکی از عوامل ایثار خون در راه خدا ریخته شدن و شهادت است، کسی که جان خود را برای دفاع از مظلوم و هم نوع خود  فدا کند به وحدت نزدیک می‌شود.
رحماندوست در پایان سخنان خود اظهار کرد: باید بتوانیم ایثارگران خودمان به ویژه شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم را در چهارچوب ویژه ای بگنجانیم تا با استفاده از آن وحدت هم نمایان شود و پیشنهاد من این است که می‌توان در قالب ادبیات و هنر این مهم را برهمگان به ویژه نسل جوان آموخت تا بتوانند از آن به نحو احسن استفاده کنند.

در ادامه پنل حسین انواری عضو اتحادیه جهانی خیرین مسلمان به ارائه پیشنهادات خود پرداخت و گفت: ما در اسلام دو استوانه قوی داریم یکی توحید و دیگری بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص)؛ اگر در مباحثمان ابتدا به این موضوع اهمیت دهیم بی‌شک به وحدت جمعی خواهیم رسید.
 وی ادامه داد: ما باید مسئولیت های فردی جامعه بشری را تبدیل به مسئولیت‌های جمعی کنیم؛ امام راحل فرهنگ و نسخه شفا بخش وحدت را برای ما به امانت گذاشتند و معتقد بودند که با حفظ وحدت اسلامی می‌توان بر استکبار جهانی پیروز شد.

انواری تصریح کرد: امروز باید بر روی وحدت ایمانی مسلمانان، اهداف بلند اسلام، تعاملات ملل اسلامی، صیانت از دولت‌های اسلامی در مقابل بیگانگان و شبکه سازی ارتباطات اسلامی سرمایه‌گذاری کرد؛ نکته مهم دیگر این است که  بتوانیم بر شیوه رهبری و مدیریت جامعه اسلامی سرمایه گذاری کنیم تا به یک نقطه روشن در زمینه وحدت بین مسلمانان دست یابیم.

در ادامه محمد عباسی -رئیس اتحادیه جهانی تقریب نهاد قهرمانان ورزشی - اظهار کرد: امروز صلح و دوستی مهمترین عامل سعادت بشر است، تردیدی نیست که برادری و اتحاد، توطئه‌های شوم و شیطانی استکبار را خنثی می‌کند؛ بنابراین وظیفه ما این است که  از جهل و خرافات جامعه اسلامی بکاهیم.
وی ادامه داد: باید بتوانیم جوانانمان را از مصادیق نفاق دور کنیم و به وحدت و برادری تشویق کنیم؛ امروز کمتر کسی وجود دارد که کلمه واعتصموا را نشنیده باشد؛ بنابراین می توان با برنامه‌ریزی دقیق از ظرفیت بزرگ ایران اسلامی استفاده کرد و تلألو وحدت را در جهان اسلام مشاهده کنیم.

مینو کیانی راد عضو اتحادیه اقتصاد دانان در خصوص همگرایی اقتصادی بین کشورهای اسلامی در این نشست اظهار کرد: کشورهای اسلامی امروز با چالش های مختلفی از جمله رشد جمعیت و زمینه‌های اقتصادی روبرو هستند؛ بنابراین همگرایی اقتصادی می تواند باعث هم افزایی مسلمانان شود.
وی به ارائه پیشنهاداتی پرداخت و گفت: تدوین اطلس ظرفیت ها، امکانات و ظرفیت نخگبان کشورهای اسلامی، بانکهای اسلامی جهان اسلام، انعقاد موافقت های پولی و تجاری، استفاده از ظرفیت‌های صندوق تسهیلات و ایجاد صندوق انرژی در کشورهای مسلمان از جمله اقداماتی است که می‌تواند بر وحدت مسلمانان با یکدیگر تاثیر گذار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین حسین زاده رئیس بنیاد قرآن وعترت اظهار کرد: به نظر می‌رسد آینده مطلوب جهان اسلام در همگرایی و اتحاد کشورهای اسلامی با یکدیگر است.
وی به ارائه پیشنهاداتی پرداخت و گفت: تدوین دایره المعارف وحدت جهان اسلام همراه با یک نشریه ماهانه به زبان های مختلف، کنار هم آوردن اندیشمندان کشورهای مختلف اسلامی، جمع آوری مقالات، تاکید بر تحقق تمدن نوین اسلامی و شکوفایی آن، بررسی ابعاد سیاسی، اقتصادی و... جهان اسلام می‌تواند راهبرد دیپلماسی برای وحدت جهان اسلام باشد و همگرایی اسلامی شکل بگیرد.

در ادامه ابراهیم عزیزی رئیس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد حقوقدانان ضمن تشکر بابت برگزاری این نشست اظهار داشت: در اصل ۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت به مسأله وحدت اشاره شده است و همه مسلمانان را یک امت میداند؛ در اصل دوم پایه های نظام جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر توحید در حاکمیت میداند و تاکید بر برادری اسلامی همواره در آن ذکر شده است.
وی ادامه داد: در اصل ۱۵۲ به دفاع از حقوق مسلمانان، استکبار ستیزی و سعادت جامعه بشری اشاره شده است؛   بنابراین ما باید ساختاری داشته باشیم که در قوانین تجلی پیدا کند، یعنی اسلام در ‌زندگی همه کشورها شکل گیرد و محتوای آن باید در همه کنوانسیون‌های جهانی مطرح شود.
عزیزی اضافه کرد: باید دادگاه‌های مشترکی به وجود آید، باید ایده های بلنداسلامی را به مدل و الگویی دقیق تبدیل نماییم تا سرآمد باشد و همه کشورها از احکام اسلامی آن استفاده کنند و به گفته مقام معظم رهبری یک منشور وحدت اسلامی را تدوین کنیم.

محمدمهدی مومنی‌ها- دبیرکل بنیاد ادیان و مذاهب- در پایان اظهار کرد: امروز در جهان اسلام بدون وحدت پیروزی محال است و ما بیش از هر زمان دیگری به وحدت و انسجام و یکپارچگی نیاز داریم؛ وحدت یک بحث فطری است؛ مسلمانان امت واحده بوده و هستند و مبانی آموزه‌های دینی عملا جلوی تفرقه را می‌گیرد.
دبیرکل بنیاد ادیان و مذاهب در پایان به تشریح برنامه‌ها و اقدامات انجام شده توسط این بنیاد پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه این نشست به تشریح مدل مفهومی اتحادیه اسلامی پرداخت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.