• یکشنبه / ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۰
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 1400012916836
  • خبرنگار : 50046

تقابل یا تعامل

تقابل یا تعامل

ایسنا/خراسان شمالی موج چهارم ویروس کرونا همزمان با سراسر کشور در خراسان شمالی نیز شیوع پیدا کرده است و این ویروس در سایه سهل انگاری مردم فرصت جولان را پیدا کرد و کار به جایی رسید که هم اکنون چهار شهر این استان در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

بنا به گفته مسئولان خراسان شمالی تا قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان برپایی مراسمات عروسی و عزاهای پرجمعیت مهمترین عامل ابتلای مردم به این ویروس در این استان بوده است.

اما بعد از شروع موج چهارم کرونا و شیب تند ابتلاها در این استان انتظار می رفت حداقل در مدت زمانی که محدودیت ها اعمال می شود تمامی گروه ها از آن تبعیت کرده و طبق دستورالعمل ها رعایت کنند، اما به نظر می رسد تعداد زیادی از مردم موج چهارم را جدی نگرفته اند و متوجه نیستند که خطر بیخ گوش آن ها و خانواده هایشان است.

طبق دستورالعمل ها فقط اصناف گروه یک در شهر بجنورد و آن هم با رعایت پروتکل ها مجاز به فعالیت هستند اما باید در این شهر با وضعیت قرمز جست و جو کرد تا مغازه های بسته را پیدا کرد.

باز بودن مغازه ها از یک سو، تجمع در برخی از فروشگاه های بزرگ از سوی دیگر و فعالیت خانم های دست فروش در کنار خیابان که اقدام به فروش سبزی و میوه های نوبرانه می کنند از سوی دیگر.

اگر در موج های گذشته و محدودیت هایی که برای بسته شدن اصناف اعمال شده بود نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که اصناف در آن دوره ها به خوبی محدودیت ها را رعایت کرده و تعداد اندکی از مغازه ها باز بودند و یا به صورت پنهانی با کرکره های کشیده فعالیت می کردند اما اکنون هیچ فعالیت پنهانی وجود ندارد و تمامی مغازه ها باز هستند و به صورت علنی در حال فعالیت هستند.

نن

یکی از فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی در گفت و گو با ایسنا در خصوص علت اینکه چرا به محدودیت های اعمال شده توجهی نکرده و اقدام به بستن واحد صنفی خود نکرده است، گفت: هیچ تجمعی در واحد صنفی من وجود ندارد و از صبح تا شب شاید پنج مشتری برای خرید لوازم بهداشتی مراجعه کند و یا نه.

وی افزود: در بسیاری از مغازه ها همچون پوشاک فروشی و کفش فروشی تجمعی وجود ندارد و به نظر بنده باید این محدودیت ها برای فروشگاه هایی باشند که تجمع در آن ها خیلی زیاد است.

یکی دیگر از فروشندگان کفش در ادامه در گفت و گو با ایسنا، ادامه داد: اگر واحد صنفی خود را تعطیل کنم هزینه پرداخت اجاره مغازه را چگونه و از کجا تهیه کنم.

وی اظهارکرد: هزینه اجاره مغازه در شهر بجنورد بسیار بالا است و اگر واحد مغازه را تعطیل کنیم در تهیه اجاره مغازه با مشکل جدی مواجه خواهیم شد، حال دیگر مخارج گفته نمی شود.

وی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون به کسبه خسارت های زیادی وارد شده است و در این میان فقط کسبه نیستند که باید پروتکل ها را رعایت کنند مردم نیز باید به دستورالعمل ها توجه جدی داشته باشند تا هیچ کسی دچار ضرر و زیان نشود.

وی ادامه داد: کسبه واحد صنفی خود را تعطیل می کند اما بسیاری از جوان ها مشاهده می شود که بدون استفاده از ماسک در خیابان ها رفت و آمد می کنند و یا اینکه اگر سری به اطراف بجنورد بزنید ویلا، خانه باغ ها و یا باغ ها مملو از جمعیت هستند.

وی تصریح کرد: از مراسم عروسی و ختمی که در منازل بدون رعایت هیچ دستورالعملی برگزار می شود نیز گذر می کنیم، حال چرا فقط باید این دستورالعمل ها باید برای اصناف باشد پس نقش مردم چه می شود؟

یکی از فروشندگان پوشاک نیز در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: توان خرید مردم دیگر مانند سال های گذشته نیست که فصل به فصل اقدام به خرید پوشاک کنند و همین امر سبب شده تا مغازه های ما نیز همیشه خلوت باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهید جلوی تجمع در اصناف را بگیرید باید سری به مغازه های سبزی فروشی در میدان کارگر بزنید که با شروع ماه رمضان چه تجمعی را در پیاده رو و در داخل مغازه ایجاد کرده اند.

نظارت ها بر روی اصناف به صورت جدی انجام خواهد شد

دکتر احمد برادران معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: با توجه به دستورالعمل های اعمال شده از سوی ستاد کرونا، در شهرهای با وضعیت قرمز، فقط اصناف گروه یک با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند فعالیت داشته باشند.

وی افزود: طی روز گذشته مسئول کمیته ارزیابی و نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی ستاد کرونا مشخص شد و نظارت های کامل بر اصناف به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی صورت خواهد گرفت.

چ

پلمپ ۱۷ واحد صنفی طی هفته گذشته

غلامرضا عوض زاده فرماندار بجنورد همچنین در گفت و گو با ایسنا گفت: با شروع موج چهارم کرونا و اعلام اعمال محدودیت ها، محدودیت های تردد خودرویی و اصناف در بجنورد در حال اجرا است.

وی تاکید کرد: باید میانگین رعایت پروتکل ها به ۹۰ درصد در سطح جامعه برسد تا بتوان شیب تند شیوع کرونا را کنترل کرد.

عوض زاده تصریح کرد: طبق بررسی های صورت گرفته متاسفانه برخی از اصناف محدودیت ها را رعایت نکرده و مغازه های آن ها باز است.

وی ادامه داد: طی هفته گذشته ۶۲ واحد صنفی اخطاریه و تذکر دریافت کرده اند و ۱۷ واحد صنفی نیز به علت عدم رعایت محدودیت ها پلمپ شد.

عوض زاده خاطرنشان کرد: گلایه ما از صنف نمایشگاه داران اتومبیل و مشاور املاک است که به هیچ عنوان به محدودیت های اعمال شده توجهی نداشته اند.

وی در ادامه بیان کرد: قبل از ماه مبارک رمضان یکی از دغدغه های جدی ما مراسم عزا و عروسی بود اما هم اکنون مراسم افطاری است و با برپایی هرگونه مراسم افطاری که همراه با تجمع برگزار شود، با شدت برخورد می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: طی روز گذشته در فرمانداری بلوک بندی و تفکیک وظایف شد که نظارت ها بر روی اصناف به صورت جدی انجام خواهد شد.

م

تعداد تست های مثبت کرونا در خراسان شمالی به ۵۰ درصد رسید

دکتر سید احمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در ستاد کرونا طی روز گذشته گفت: تعداد تست های مثبت کرونایی در این استان نسبت به تست های گرفته شده به ۵۰ درصد رسیده است.

دکتر سید احمد هاشمی اظهارکرد: طی هفته گذشته تعداد مبتلایان و بستری شدگان ویروس کرونا سیر صعودی شدیدی در استان داشته است.

وی افزود: بطوریکه طی امروز تعداد بستری شدگان در بیمارستان های استان به ۴۱۸ نفر رسید و متاسفانه طی شبانه روز گذشته پنج نفر فوت شدند.

هاشمی با بیان اینکه عدد R در خراسان شمالی به ۱.۵ رسیده است، ادامه داد: این عدد در هفته های گذشته رقم یک بوده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان شمالی تاکنون به علت حضور در مراسم عروسی و عزا بوده است، بیان کرد: طی دو سه هفته گذشته در روستای لنگر مراسم عروسی با جمعیت ۱۰۰۰ نفری برگزار شده بود این در حالی است که تعدادی از ساکنان این روستا کارگرانی هستند که در شهر تهران کار می کنند و در این مراسم حضور داشتند.

به گفته این مقام مسئول این چنین مراسماتی در روستاهای چهاربید، بوبور نیز برگزار شده بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن با فرارسیدن ماه مبارک رمضان تعداد برگزاری این مراسم ها کاهش می یابد اما نگران برگزاری مراسم افطاری هستیم بطوریکه طی دو روز گذشته در مناطق حواشی شهر یکی دو مراسم افطاری با تعداد جمعیت ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفری برگزار شده بود.

به گفته هاشمی میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در خراسان شمالی در حال حاضر کمتر از ۷۰ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی خراسان شمالی در ارتباط با تخت های بیمارستانی درنظر گرفته شده برای بیماران مبتلا به کرونا نیز بیان کرد: ۶۰۰ تخت بیمارستانی برای این بیماران در نظر گرفته شده بود که بیمارستان تامین اجتماعی بجنورد نیز طی یکی دو روز گذشته اقدام به پذیرش و بستری بیماران مبتلا به کرونا کرده است و اکنون یک بخش فعال شده است و در صورت ضرورت یک بخش دیگر نیز در این بیمارستان اضافه خواهد شد.

به گفته وی ۵۰ تخت بیمارستانی اضافه در بیمارستان امام حسن(ع) نیز وجود دارد که در صورت نیاز به این بیماران اختصاص می یابد و علاوه بر آن طی چند روز گذشته یک بخش غیر کرونایی این بیمارستان تخلیه و به بیماران کرونایی اختصاص یافت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.