• سه‌شنبه / ۲۷ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۸
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99082718350
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

گزارش میدانی ایسنا از ساعت ۶ عصر به بعد؛

کرکره‌یِ کرونا با کرکره‌ مغازه‌ها پایین نمی‌آید

کرکره‌یِ کرونا با کرکره‌ مغازه‌ها پایین نمی‌آید

ایسنا/اصفهان ساعت ۶ عصر است، نه تنها کرکره مغازه‌ها هنوز رو به پایین نیست، بلکه مردم همچنان اصرار به خرید دارند و فروشنده هم می‌گوید نمی‌توانم مشتریانم را بیرون کنم...

هر چه به ساعت ۶ عصر نزدیکتر می شویم، رفت و آمد مردم در خیابان، برای خرید بیشتر می شود، گویی دولت هیچ طرح و محدودیتی برای مهار و کنترل کرونا تدبیر نکرده است.

البته برخی مغازه ها نیز ساعت ۶ و نیم عصر نیز کرکره های خود را تا نیمه، به پایین کشیده اند، اما هنوز یکی دو مشتری داخل مغازه است، یکی از فروشندگان در همین باره به ایسنا، می گوید: شرایط اقتصادی آن قدر سخت و پیچیده شده که نمی توانم راس ساعت ۶ یا ۶ و ربع که مشتری داخل مغازه است، به آنها خدمات ارائه ندهم.

با افزایش آمار مبتلایان در کشور و از سوی دیگر رکوردزنی های روزانه آمار فوتی های ناشی از ویروس کرونا، از هفته گذشته با تصمیم ستاد ملی مقابله کرونا و دستور رئیس جمهور محدودیت‌های شدید و تازه‌ای برای مبارزه با کرونا در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ تصویب شد و براساس آن مشاغل گروه های ۲، ۳ و ۴ از ساعت ۱۸ باید کرکره خود را پایین کشیده و تعطیل کنند و قرار است این محدودیت تا ۲۰ آذر ماه ادامه یابد.

شاید در ظاهر امر این محدودیت موجب می شود که این دسته مشاغل از ادامه خدمات به مردم از ساعت ۶ بعد از ظهر به بعد خودداری کنند، اما باید دید آیا این تصمیم موجب مهار این ویروس و کاهش تعداد مبتلایان به آن می شود، یا اینکه تبعات دیگری به دنبال خواهد داشت!

در حالیکه حدود یک هفته از اجرای این تصمیم و محدودیت در اصفهان می گذرد، اما بنا بر مشاهدات سه روزه خبرنگار ایسنا، هنوز شاهدیم که در اصفهان برخی واحدهای صنفی به خصوص در خیابان های فرعی شهر که در این سه گروه دسته بندی قرار دارند، حتی تا بعد از ساعت ۱۸، نه تنها همچنان باز هستند، بلکه مردم نیز بی توجه به این محدودیت در شهر پیاده یا با خودرو در حال رفت و آمد بوده و در مغازه ها دیده می شوند و اگرچه خاموشی مغازه ها از ساعت ۶ عصر به بعد در خیابان های اصلی بیشتر نمود دارد، اما همچنان شاهد خرید و فروش بعد از این ساعت هستیم.

ساعت ۵:۳۰ بعد ازظهر، نزدیک به اجرای ساعت محدودیت طرح جدید هستیم، اما همچنان تردد در خیابان آمادگاه بالاست، گویی مردم بی توجه به این محدودیت به همراه خانواده هایشان همچون شب های قبل از این محدودیت، در پی گشت و خرید هستند.

تا یکی دو تا مغازه تعطیل نکنند، بقیه نیز تعطیل نخواهند کرد

فروشنده یکی از کتابفروشی ها، به ایسنا، می گوید: تا حدود ساعت ۶ و ربع تا ۶ و نیم باز هستیم، اما مردم همچنان بعد از ساعت ۶ برای خرید مراجعه می کنند، در این شرایط نمی توانیم مشتری را رد کنیم و به خود ضرر بزنیم.

او ادامه می دهد: اکنون تنها چند روز از اجرای طرح گذشته و به شخصه خبری از بازرسی و پلمب مغازه همکارم، ندارنم، البته ما مغازه داران به یکدیگر نگاه می کنیم، تا یکی دو تا مغازه تعطیل نکنند، بقیه نیز تعطیل نخواهند کرد.

فروشنده خانمی نیز درباره این به ایسنا، می گوید: به اعتقاد من تعطیلی از ساعت ۶ عصر، تصمیم خوبی نبود. در این شرایط کارفرما مغازه را از صبح تا ساعت ۶ عصر یک سر باز گذاشته، با این وجود محال است که راس ساعت ۶ تعطیل کنیم، چراکه هنوز مشتری داریم. در کل تا این چراغ ها خاموش نشود، مردم همچنان در خیابان در رفت و آمدند.

فروشنده دیگری، اضافه می کند: اگرچه دولت می خواست تردد شبانه را کمتر کند، اما تردد و شلوغی در شهر به ساعات صبح و ظهر منتقل شده است، به عنوان مثال دیروز حوالی ساعت ۲ تا ۳ و نیم بعد از ظهر این مغازه پر از مشتری بود و اگرچه مشتریان ماسک داشتند، اما به دلیل تجمع برای خرید، به نوعی بمب ساعتی کرونا در مغازه فعال بود.

یکی دیگر از فروشندگان با انتقاد از این طرح، به ایسنا، می گوید: این طرح نه تنها هیچ ارتباطی را از بین نمی برد، بلکه موجب می شود تا فروشندگان به خصوص جوان ترها زمان بیشتری (حدود ۴ تا ۵ ساعت) برای دورهمی و تفریح داشته باشند.

فروشنده دیگری می گوید: طی چند روز گذشته مغازه را بین ساعت ۶ تا ۶ و ربع تعطیل کردم و با وجودی که کرکره مغازه نیمه پایین بود، اما برخی مشتریان اصرار به خرید دارند، البته تا به امروز به ما تذکر نداده اند، اما مغازه روبرویی که دو شب پیش، تا ساعت ۷ شب باز بود اخطار دریافت کرده است.

فروشنده یکی از کفش فروشی ها در محدوده خیابان چهارباغ نیز به ایسنا، می گوید: تا امروز نه خبری از بازرسی بوده نه پلمب، اما مغازه های آن طرف خیابان که بیشتر لباس فروشی هستند تا نزدیک ساعت ۷ و یا بیشتر باز هستند.

او درباره این تصمیم ستاد ملی کرونا، می گوید: معتقدم تعطیلی ساعت ۶ عصر مغازه ها اشتباه بود و نه تنها به ضرر کسبه است، بلکه تاثیری در مهار کرونا ندارد.

او ادامه می دهد: اگر دولت به جای این طرح، سفت و سخت ۱۰ روز تمام فعالیت ها را تعطیل می کرد، امیدی برای مهار کرونا وجود داشت، به طور قطع کسبه از تعطیلی دو هفته ای کمتر از تصمیم تعطیلی بعد از ساعت ۶ عصر متضرر می شوند، چرا که اوج کار هر فروشنده ای از ساعت ۵ و ۶ عصر به بعد است.

فروشنده یک مغازه نقره فروشی، می گوید: اصولا بیشترین زمان رفت و آمد مردم برای خرید از ساعت ۶ عصر به بعد است و به نوعی این تصمیم تا ۴۰ درصد سبب ضرر کسبه شده است. این طرح نه تنها تاثیری در کنترل و مهار کرونا ندارد، بلکه موجب می شود مردم از ساعت ۷ به بعد به دنبال دورهمی های خانوادگی بروند.

او می گوید: به زبان عامه سر شب و یا سرچراغی، اوج کار کسبه است که با این تصمیم و تعطیلی مغازه ها، به نوعی زمان بیشتری را به ماندن افراد در خانه و دورهمی ها داده ایم.

فروشنده یک فرش فروشی نیز، می گوید: موافق این طرح هستم، چون اولویت اول هر شخص سلامتی است، البته از لحاظ کسب، تمام تصمیمات چند ماه اخیر به مغازه داران لطمه زده است.  

او با اشاره به اینکه از ساعت ۶ عصر به بعد کرونا جایی نمی رود، می گوید: متاسفانه هنوز هم بسیاری بدون ماسک در خیابان راه می روند و اینها به نوعی قاتلان سرگردان هستند.

فروشنده یکی از کفش فروشی ها در این باره به ایسنا، می گوید: سوال این است که از صبح تا ۶ بعد از ظهر کرونا وجود ندارد و از ۶ عصر به بعد کرونا می آید، بنابراین پاساژها و مغازه داران باید تعطیل کنند.

او می گوید: با وجود تاکید بر تعطیلی، مغازه داران به یکدیگر نگاه و بعد تعطیل می کنند، البته طی چند روز گذشته به برخی مغازه ها که تا نزدیک ساعت ۷ هنوز باز بودند، اخطار داده شده است.

او ادامه می دهد: به طور معمول ساعت ۵ و نیم و ۶ شب به اصلاح کسبه «سرچراغی» است و مردم از این ساعت به بعد به دنبال خرید می رود؛ باید توجه داشت که برخی مشتریان کارمندان هستند و تا ساعت ۳ و ۴ امکان خرید ندارند و ساعات شب را به خرید اختصاص می دهند، بنابراین با این تصمیم فروشندگان از لحاظ اقتصادی بسیار ضرر می کنند. شاید در مواقع دیگر تا ساعت ۱۰ شب نیز هیچ فروشی نداشته باشیم، اما از نظر روحی و روانی می گوییم شاید اگر بیشتر از ساعت ۶ در مغازه بودیم مشتری برای خرید می آمد.

فروشنده دیگری، می گوید: متاسفانه تصمیماتی که یک مرتبه گرفته می شود، موجب ضرر کسبه می شود، با وجودی که ۹ ماه از شیوع کرونا می گذرد، اما دولت به یک باره بدون کارشناسی و نظرخواهی از اصناف، تصمیم به تعطیلی مغازه ها از ساعت ۶ عصر به بعد کرده است، اما مثلا اگر دولت تنها اجازه فعالیت از صبح تا ظهر را می داد به طور قطع نسبت به طرح تعطیلی از ساعت ۶ عصر به بعد، قابل هضم تر است.

او با بیان اینکه با این تصمیم خانواده و جوانان فرصت بیشتری برای تجمع و دورهمی های خانوادگی و دوستانه پیدا کرده اند، تصریح می کند: شاید اگر ستاد ملی کرونا یک یا دو هفته را تعطیل می کرد، وضعیت بهتری پیش رو داشتیم، چراکه رفت و آمد همچنان بعد از ساعت ۶ عصر در جریان است، با وجودی که کسبه کار نمی کنند.

حسابدار یک مغازه غذاخوری نیز به ایسنا، می گوید: با اجرای این طرح، مغازه ها تا حدود ساعت ۶ و نیم تعطیل می کنند، اما تنها مغازه های غذاخوری، آبمیوه فروشی ها از این ساعت به بعد آن هم به صورت بیرون بر خدمات ارائه می دهند، با این وجود مردم نه تنها رعایت نمی کنند، بلکه همچنان تمایل به پرسه در خیابان دارند.

فروشنده یک لباس فروشی نیز، به ایسنا، می گوید: شرایط هیچ فرقی نکرده و هنوز همان شلوغی ها را در خیابان شاهدیم، فقط ساعت کاری اصناف را کمتر کرده اند، شاید اگر تمام اصناف را به مدت دو هفته تعطیل می کردند، بهتر بود با وجودی که هر دو حالت به ضرر اصناف است.

او با بیان اینکه از قدیم مردم از ساعت ۶ عصر به بعد برای خرید لباس و کیف و کفش به بازار می آمدند، می گوید: در اصل مغازه داران دیگر فرصتی برای فروش ندارند و با این تصمیم تمام کسبه به خصوص آنهایی که مغازه اجاره ای دارند، متضرر می شوند.

او درباره اینکه آیا مغازه ها سر ساعت ۶ تعطیل می کنند یا خیر، می گوید: به طور معمول در چند روز گذشته تا ساعت ۷ شب ایرادی نمی گیرند و بعد از آن اگر مغازه ای باز بود، تذکر می دهند، اما در مجموع این طرح برای مهار کرونا فایده ای ندارد.

فروشنده یک پارچه فروشی، نیز در باره این طرح به ایسنا، می گوید: باز و بسته بودن در کل به ضرر اصناف است، اما تعطیلی مغازه ها بعد از ساعت ۶ به خصوص برای آنهایی که مغازه هایشان اجاره ای است، موجب ضرر بیشتر می شود و تصور می کنم اگر دولت دو هفته تعطیلی سراسری اعلام کند، بهتر می تواند کرونا را مهار کند، چراکه این تصمیم تجمعات مردم را به بعد از ساعت ۵ و ۶ موکول کرده است.

فروشنده یک ساعت فروشی نیز دراین باره به ایسنا، می گوید: این طرح اصلا خوب نیست، چراکه معدود مشتریانی ما از ساعت ۶ به بعد مراجعه می کردند، اما اکنون این شرایط را تا یک ماه نداریم و ای کاش دولت به جای بلاتکلیفی تعطیلی بعد از ساعت ۶، دو هفته تمام اماکن عمومی و فروش را تعطیل می کرد تا شاید در کنترل ویروس کرونا موفق می شدیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.