• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۰
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 98062511659
  • منبع : نمایندگی اردبیل

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

حال ناخوش هنر هفتم در اردبیل

ایسنا/اردبیل در روزهایی که سلبریتی‌ها در اوج شهرت و فخرفروشی هستند، اوضاع ناخوش هنر هفتم در استان اردبیل نگرانی‌ها را دوچندان کرده و زنگ خطر تعطیلی دو سینمای اردبیل را به صدا درآورده است.

به گزارش ایسنا، در حالی طی سال‌های اخیر آمار فروش در دو سینمای انقلاب و قدس اردبیل به شدت ریزش کرده است که هیچ مسئول و برنامه‌ریزی نمی‌خواهد به این اوضاع ناخوش هنر هفتم در استان اردبیل چاره‌جوئی کرده و نسبت به درمان آن به خاطر دور بودن تماشاگران از پرده‌های سینما فکری بکند.

مدیر سینما انقلاب اردبیل با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب پنج سالن سینما در شهر اردبیل فعالیت می‌کرد که هم اکنون این تعداد در کل استان به دو سینمای فعال قدس و انقلاب کاهش یافته است، اظهار کرد: برخلاف همه حوزه‌ها ما در توسعه سینماها نتوانستیم در این استان موفق عمل کنیم به طوری که در شهرهای پارس‌آباد، خلخال، گرمی و مشگین‌شهر به رغم وجود سینما این مکان‌ها نیمه تعطیل و یا تعطیل شده است.
بهنام شهبازی با بیان اینکه در روزگار خوش سینماهای اردبیل ما حتی در پنج سئانس فروش بلیط داشتیم و بین 300 تا 500 نفر در هر سئانس وارد سالن‌ها شده و فیلم‌های اکشن و مهیج را تماشا می‌کردند، خاطرنشان کرد: بعد از گذر از دهه هفتاد با ورود ویدئوها و سی‌دی‌ها به داخل خانه‌ها به تدریج رفتن به سینما کمرنگ شد به طوری که فیلمسازان نیز نتوانستند متناسب با ذائقه مخاطبان تولید فیلم کرده و آنها را به سالن‌های سینما بکشانند.
وی با اشاره به اینکه نسبت به استان‌های همجوار علاقمندی تماشاگران برای حضور در سینماها در استان اردبیل بسیار پائین بوده و خانواده‌ها همچنان دیدگاه مناسبی نسبت به صنعت سینما ندارند، افزود: در حالی که باید سینماها به محل حضور خانواده‌ها برای دیدن فیلم‌های اجتماعی و حتی طنز تبدیل شود، متاسفانه عده‌ای با تبلیغات ناصحیح تلاش می‌کنند تا فضای سینماها را ناسالم جلوه دهند در حالی که در همه سینماها تلاش بر اکران مناسب و ارائه خدمات مطلوب به تماشاگران است.
مدیر سینما انقلاب اردبیل به بازسازی سینما انقلاب در سال‌های اخیر و اکران همزمان دو فیلم طنز و اجتماعی در دو پرده سینمایی در این مجموعه اشاره کرد و گفت: بنده خودم به هیچ وجه در این 28 سال دنبال درآمد از سینما نبودم بلکه بسیار مشتاق بودم تا علاقمندان به حوزه فرهنگ و هنر و سینما بتوانند با رضایت کامل از سینما انقلاب بیرون بروند.
شهبازی ادامه داد: به رغم این تلاش و خواسته روز به روز از تعداد تماشاگران سینما کاسته شده و باید روزی را منتظر بود که صندلی‌های خالی در سینماها ما را به حسرت دهه 60 و 70 ببرد.
وی به وضعیت فروش در تابستان امسال و اوضاع نامناسب اکران فیلم‌ها اشاره کرد و افزود: تابستان را که به عنوان فصل سینما یاد می‌کنند، در سالجاری در حوزه حضور تماشاگران با افت شدیدی روبرو بودیم به طوری که نسبت به تابستان گذشته با 80 درصد کاهش فروش بلیط روبرو شدیم و استقبال کمی را از فیلم‌های اکران شده به غیر از ایام نوروز شاهد بودیم.
شهبازی یکی از دلایل روزگار ناخوش هنر هفتم را در سطح کشور و استان اردبیل عدم برنامه‌ریزی درست مسئولان در اکران فیلم‌ها و بی‌انگیزگی مردم در این اوضاع سخت اقتصادی اعلام کرد و گفت: در این استان که 6 ماه از سال هوا سرد و برودت شدیدی حاکم است، به نظر می‌رسد هیچ فضای تفریحات سالم برای خانواده‌ها غیر از سینما وجود ندارد و باید خانواده‌ها را نسبت به سینما و حضور گرم آنها در سالن‌ها ترغیب و تشویق کرد.
مدیر سینما انقلاب اردبیل در ادامه بیان کرد: برخلاف دیدگاه جمعی از خانواده‌ها در استان باید اذعان کرد که فضای سینماها به فضای سالم و محیط مخاطب‌پسند تبدیل شده ولی اینکه مردم به سینماها بیایند تنها در حیطه اختیارات ما نیست و باید صداوسیما، مجموعه‌های فرهنگی، شهرداری‌ها، فرهنگ و ارشاد و استانداری پیشگام شوند تا انگیزه‌ها برای حضور تماشاگران بیشتر شود.
 شهبازی بیان کرد: بنده در دو مقطع مجوز پخش فیلم‌های جشنواره فجر را برای اردبیل با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل اخذ کردم اما در سال اول به خاطر تبلیغات کم و عدم همکاری صداوسیما و سایر نهادها با استقبال کمرنگ تماشاگران روبرو شدیم اما جشنواره سال گذشته وضعیت بهتری پیدا کرد.
 وی افزود: انتظار داریم شهرداری نیز به احیای سینماایران که دو دانگ آن در اختیار شهرداری و چهار دانگ نیز متعلق به بخش خصوصی است با یک توافق مناسب اقدام کند.متاسفانه این امر تاکنون محقق نشده است.
 شهبازی با قدردانی از حمایت‌های مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در چند سال اخیر از سینماگران اردبیل اظهار کرد: برخلاف دو سال اول مدیریت که مدیر کل چندان تمایلی به حمایت از حوزه سینما نداشت اما در سال‌های اخیر این رویه تغییر یافته و شخص مدیر کل و معاونین درصدد حل مشکلات و موانع سینماداران هستند.
 خانه مستند و انیمیشن در اردبیل راه‌اندازی می‌شود
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: از سال 94 تاکنون با تعمیر و تجهیز سینماهای استان اردبیل و همچنین ارتقای کیفی فیلم‌های تولید و اکران شده  بطوریکه شاهد استقبال مردم از سینماها و راه‌اندازی کمپین‌های تشویقی و ترغیبی در این حوزه زمینه‌ساز مشارکت بالای تماشاگران در سینماهاست.
غریب منوچهری به فعالیت دو سینما در مرکز استان و پنج سالن سینما در شهرهای مختلف به ویژه پارس‌آباد، گرمی، مشگین‌شهر و خلخال اشاره کرد و گفت: سینماسیار نیز در مشگین‌شهر راه‌اندازی شده و در حال فعالیت است.
وی خاطرنشان کرد: در شهرستان‌ها استقبال کمرنگی را از سوی اهالی شاهد هستیم و تصمیم گرفتیم تا این سالن‌ها را به پردیس‌های سینمایی و راه‌اندازی مراکز خرید در کنار این سالن‌ها تبدیل کنیم تا خانواده‌ها با علاقمندی بیشتر در این فضاها حضور یافته و از اکران فیلم‌ها استقبال کنند.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل افزود: در کنار حمایت ارشاد از تامین تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در سینماهای استان اردبیل در حوزه فیلمسازی به ویژه فیلم کوتاه حمایت‌های خود را از فعالان این عرصه انجام داده به طوری که با همراهی انجمن سینمای جوان ما در جشنواره ملی و بین‌المللی نیز موفق شدیم آثار ارزشمندی را ارائه کنیم.
منوچهری از راه‌اندازی خانه مستند و انیمیشن در اردبیل خبر داد و بیان کرد: ما میزبان خوبی برای جشنواره کودک و نوجوان، فیلم حقیقت و جشنواره فیلم فجر بودیم و در آینده‌ای نزدیک فیلمسازان ما در جشنواره‌های بین‌المللی حضور خواهند داشت.
وی به برگزاری موفق جشنواره منطقه‌ای سینماجوان با حضور 12 استان کشور اشاره و تصریح کرد: در تولید فیلم ویدیوئی با تلاش فیلمسازان موفق عمل کردیم به طوری که تولید سه اثر مهم در این حوزه و یک فیلم سینمایی بلند توسط کریم عظیمی در دستور کار بوده و مجوز لازم در این زمینه صادر شده است.
 رونق سینماهای اردبیل با راه‌اندازی کمپین همه باهم سینما
 کارگردان و سینماگر اردبیلی نیز در گفتگو با ایسنا، منطقه اردبیل، اظهار کرد: بنده و چند نفر از دوستان علاقمند حوزه سینما در موسسه مطالعات عصر پژوهش از آذر ماه سال 95 طرحی به نام کمپین همه باهم سینما که برای اولین بار بود در کل کشور اجرا می‌شد را راه‌اندازی کردیم و بعد از گذشت سه سال از فعالیت این کمپین هنوز هم با قوت به کار خود ادامه می‌دهد.
 سید امین موسوی خاطرنشان کرد: با هدف ایجاد رونق مجدد سینماها، آشتی مجدد مردم با فرهنگ و هنر و خروج از رکود فعلی تماشاگران در سینماهای استان، کمپین همه با هم سینما برگزار شده و تاکنون حدود 60 کمپین در شهرستان اردبیل با محوریت این موضوع اجرایی شده که با استقبال مناسب تماشاگران و مردم فرهنگ‌دوست استان نیز روبرو شده است.
 
وی بیان کرد: در این 60 برنامه حدود 20 هزار مخاطب از مردم اردبیل در برنامه‌های مختلف کمپین شرکت کرده‌اند که این نشان می‌دهد با راه‌اندازی کمپین همه باهم سینما و تشویق رفتن مردم به سینما و تماشای گروهی و خانوادگی فیلم‌های سینمایی ایرانی جزو بسته‌های فرهنگی مردم اردبیل شده است.
 
دبیر مؤسسه مطالعات عصر پژوهش استان اردبیل تصریح کرد: در چند برنامه کمپین حتی شاهد حضور بیش از 600 نفر از اقشار مختلف مردم در کمپین همه باهم سینما به ویژه در فیلم به وقت شام بودیم که پیش از این چنین استقبال خوبی از فیلم‌های پخش شده در سینماهای استان کم‌سابقه بوده است.
 موسوی اظهار امیدواری کرد؛ این استقبال همچنان تداوم داشته باشد و در کنار اکران فیلم در سینما بسته‌های فرهنگی مناسبی نیز در اختیار مردم قرار بگیرد.
 وی با ابراز امیدواری برای تشویق بیشتر مردم برای حضور در اماکن فرهنگی گفت:  ما همچنین در سال‌های 95 و 96 توانستیم با حمایت ارگان‌های دولتی و  حمایت مردمی، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را به صورت همزمان با تهران را در اردبیل برگزار کنیم و استقبال بسیار خوبی نیز از مردم را شاهد بودیم.
 موسوی ادامه داد: این کمپین با حمایت ادارات کل ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور اجتماعی استانداری و انجمن سینمای جوانان استان اردبیل یک طرح زیبا در جهت تشویق مخاطبان با موضوع توجه به سینما و فرهنگ، طرح کمپین همه باهم سینما برای عموم مردم هنردوست استان اردبیل را برگزار می‌کنند.
 به گزارش ایسنا، گرچه تلاش سینماگران برای رونق هنر هفتم در سال‌های اخیر در اردبیل چشمگیر بوده اما به نظر می‌رسد در زمانی نه چندان دور خزان سینماها را در اردبیل شاهد خواهیم بود.
با نگاهی گذرا به سالن‌های سینما به خوبی می‌توان دریافت که حتی یک دهم صندلی‌های سالن نیز پر نمی‌شود و این برای فرهنگ و هنر شهر خوشایند نیست. 

گزارش از: عادله جوادزاده
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.