• شنبه / ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۶
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 99033119458
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان:

بازداشت ۳ کارچاق کن با ۸۰ سکه در بندرعباس/فک پلمب مجتمع تجاری در بندرعباس جرم است

بازداشت ۳ کارچاق کن با ۸۰ سکه در بندرعباس/فک پلمب مجتمع تجاری در بندرعباس جرم است

ایسنا/هرمزگان رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در ۳ روز گذشته، ۳ نفر کارچاق‌کن را در بندرعباس دستگیر که ۸۰ سکه بهار آزادی از آن‌ها کشف‌شده است.

علی صالحی صبح امروز(۳۱ خردادماه) در نشست خبری که به‌صورت ویدیو کنفرانس به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، اظهار کرد: هفته قوه قضاییه روز یکشنبه با عنوان مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه آغاز خواهد شد. دوشنبه روز حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی، سه‌شنبه روز کرامت مردم و حقوق بشر، چهارشنبه روز عدالت الکترونیک و فناوری‌های نوین، پنج‌شنبه روز نظارت پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب‌های اجتماعی، جمعه روز ترویج کار جهادی و فرهنگ صلح و سازش، شنبه روز ارتقا سلامت قوه قضاییه عزت و کرامت قضات و کارکنان نام‌گذاری شده است.

وی عنوان کرد: هفته قوه قضاییه روز یکشنبه با عطرافشانی و غبارروبی شهدای گران‌قدر بندرعباس آغاز خواهد شد. سپس دیدار با نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان و امام‌جمعه بندرعباس خواهیم داشت و پس‌ازآن ساختمان مرکزی اداره کل پزشکی قانونی از طریق ویدیو کنفرانسی توسط ریاست قوه قضاییه افتتاح خواهد شد.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان ادامه داد: دوشنبه بازدید از زیرمجموعه تابعه دستگاه قضایی در دستور کار قرار دارد. ملاقات و دیدار مردمی با سراسر استان از طریق ویدیو کنفرانس و بازدید از شوراهای حل اختلاف از دیگر برنامه‌های روز دوم هفته قوه قضاییه است.

صالحی تصریح کرد: سه‌شنبه بازدید از واحدهای تولیدی استان توسط شورای قضایی استان خواهیم داشت و چهارشنبه نیز سالن جلسات و دادرسی الکترونیک شهید قاسم سلیمانی را در دادسرای بندرعباس افتتاح خواهیم کرد.

وی بیان کرد: پنجشنبه غبارروبی و عطرافشانی در سایر شهرستان‌های استان خواهیم داشت و پس‌ازآن دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران در دستور کار قرار دارد. روز جمعه همسان با سایر کشور مقررشده بود که میز خدمت در نماز جمعه برپا شود اما به علت شیوع بیماری منحوس کویید ۱۹ امکان اجرای این برنامه مقدور نیست.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان اظهار کرد: در آخر همایش سراسری رئیس قوه قضاییه با دادگستری‌های سراسر کشور و دیدار با مقام معظم رهبری به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد.

صالحی در خصوص اقدامات دستگاه قضایی استان در یک سال گذشته، تشریح کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری در دوره تحول آیت‌الله رئیسی، تحقق تحول به‌صورت جدی در دستور کار استان هرمزگان قرار گرفت و همکاران ما در سراسر استان با یک عزم جدی و یک حرکت انقلابی و جهادی و یک تلاش شبانه‌روزی نسبت به گذشته در جهت تحقق تحول تلاش می‌کنند که جا  دارد از تمام عزیزان تقدیر کنم.

وی گفت: تمام کارکنان دادگستری استان هرمزگان با وجود کمبود شدید امکانات و مشکلات زیادی که وجود دارد به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند و سیاست‌های ابلاغی ریاست قوه را به‌صورت دقیق در استان اجرا کردند به‌نحوی‌که دستگاه قضایی هرمزگان با همکاری مردم در بسیار از موارد در قله پیشرفت و ارتقا حداکثری قرارگرفته است.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان اظهار کرد: علاوه بر پرونده‌های وارده‌ای داشتیم، ۳۰ هزار و ۶۰۰ پرونده معادل ۵۲ درصد از میانگین مانده استان را کاهش دادیم که در کشور یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.

صالحی بیان کرد: ۱۵ هزار و ۶۱۹ فقره پرونده معادل ۳۴ درصد از تمام پرونده‌ها صلح و سازش شده‌اند. پرونده‌های مهم سازش شده در استان ۱۷ پرونده بوده است که آشتی در طوایف بزرگ در میناب، جاسک و بشاگرد بوده است.

وی عنوان کرد: بازرسی‌های صورت گرفته بالغ‌بر ۲۵۲ مورد است که اعم از قضایی اداری و ستادی بوده است.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان خاطرنشان کرد: پیرامون اجرای دستورالعمل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سراسر استان ایجاد شد و از دیگر موارد می‌توان به بازدید هدفمند و میدانی دادستان‌ها از اداره گمرکات و بنادر، رصد و پیگیری مستمر و مداوم پرونده‌های قاچاق در دبیرخانه مدیریت پرونده‌های مهم سراسر استان تا اجرای کامل حکم تحت نظارت مستقیم این‌جانب با تشکیل دبیرخانه در مرکز استان و حمایت حقوقی و قضایی از ۱۰۴ پرونده فعالین اقتصادی اشاره کرد.

صالحی با ذکر این نکته که در سال گذشته ۱۳ درصد از جمعیت کیفری استان کاهش داشته است، تصریح کرد: ۳۳۷ مورد مکاتبه در راستای پیگیری حقوق عامه انجام شد است. پیگیری صیدترال یکی از مشکلاتی بود که در استان وجود داشت در دستور ویژه قرار گرفت و توفیقات مناسبی را نیز در این زمینه داشتیم.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان عنوان کرد: بازدید محسوس از واحدهای تولیدی و تجاری، نظارت بر امر بهداشت محیط و مواد غذایی، نظارت بر بازار، جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز از دیگر اقدامات است.

صالحی با ذکر این نکته که چاه‌های زیاد غیرمجازی در سطح استان پلمب شدند، تشریح کرد: در راستای حقوق شهروندی ۱۰۵ مورد بازرسی صورت گرفته است. در راستای حفاظت از اراضی ملی بالغ‌بر سه هزار و ۵۰ هکتار از اراضی ملی به ارزش بیش از ۶۶۷ میلیارد و ۵۵۶ میلیون تومان رفع تصرف‌شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان اظهار کرد: ۹۷ درصد از ابلاغ‌های استان هرمزگان و بالغ‌بر ۹۹ درصد از ابلاغ‌های شوراهای حل اختلاف الکترونیکی است که رتبه اول کشوری را در این زمینه داریم.

صالحی بیان داشت: ۲۴ دفتر در استان به‌منظور خدمات‌رسانی قضایی افتتاح شد. ارائه عدم سوءپیشینه کیفری به‌صورت الکترونیک در دستور کار استان هرمزگان قرار گرفت و این طرح به کشور نیز ارائه شد. طرح استان موجب شد که این امر در سراسر کشور اجرایی شود و رضایتمندی بسیار مناسبی در این حوزه ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: از نظر کاهش میانگین مانده در دادگاه تجدیدنظر رتبه اول کشوری را داریم به‌نحوی‌که در هر شعبه از دادگاه انقلاب ۱۸ فقره وجود دارد. از نظر کاهش پرونده‌های دادگاه کیفری هم رتبه اول کشوری را داریم و تنها موجودی هر شعبه هشت فقره پرونده است.

صالحی تصریح کرد: در یک سال گذشته چهار هزار و ۱۵ ملاقات مردم توسط این‌جانب برگزار شد که بازدیدهای موردی همکاران نیز به ۹ هزار و ۸۰۰ نفر می‌رسد.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان اضافه کرد: دادگستری بشاگرد سال‌ها در جاسک قرار داشت و مردم بشاگرد برای رسیدگی به امور قضایی خود باید مسافت ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتری را طی می‌کردند که بر اساس دستور رئیس قوه قضاییه به‌سرعت دادگستری در بشاگرد مستقر شد و دیگر نیازی به طی کردن این مقدار مسافت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ۲۴ دفتر خدمات قضایی در یک‌ساله اخیر در استان به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: در حوزه نرخ رسیدگی در شعب بازپرسی رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم. نرخ رسیدگی ما در شعب دادیاری نیز رتبه اول کشوری را در ۴ ماه کسب کردیم.

صالحی با اشاره به اینکه هرمزگان بیشترین عفو را در کشور داشته است به‌طوری‌که در عفو اخیر ۱۱ درصد از کل عفو خوردگان از استان هرمزگان بود، خاطرنشان کرد: ۳۰۵ هزار فقره پرونده وارده در سال ۹۸ داشتیم که ۳۳۵ هزار و ۶۹۵ فقره خروجی داشته‌ایم که بسیاری از پرونده‌های انباشته‌شده از گذشته نیز بررسی شد.

وی ادامه داد: در حوزه پیشگیری نیز طرح‌های خوبی در سطح استان اجرا شد که برخی از آن‌ها به کشور ارائه شد. طرح پیشگیری از تغییر اراضی، طرح رضویون، طرح هر مسجد یک حقوق‌دان و ... اجرا شد.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه جذب نیرو نیز ۳۲ کادر قضایی و ۱۳۰ کارمند قضایی را به استخدام درآوردیم، تصریح کرد: اکثر قضات غیربومی هستند و تقاضای انتقال به استان خود را دارند و در این راستا آزمون جذب نیروی بومی به‌عنوان قضات برگزار شد و در حال انجام سایر مراحل هستند.

وی اضافه کرد: احداث ساختمان دادگستری بشاگرد و کیش را آغاز کرده‌ایم. ساختمان دادگستری بشاگرد در جاسک مستقر بود و مردم باید مسافت بسیار زیادی را طی می‌کردند که به یک کار قضایی برسند و این سختی‌های زیادی برای مردم داشت که با سفر رئیس قوه قضاییه، استقرار دادگستری و نماینده شرکت ثبت صورت گرفت و امروز دیگر نیازی به سفر به جاسک برای امورات قضایی ندارند.

صالحی با اشاره به اینکه هیچ رسیدگی بیشتر از یک ماه در استان نداریم و همکاران ما در بعضی از شعب در عصرها و شب‌ها وقت رسیدگی تعیین می‌کنند تا سرعت رسیدگی افزایش و پرونده‌ای بر زمین نماند، افزود: اخیراً در دو فقره پرونده مهم اولیای دم در میناب پای چوبه دار نسبت به قاتل اعلام گذشت کردند که از آن‌ها تشکر می‌کنم.

وی در خصوص فرار زندانیان میناب طی هفته‌های گذشته، خاطرنشان کرد: به‌طورجدی پیگیر هستیم و ضابطان در حال دنبال کردن موضوع هستند و به‌زودی این زندانیان دستگیر خواهند شد.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: درباره موضوع کرونا نیز بر اساس فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی تابع سیاست‌های تدوینی ستاد کرونا هستیم و اگر آنان در این زمینه کمکی بخواهند به آنان در تمامی زمینه‌ها آماده همکاری هستیم.

وی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر جدیت دستگاه قضایی در برخورد با زمین‌خواری، افزود: در موضوع زمین‌خواری ورودی بسیار جدی داشته‌ایم و تاکنون ۳۰۵۰ هکتار از این اراضی ملی را بازگردانده‌ایم. در بندر حسینه بیش از ۲۳۰۰ هکتار بازگشت اراضی ملی را داشتیم. در تمامی شهرستان‌ها در این زمینه فعال هستیم و در بندرعباس زمینی به مساحت ۳۶۰۰۰ مترمربع را برای ساخت یک مجتمع تجاری را به اراضی ملی بازگرداندیم.

صالحی در پاسخ به سؤال دیگر ایسنا در موضوع پرونده‌های انتخاباتی، اظهار کرد: شخصاً حساسیت‌های ویژه‌ای داشتم و تمام پرونده‌ها در این زمینه به نتیجه رسیده است که دراین‌بین برخی مقامات دولتی نیز بوده‌اند. پرونده یک فقره از مدیران دولتی در این زمینه نیز که در مرکز استان بود، بررسی و در نوبت دادگاه قرار دارد. متهم نیز با قرار تأمین آزاد است.

وی با اشاره به اینکه در پرونده زوج فرهنگی تاکنون قاتلان شناسایی نشده‌اند و به جد در نیروی انتظامی پیگیر هستند، خاطرنشان کرد: در آتش‌سوزی‌های اخیر نیز مورد عمدی تاکنون گزارش نشده است و عمده آن‌ها به دلیل شرایط خاص جوی بوده است که زمینه شکل‌گیری آتش‌سوزی را به وجود می‌آورد.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در زمینه نظارت بر قضات، افزود: هیچ دستگاهی در نظام جمهوری اسلامی به‌اندازه نظارتی که دستگاه قضای بر افراد مختلف در دستگاه خود دارد، وجود ندارد. از حفاظت اطلاعات تا دادسرای انتظامی قضات، نظارت ویژه دادستانی کل بر قضات و قانون نظارت بر رفتار قضات نیز همگی در این بخش فعال هستند. سالی یک‌بار تمامی حوزه‌های قضایی را موردبررسی قرار می‌دهیم و برای هر قاضی یک کاربرگ وجود دارد که در بخش‌های مختلف به آن نمره داده می‌شود.

وی با بیان اینکه برخوردهای بسیار خوبی نیز با کارچاق‌کن‌ها شده است، اظهار کرد: در همین ۳ روز گذشته ما ۳ نفر کارچاق‌کن را در بندرعباس دستگیر که ۸۰ سکه بهار آزادی از آن‌ها کشف‌شده است. این‌ها مدعی نفوذ در دستگاه قضایی بودند که اکنون در بازداشت بسر می‌برند.

صالحی همچنین به مراجعین دستگاه قضایی و عموم مردم  یادآور شد: با حفظ هوشیاری، فریب مدعیان دروغین نفوذ را نخورند و در صورت مواجهه با مواردی از این دست فوراً مراتب را به مقامات قضایی و حفاظت اطلاعات دادگستری استان اعلام نمایند.

رییس‌کل دادگستری استان هرمزگان خاطرنشان کرد: با افرادی که با مبادرت به اقدامات مجرمانه به اعتماد عمومی مردم نسبت به دستگاه قضایی آسیب رسانند قاطعانه و بدون اغماض برخورد خواهد شد.

صالحی در خصوص برخورد با توزیع مواد توسط خرده‌فروشان، افزود: ۱۱ عطاری و ۳۳ باب منزل مسکونی را که محل توزیع مواد مخدر در بندرعباس بود را شناسایی و توقیف کردیم. در برخی موارد نیز از مالک برخی منازل مخروبه خواستیم که سریع‌تر نسبت به رفع وضعیت نامناسب آن ملک اقدام کنند.

وی در خصوص در پرونده تخلف مجتمع زیتون و باز کردن پلمب بهداشت محیط، خاطرنشان کرد: اقدام به فک پلمب جرم بود و پرونده قضایی تشکیل و برخورد قاطع خواهد شد. شبکه بهداشت و درمان البته اعلام کرد که رعایت پروتکل‌ها اکنون در جریان است ولی برای فک پلمب، پرونده تشکیل‌شده است.

صالحی در مورد تأثیر شیوع کرونا بر دستگاه قضایی، عنوان کرد: هیچ تأثیری بر روی روند بررسی پرونده‌ها نداشته است و در برخی موارد نیز از طرفین پرونده‌ها خواستیم که لایحه‌های خود را از طریق دفاتر پیشخوان ارسال کنند و علاوه بر این دادرسی الکترونیک را نیز توسعه داده‌ایم.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در پایان با بیان اینکه بیش از ۲۷۰۰ نفر از زندانیان در استان از مرخصی‌های نوروزی و کرونا بهره‌مند شده‌اند، در خصوص انجام مجدد تخلف توسط زندانیانی که مرخصی می‌گیرند، اظهار کرد: در این مورد تحقیقاتی صورت گرفته است و نشان می‌دهد که دوباره به جرم بازنگشته‌اند. آن اظهارنظری هم که در فضای مجازی صورت گرفته بود مربوط به هرمزگان نبود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.