• یکشنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99051208336
  • خبرنگار : 50210

کودکان از کرونا می گویند؛

رنگی؛ اما ترسناک

رنگی؛ اما ترسناک
نقاشی: بردیا راهزانی 7 ساله

ایسنا/مرکزی در روزگار کرونایی شاید بیشترین دغدغه بزرگترها، دنیای کودکان باشد، هرچند به نظر می رسد کودکان اینروزها خیلی بیشتر از بزرگترها کرونا را شناخته اند.

تمام دلخوشی پدر و مادرها پس از شیوع کرونا این بود که حداقل کودکان درگیر بیماری نمی شوند، اما این دلخوشی دوام زیادی نداشت و جسته و گریخته خبر از ابتلای کودکان در گوشه و کنار جهان به گوش رسید و حالا کتار به جایی کشیده که قشر مهمی از مبتلایان، کودکان هستند.

طبیعی است که شیوع یک اپیدمی فکر و ذهن هر آدمی را به خود مشغول کند و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند، کودکانی که شاید بیشتر از سن خود می فهمند و درک می کنند و همین نگاه دقیق آنان به جهان پیرامون باعث شد که شاید حتی زودتر از بسیاری از بزرگترها خطر کرونا را درک کنند.

در ابتدا که این مهمان ناخوانده شایع شد، زندگی روی دیگرش را به انسان ها نشان داد و واژه قرنطینه برای اولین بار در دهه های اخیر، بر سر زبان ها افتاد، جامعه شناسان و روان شناسان بر این باور بودند که کودکان را باید کمتر در معرض اخبار این ویروس قرار داده و نباید اجازه بدهیم که ترس در وجود آنها نقش ببندد، هرچند این مهم درست به نظر می رسد، اما آنزمان اصلا فکر نمی کردیم که ماه ها و شاید سال ها گرفتار این ویروس خواهیم بود و باید با او زندگی کنیم و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند، آنها حالا کرونا را می شناسند و پذیرفته اند که باید با زندگی در کنار ویروس کنار بیایند و در بسیاری از موارد بسیار بهتر از بزرگترها در این حوزه عمل می کنند.

اما کرونا در دنیای کودکان چه شکلی است؟ چه رنگی است؟ چقدر ترسناک است؟ و چطور باید با آن مقابله کرد؟

پاسخ این سوالات قطعا می تواند نگاه کودکان به دنیا و زندگی و این ویروس نحس عجیب و غریب را نشان دهد و شاید تلنگرهای  جدی هم برای دنیای بزرگترها داشته باشد.

نقاشی: ترنم رحیمی ۶ ساله

از کرونا نترسید

وانیا هشت ساله، نگاه جالبی به ویروس کرونا دارد، از نظر او اگر از ویروس کرونا بترسید، حتما به این بیماری مبتلا می شوید.

این کودک باور دارد که نباید از کرونا ترسید، باید ماسک زد، فاصله اجتماعی را رعایت کرد، دستکش پوشید، شیلد زد، بیرون نرفت و در خانه ماند و اگر مجبور شدیم بیرون برویم حتما پس از بازگشت به خانه دست و صورت را با صابون بشوییم چراکه ممکن است کرونا روی دست مان باشد.

وانیا که تاکید دارد کفش ها خیلی آلوده اند وآلودگی کف کفش از همه جا بیشتر است، پس نباید با کفش به خانه وارد شویم، در خصوص عمر این ویروس می گوید: فکر می کنم؛ حالا حالا تمام نشود البته از اخبار شنیده ام که دکترها در حال ساختن داروی کرونا هستند ولی تا آن زمان نباید از کرونا ترسید بلکه باید مراقب بود. اگر کسی سرفه کرد باید حتما از او فاصله بگیریم، چون مشخص نیست چه کسی کرونا دارد و فقط با آزمایش است که مشخص می شود کسی کرونا گرفته است.

از نظر او کرونا قرمز است، و استدلالش در این خصوص هم جالب است، وانیا می گوید: وقتی در اخبار اعلام می شود که وضعیت یک شهر قرمز است پس این یعنی کرونا هم قرمز است.

این کودک هشت ساله ماسک زدن را راهکار اصلی دور ماندن از ویروس کرونا می داند و می گوید: الان که اعلام کردند وضعیت قرمز است اصلا نباید کسی را بوسید و بغل کرد، بیرون غذا خورد، نباید فروشگاه، رستوران، نمایشگاه، شهربازی و جاهای شلوغ رفت. من همیشه در خانه هستم، فقط گاهی به خانه مادربزرگم یا شرکت پدرم که آدم های زیادی آنجا رفت و آمد نمی کنند، می روم.

شاید یکی از نکات قابل توجه و تامل در صحبت های وانیا نترسیدن از ویروس و ماندن در خانه است، متاسفانه این روزها با گذری در خیابان های شهر خیل جمعیت را می بینید که قریب به اتفاق برای گذران فراغت و سرگرمی راهی اماکن عمومی شده اند و در واقع نه از سر نترسیدن بلکه از سر بی تفاوتی و اغلب بدون ماسک مشغول قدم زدن در خیابان ها هستند. قطعا این رفتارها وضعیت را به سمت قرمز شدن وضعیت سوق می دهند، اما در این بین هستند خانواده هایی که همچنان ماندن در خانه را بر حضور در خیابان و حفظ سلامت خود و خانواده ترجیح می دهند.

نقاشی: رها پیرایش ۸ ساله

کرونا وحشتناک است/آمپولش پیدا شود، از بین می رود

بردیا هفت ساله، که کرونا را یک نوع ویروس سرماخوردگی می داند که در همه جا پخش شده، در نقطه مقابل وانیاست و معتقد است که کرونا بسیار وحشتناک است و اگر کسی کرونا گرفت باید به بیمارستان برود و سرم بزند.

بردیا تصور وحشتناکی از کرونا و بیمارستان دارد و می گوید: وقتی آدم ها نمی توانند نفس بکشند یک چیزهایی روی دهان و بینی شان می گذارند و شاید گلوی آدم را ببرند و لوله بگذارند، به همین خاطر کرونا وحشتناک است.

از نظر بردیا کرونا سبز رنگ است چون این ویروس را سبز ساخته اند و می گوید: من از کرونا می ترسم خیلی خطرناک و وحشتناک است به همین خاطر باید ماسک بزنیم. وقتی عطسه می کنیم، دستمان را جلوی دهانمان بگیریم و آنها را دائم بشوییم.

بردیا که برخلاف بسیاری از بزرگترهایی که اینروزها مشتاق عروسی رفتن هستند! معتقد است در دوران کرونا نباید عروسی برویم چون ممکن است کرونا بگیریم، دستکش پوشیدن و دست نزدن به چشم، گوش و بینی را نیز توصیه می کند و تاکید می کند که اگر این کارها را انجام ندهیم، کرونا می گیریم.

بردیا در خصوص پایان یافتن کرونا می گوید: زمانی کرونا تمام می شود که آمپول آن پیدا شود.

بردیا با هفت سال سن متوجه است که در این روزهای پرخطر و قرمز نباید عروسی رفت، اما متاسفانه در همین شرایط شاهد برگزاری انواع و اقسام مراسم های عروسی هستیم،  چنانکه رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک رسما در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا که در ۱۱ مردادماه برگزار شد، از برگزاری جشن های عروسی گلایه کرد و گفت "با وجود اینکه ستاد ملی و استانی رسما اعلام کرده اند که برگزاری هر گونه مراسم پر تجمع ممنوع است، اما متاسفانه در هفته گذشته شاید برگزاری مراسم های ۴۰۰ و ۸۰۰ نفره در اراک بودیم که حتی باعث پلمب برخی تالارهای پذیرایی شد و مسلما این بی تفاوتی مردم عواقب سنگینی برای استان مرکزی به همراه خواهد داشت".

نقاشی: امیرعلی شعبانی ۱۰ ساله

کرونا زشت است/رعایت کنیم از بین می رود

از نگاه ترنم هفت ساله، کرونا یک ویروس است که آدم را مریض می کند و همه جا هست، به همین دلیل باید ماسک و شیلد بزنیم، دست هایمان را بشوییم، زیاد بیرون نرویم و همدیگر را نبوسیم و بغل نکنیم.

ترنم کرونا را زشت می داند چون همه را مریض می کند و معتقد است که باید رعایت کنیم تا از بین برود.

به گزارش ایسنا، مسلما رعایت پروتکل های بهداشتی اصلی ترین و در حال حاضر تنهاترین راهکار برای دور ماندن از شر کروناست، اما این رعایت ها یعنی در خانه ماندن، ماسک زدن در زمان حضور در خارج از منزل و حفظ فاصله اجتماعی، اما این روزها بوفور شاهد هستیم که افراد نه تنها در خانه نمی مانند بلکه با فرزندان خود بدون ماسک در شهر تردد می کنند، کسبه و دستفروشان نگرانی از ماسک نزدن ندارند، پاساژها هر روز شلوغ تر است و مردم برای رفتن به داخل آرامستانی که درب های آن بسته است، از در و دیوار بالا می روند و قطعا با این تصاویر و تفاسیر، کرونا ماه ها میهمان شوم این سرزمین خواهد بود.

کرونا شوخی ندارد/بگیرید، تمام است

آرین هفت ساله نیز که از کرونا می ترسد، راهکار مبتلا نشدن به این بیماری را ماسک زدن، ماندن در خانه، استفاده از دستکش و ژل ضدعفونی، رعایت فاصله با دیگران و شستن دست ها با صابون می داند.

این کودک تاکید دارد که در این روزها اصلا نباید از کسی چیزی بگیریم چون ممکن است آن فرد کرونا داشته باشد و ما ندانیم و با گرفتن این خوراکی از او، کرونا بگیریم.

از نظر آرین کرونا ویروس قرمز رنگی است که باید از آن ترسید چون شوخی ندارد، راحت می آید و آدم ها می گیرند و تمام. پس باید رعایت کرد و در خانه ماند تا شاید یک سال دیگر از بین برود.

او می گوید: البته اگر کسی کرونا گرفت باید سریع به اورژانس زنگ بزند، چون ممکن است یک دفعه سکته کند و بمیرد.

نکته جالب این است که کودکان کرونا را بیش از بزرگسالان جدی گرفته اند، می دانند که این ویروس شوخی ندارد و ممکن است سراغ هر کسی برود، اما متاسفانه بزرگترها کرونا را جدی نگرفته اند و همین باعث شده است که بی مهابا در اماکن شلوغ حاضر شوند، ماسک نزنند و حتی پنهانی به دنبال میهمانی باشند، اما کرونا در کارش جدی است و برای اثبات این جدیت همین بس که بدانیم تاکنون ۳۰۶ هزار و ۷۵۲ نفر در کشور مبتلا شده و ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر نیز جان باخته اند.

نقاشی: صائمه بابایی ۱۰ ساله

با مسافرت، کرونا را به شهرهای دیگر منتقل می کنیم

پرهام ۵ ساله نیز کارهای لازم برای کرونا نگرفتن را شامل ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی، دست نزدن به چشم، پوشیدن دستکش و الکل زدن، نزدیک نشدن به دیگران و در خانه ماندن می داند.

از نظر پرهام که عاشق کارتون دیدن و بازی است، در روزهایی که به خاطر کرونا نباید بیرون برویم می توانیم در خانه بمانیم، کارتون ببینیم و بازی کنیم.

در واقع کرونا اگر یک سود برای بچه هایی که از بوسیدن و بغل شدن خوششان نمی آید داشته باشد همین است که با پشتوانه علمی دیگران را به پرهیز از آن دعوت کنند و این کاری است که پرهام پنج ساله از آن به خوبی استفاده می کند، او می گوید: کرونا ویروسی است که اگر کسی را ببوسیم، وارد دهان مان می شود پس نباید کسی را بوسید. او همچنین تاکید می کند که این روزها مسافرت ممنوع است چون در این صورت کرونا به شهرهای دیگر هم منتقل می شود، باید مراقب خودمان باشیم تا کرونا از بین برود و باید به لباسهایمان هم الکل بزنیم.

پرهام کرونا را که از نظر او در اصل سبز پررنگ است و البته رنگ قرمز و آبی هم دارد را خیلی خطرناک می داند و می گوید اگر کسی به این بیماری مبتلا شد باید به بیمارستان برود تا از او مراقبت شود، استراحت کند و سوپ بخورد.

یک کودک پنج ساله می داند که در روزهای درگیری با کرونا نباید مسافرت کرد، اما هستند افرادی که در همین شرایط قرمز، کوله بار سفر می بندند و به دنبال تفریح و گشت و گذار هستند، غافل از اینکه با اینکار احتمال سوغات بردن کرونا برای دوستان و آشنایان و مردمان دیگر نقاط را بالا می برند.

کرونا گرفتید، ناامید نشوید و در قرنطینه بمانید

صائمه ۱۰ ساله معتقد است از آنجاکه نمی توانیم کرونا را ببینیم پس ویروسی سفیدرنگ و البته ترسناک است و امکان دارد در صورت مبتلا ششدن به کرونا، بمیریم. او تاکید دارد برای مبتلا نشدن به کرونا باید دستکش پوشید، خارج از منزل دائما ماسک زد و ژل و مواد ضدعفونی را همیشه بهمراه داشت و بدون دستکش به جایی دست نزد.

صائمه می گوید روزی که همه مردم دستکش و ماسک بزنند کرونا تمام می شود، البته صائمه ناامید نیست و می گوید: اگر کسی کرونا گرفت، نباید امیدش را از دست بدهد، بلکه باید غذا و لبنیات مفید بخورد و قرنطینه خانگی بشود.

به گزارش ایسنا، پیشگیری همواره بهتر از درمان بوده و قطعا درمان خانگی و ماندن در خانه در بیماری مانند کووید ۱۹ می تواند به بهبودی بیمار کمک شایانی داشته باشد. به گفته نظری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در حال حاضر ۶۰ درصد بیماران به شکل سرپایی درمان می شوند و در منزل بستری هستند و باقی در بیمارستان تحت درمان و مراقبت قرار می گیرند، به همین دلیل لازم است افراد به محض مشاهده علائم ویروس کرونا خود را در منزل قرنطینه کنند تا حداقل زنجیره انتقال قطع شود.

نقاشی: آرین کیشانی ۸ ساله

ماسک نزدن اشتباه است

امیرعلی ۱۰ ساله نیز کرونا را ویروس بدی می داند که با ورود به داخل بدن افراد را بیمار می کند و می گوید: کرونا ترسناک است به همین دلیل باید غذای مقوی خورد، ایمنی بدن را بالا برد، در خانه ماند و فعلا قرنطینه بود و بیرون از منزل هم از ماسک و دستکش استفاده کرد.

از نظر امیرعلی کرونا یک دایره سبز رنگ با شاخک های متعدد است که برای مبتلا نشدن به آن باید ماسک زد و معتقد است که در این روزها ماسک و دستکش نزدن اشتباه است، باید تا جایی که می شود بیرون نرفت و اگر رفتیم فاصله اجتماعی را رعایت کنیم.

به گزارش ایسنا، کودکان قدرت کرونا را جدی گرفته اند و این ما بزرگسالان هستیم که از زیر بار مسئولیت اجتماعی خود شانه خالی می کنیم و همین شانه خالی کردن ها شاید به قیمت سلامت و حتی جان کودکانمان تمام شود.

درست است که هوا گرم است و ماسک زدن این گرما را دوچندان می کند، درست است که پنج ماه است که اکثر ما مسافرت و میهمانی نرفته ایم و کسل و افسرده شده ایم، اما همین رعایت هاست که شر این ویروس را کم می کند، هر نگاه عادی انگارانه و بی تفاوتی نسبت به شرایط، شاید برای چند ماه از بین رفتن کرونا را به تعویق بیندازد و همین باعث می شود که مسئولان برای کنترل شرایط محدودیت و ممنوعیت قائل شوند هرچند که این محدودیت ها نسخه نهایی نیستند و با هر بی تفاوتی موج دیگری از بیماری خودی نشان می دهد.

در مجموع، تقریبا کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و استان مرکزی نیز وضعیت پایدار و مناسبی ندارد، پس حداقل به خاطر فرزندانمان که نسل آینده این سرزمین هستند باید مسئولیت اجتماعی را بپذیریم و حداقل به اندازه کودکانمان کمی جدیت و اهمیت شرایط را درک کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.