• سه‌شنبه / ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۱
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 1400051208257
  • خبرنگار : 50167

در گفت‌وگوی صمیمانه با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان مطرح شد

بلایی که کرونا سرمان آورده است

بلایی که کرونا سرمان آورده است

ایسنا/زنجان کرونا آمد و همه برنامه‌ها را به هم ریخت. با آمدنش که همه دنیا را غافلگیر کرد کادر پزشکی دانستند روزهای بسیار سختی را در پیش دارند پس کمر همت را بستند تا بشر را از این گردنه سخت به سلامت عبور دهند؛ هرچند مشکلات زیاد و ویروس چموش بود.

در ۱۸ ماه گذشته بیمارستان‌های استان پر و خالی شده‌اند. عده‌ای با لبخند رفته‌اند و عده‌ای با رفتن‌شان گرد غم را بر چهره تک تک اطرافیان‌شان پاشیده‌اند. اما آنهایی که مانده‌اند حتی با کمترین امکانات کادر درمان زنده هستند. کادری که هشدار می‌دهند، زجر می‌کشند ولی پا پس نمی‌کشند. دکتر پرویز قزلباش در راس کادر درمان استان زنجان قرار دارد که از زمان شیوع کرونا با مدیریت وی، کادر درمان سرپا مانده‌ است تا گزندی به کسی وارد نشود. در یکی از این روزهای کرونایی،  پای صحبت‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی در ایسنا نشستیم تا از تجربیات ۱۸ ماهه خود بگوید.

به‌عنوان اولین سوال؛ با توجه به ورود استان به پیک پنجم و نگرانی مردم از شرایط، اکنون وضعیت بیماری کرونا و بیمارستان‌های استان زنجان چگونه است؟

در حال حاضر شاهد آغاز پیک پنجم بیماری کرونا و روند صعودی بیماران بستری و سرپایی بیماری کرونا در استان زنجان هستیم و با توجه به تجربه‌های کسب شده در چهار پیک گذشته و فراهم کردن امکانات مورد نیاز، بیمارستان‌های استان آمادگی مقابله با پیک پنجم کرونا را دارند. در ماه‌های گذشته سختی‌های فراوانی را متحمل شدیم ولی سعی شد با مدیریت وضعیت و در راس آن فداکاری کادر درمان در بالاترین سطح براساس امکانات‌مان به مراجعه‌کنندگان خدمات دهیم که امیدواریم در این پیک نیز با همراهی مردم با کمترین آسیب، شرایط را مدیریت کنیم.

آیا با آغاز پیک پنجم بیماری کرونا و با توجه به اینکه بیماران مبتلا به کرونای دلتا بیشتر نیاز به بستری دارند، امکانات و تجهیزات موجود در بیمارستان‌های استان زنجان جوابگوی نیاز مراجعان خواهد بود؟

یکی از مشکلات اصلی در استان زنجان برای مقابله با کرونا محدود بودن تخت‌های بیمارستانی (بیش از ۲ هزار تخت) بوده، زیرا تخت‌های بستری برای سرویس دادن به بیماران کرونایی و غیرکرونایی استفاده می‌شود چرا که نگرانی فعلی در خصوص اختصاص دادن تخت‌های بیشتر به بیماران کرونایی و محدود شدن ارائه خدمات به سایر بیماران و آسیب دیدن سایر خدمات است.

با توجه به توانمندی و اطلاعات کارکنان، پزشکان، پرستاران نیروهای پشتیبانی‌کننده، بهداشت و درمان که بیش از ۱۶ ماه مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند، آمادگی خوبی برای مقابله با پیک پنجم کرونا داریم؛ ولی طبیعی است پس از ۱۸ ماه ارائه خدمت در شرایط سخت با مواجهه با بیماری سخت، کادر درمان خسته شوند که این خستگی باعث بیماری زودرس در آنان می‌شود که این دومین نگرانی موجود است. مشاهده کردیم که قبل از واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در استان زنجان، کادر بهداشت و درمان در راستای مقابله با کرونای منحوس چند شهید داد ولی اکنون با توجه به واکسینه شدن درصد بالایی از کادر بهداشت و درمان، امید است در پیک پنجم این عزیزان کمتر آسیب ببنند.

در وضعیتی که قرار داریم همکاری مردم تا چه حد می‌تواند از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کند؟

قطعا یکی از رئوس اصلی مقابله با کرونا مردم هستند؛ چراکه با رعایت پروتکل‌های ابلاغی و توجه به هشدارها، زنجیره انتقال محدود شده و در این وضعیت می‌توانیم پاندمی را کنترل کنیم. البته ما به مردم حق می‌دهیم که خسته باشند؛ به هر حال ۱۸ ماه است که زندگی همه از شرایط عادی خارج شده است، ولی همه باید به این نکته توجه داشته باشند که این ویروس در انتظار بی‌توجهی است تا شعله‌های آن سراسر جامعه را هدف قرار دهد. پس در این وضعیت، خستگی معنا ندارد و باید بیشتر از قبل پایبند به پروتکل‌ها باشیم؛ هرچند متاسفانه عده‌ای با بی‌توجهی خود سلامت تک‌تک افراد را هدف قرار داده‌اند و این امر به‌هیچ عنوان قابل قبول نیست. انتظار داریم افرادی که کرونا را دروغ می‌دانند یا مرگ را برای همسایه، بیایند و سری به بیمارستان‌ها بزنند. کادر درمان واقعا خسته است و شرایط آنها را باید درک کنیم اگر این افراد که با از خودگذشتگی در صف اول مقابله با کرونا قرار دارند نباشند قطعا شاهد بدترین اتفاقات خواهیم بود.

در وضعیت نامناسب چه به‌لحاظ فیزیکی و چه به لحاظ نرم‌افزاری و اعتباری، برنامه دانشگاه برای مقابله با پیک پنجم چیست؟

با اجرای طرح بستری موقت در پیک چهارم بیماری کرونا، بیش از ۲ هزار بیمار مبتلا به کرونا نیازمند بستری به‌صورت سرپایی در استان زنجان درمان شدند؛ در حالی‌که با توجه به محدود بودن تخت‌های بیمارستانی، اگر این بیماران کارشان به بستری شدن می‌کشید، فاجعه‌ای رخ می‌داد. اجرای طرح بستری موقت یا درمان سرپایی در پیک چهارم، سبب کاهش بار روانی بیماران مبتلا به کرونا با قرار گرفتن در کنار خانواده بودن و مراقبت‌ها و رسیدگی‌های خانگی، کاهش بار پرداختی بیمه‌ها و صرفه‌جویی آنان و غیره، از جمله مزایای اجرای این طرح بود که طبق نظرسنجی انجام شده زنجانی‌ها نیز از اجرای طرح بستری موقت رضایت زیادی داشتند.

کدام شهرستان‌ها عملکرد خوبی در این حوزه داشتند؟

بیشتر شهرستان‌های استان اعم از ابهر و خرم‌دره در اجرای طرح بستری موقت یا درمان سرپایی در پیک چهارم بسیار موفق‌تر از شهرستان زنجان عمل کردند و درصد زیادی از درمان بیماران کرونایی را از این طریق انجام دادند و در پیک پنجم تدارک کافی برای استمرار طرح بستری موقت یا درمان سرپایی انجام شده است و امیدواریم در این پیک مشکلی در اجرای طرح فوق نداشته باشیم.

آیا داروی رمدسیویر که اخیرا مقالاتی در خصوص بی‌تاثیر بودن آن بر حال بیماران مبتلا به کرونا منتشر شده است به این بیماران تزریق خواهد شد؟

اخیرا مقالاتی در خصوص بی‌تاثیر بودن داروی رمدسیویر منتشر شده است، ولی به طور واضح در پیک چهارم با استفاده از این دارو میزان مرگ و میر استان زنجان به زیر ۵۰ درصد رسید و توانستیم بسیاری از بیماران را سرپایی درمان کنیم و نتیجه خوبی گرفته‌ایم. البته دانشگاه علوم پزشکی زنجان در بحث درمان، تابع پروتکل‌های کشوری بوده و هنوز داروی رمدسیویر جزو داروهای موثر در پروتکل‌ها است.

گفتنی است در پیک چهارم بیماری کرونا برای بهبود حال بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای تامین داروی رمدسیور هزینه شده است.

اکنون برخی از بیماران سرپایی کرونا به توصیه پزشکان داروی رمدسیور را که قیمت بالایی دارد، تهیه می‌کنند، آیا بخش خصوصی مجوز ورود این قلم دارو را دارد؟

در پیک پنجم بیماری کرونا، مجوز خرید داروی رمدسیور به بخش خصوصی زنجان داده شده و بیماران سرپایی مبتلا به کرونا با تشخیص و نسخه پزشک می‌توانند تهیه کنند و تحت نظر پزشک بدون اینکه راهشان به بیمارستان بیفتد، داروی رمدسیور را دریافت کنند. پزشکان متخصصی که برای بیماران خود داروی رمدسیویر را تجوز می‌کنند، می‌دانند که این دارو باید تحت نظر خود تزریق شود و باید آزمایش‌های مربوطه به صورت دوره‌ای انجام شود، استفاده از رمدسیویر در اکثر بیماران جواب می‌دهد ولی در صورت بدتر شدن حال بیمار باید به بیمارستان برای دریافت خدمات تخصصی‌تر مراجعه کنند. برای متحمل نشدن هزینه زیاد به بیماران مبتلا به کرونا، داروی رمدسیویر تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارد.

آقای دکتر می‌رسیم به بحث جذاب واکسیناسیون، با توجه به اینکه خوشبختانه تزریق واکسن به گروه‌های هدف آغاز شده و عده‌ای هم آن را دریافت کرده‌اند ولی باز برخی افراد در جامعه مخالف واکسیناسیون هستند؛ شما به‌عنوان کسی که از روز اول در جدال با این بیماری بوده و همه آمارها در اختیارتان قرار دارد، آیا تاکنون واکسیناسیون تاثیری در کاهش بستری گروه‌های هدف داشته است؟

کاهش مرگ‌و میر و قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا از جمله اهداف واکسیناسیون بوده که هدف اول در حال محقق شدن است، ولی برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا و بازگشت به زندگی عادی باید درصد بالایی از افراد جامعه واکسینه شوند. تاکنون گروه سنی ۸۰ سال و بالاتر ۷۹ درصد، گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال ۸۲ درصد، گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سال ۸۴ درصد، گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال ۸۰ درصد، گروه سنی ۶۰ تا ۶۴ سال ۶۸ درصد، گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال ۴۹ درصد واکسن کرونا دریافت کردند. واکسیناسیون تاثیر بسزایی در کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا دارد به طوری که با انجام واکسیناسیون کادر درمان در پیک چهارم، میزان ابتلا به کرونا و آسیب ناشی از ابتلا به این بیماری، «بستری شدن پرسنل کادر درمانی» به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

آیا امکان ابتلا مجدد افرادی که سابقه ابتلا به کرونا دارند و افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، وجود دارد؟

در حال حاضر ویروس دلتا، ویروس غالب در کشور بوده و افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و افرادی که سابقه ابتلا به بیماری کرونا دارند نیز به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، مجدد به این بیماری مبتلا می‌شوند. میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط زنجانی‌ها به زیر ۴۳ درصد رسیده و همان‌طور که می‌دانید الان تنها راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا تا زمان واکسینه شدن درصد قابل قبولی از افراد جامعه، رعایت اصول بهداشتی، استفاده از ماسک، شست‌وشوی مدام دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات است.

افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند تا چه زمانی باید ماسک استفاده کنند؟

گروه‌های سنی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، همچنان تا زمان اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پوشش ۶۰ درصدی واکسیناسیون افراد جامعه، باید پروتکل‌های بهداشتی را به جد رعایت کرده و ماسک را عضو ثابت صورت خود بدانند. پس گروه‌های هدف و افرادی که پیامک برای آنان ارسال شده در اولین فرصت برای دریافت واکسن کرونا به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه کنند.

یکی از مواردی که بعد از شیوع پیک‌های مختلف مطرح می‌شود، مبحث اعتبارات و مشکلات در این حوزه است؛ کرونا چه میزان میزان خسارت به دانشگاه علوم پزشکی زنجان وارد کرده است؟

در دوران شیوع بیماری کرونا، میزان ورودی‌های دانشگاه علوم پزشکی زنجان بسیار کاهش یافته و به تبع درآمدهای این دانشگاه نیز حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است. اکنون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان روزانه بین ۳ الی ۴ میلیارد تومان هزینه جاری داشته و از سویی دیگر متاسفانه بدهی نیز دارد. ولی تلاش کرده‌ایم مشکلات اعتباری خللی در روند ارائه خدمات نداشته باشد و با همه سختی‌هایی که با آن مواجه هستیم، سلامت افراد درگیر بااین بیماری برای ما در اولویت اصلی قرار دارد. پس مردم نگران مشکلات اعتباری نباشند ولی حتما با رعایت پروتکل‌ها یاری‌رسان ما باشند.

کرونا با همه زشتی‌هایی که برای بشر به ارمغان آورد قطعا تجربیات و خاطرات خوبی هم داشته، برای شما به عنوان رئیس بیمارستان بدترین خاطره در این ایام و بهترین خاطره کدام بوده است؟

خاطره خوب دوران کرونایی من، همراهی و همکاری زنجانی‌ها با جان و دل در دوران شیوع بیماری کرونا بوده و شرایط بسیار سختی را تحمل کردند. همچنین خاطره بد دوران کرونایی من از دست دادن بیماران بود؛ هر زمان که آمارا فوتی‌ها به دستم می‌رسد، غم عمیقی در قلب ایجاد می‌شود؛ چراکه هدف اصلی کار ما جلوگیری از آسیب به مردم است و با جان باختن یک بیمار جلوی چشمان‌مان ناراحت شده و آزار می‌بینیم و کاری هم از دست‌مان بر نمی‌آید. با این حال همه تلاش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان و کادر بهداشت و درمان، جلوگیری از مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا با توجه به امکانات و شرایط موجود است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.