• چهارشنبه / ۱۴ آذر ۱۳۹۷ / ۰۰:۴۵
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 97091306495
  • خبرنگار : 71567

رییس دانشگاه امیرکبیر:

اجازه "برندسازی" به چهره‌های ناآشنا را نخواهم داد/دوران تحصیلم زندانی شدم+فیلم

اجازه "برندسازی" به چهره‌های ناآشنا را نخواهم داد/دوران تحصیلم زندانی شدم+فیلم

رییس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به بی رغبتی دانشجویان برای حضور در انواع فعالیت‌های دانشجویی و سیاسی طی سال‌های اخیر، دلایل این امر را تشریح کرد.

دکتر سید احمد معتمدی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص دلایل بی رغبتی دانشجویان برای حضور در انواع فعالیت‌های دانشجویی و سیاسی گفت‌: در گذشته برای حضور در یک مراسم دانشجویی بیش از ۴۰۰ دانشجو شرکت می‌کرد، اما امروزه این آمار به زیر ۱۰۰ نفر می‌رسد که البته من سه دلیل اساسی برای این موضوع ذکر می‌کنم که دلیل اول این است که اگر ما جلوی فعالیتی را بگیریم برعکس بسیاری از افراد برای حضور در آن فعالیت تحریک می‌شوند و صدور مجوزهای متعدد برای برگزاری مراسم موجب شده است آن هیجان اساسی دانشجویان که تصور می‌کنند باید حق خودشان را بگیرند، فرو نشسته و میزان حساسیت ها کاهش داده شده است.

وی همچنین  گفت‌: یکی دیگر از دلایل این است که تعداد برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های سیاسی دانشجویان امروزه در مقایسه با گذشته بیشتر شده است؛ مثلا در همین هفته‌ منتهی به روز "دانشجو" تعداد بی‌شماری از برنامه‌ها و فعالیت‌های سیاسی برگزار شد و دانشجویان امکان حضور در تمامی این مراسم ها را ندارند.

وی با اشاره به اهمیت و تاریخچه واقعه روز "دانشجو" اشاره کرد و افزود: همه دانشجویان در جریان تاریخچه این روز و اتفاقاتی که صورت گرفت، هستند. اگر چه مبارزات دانشجویی قدمت بیشتری در کشور دارد اما به دلیل اینکه در ۱۶ آذر سال ۳۲ چندین نفر از دانشجویان به دلیل مبارزه با استکبار به شهادت رسیدند، این روز مبدا رسمی اعتراضات دانشجویی نام گذاری شد و این روز را در دانشگاه‌های مختلف به عنوان روز "دانشجو" نامگذاری کردند.

دانشجویان نباید تک بعدی رشد کنند

وی در ادامه‌ تصریح کرد: بحث‌های اعتراضی دانشجویان در دوران قبل از انقلاب اسلامی همواره وجود داشت و بعد از پیروزی انقلاب نیز این سنت به شکل دیگری تداوم پیدا کرد. در واقع اهمیت این روز از آن جهت است که به دانشجویان و جامعه یادآوری می‌کند صرفاً به تحصیل نپردازند. اگر چه کار اصلی آنها تحصیل است، اما از آن جا که در سنین حساسی قرار دارند و باید شغل و مسئولیت خانواده‌ را عهده‌دار باشند لازم است با حضور در فعالیت‌های دانشجویی شخصیت خود را برای حضور در فعالیت‌های اجتماعی شکل دهند و این فرایند دانشجویان باید در دانشگاه طی شود.

رییس دانشگاه امیرکبیر، خاطر نشان کرد: ۱۶ آذر فرصتی است که به دانشجویان امکان فعالیت در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دانشجویی را می‌دهد و باعث می‌شود که دانشجو به صورت تک بعدی رشد نکند و افراد در آن یاد می‌گیرند که چگونه می‌توانند یک زندگی مستقلی را داشته باشند و شغلی را بر عهده بگیرند. همواره اعتقاد دارم که این مسائل در کلاس درس قابل انتقال نیست،‌ بلکه محیط دانشگاه باید به گونه‌ای باشد که امکان انجام انواع فعالیت‌ها در کنار فعالیت‌های آموزشی داده شود و ما همه در این زمینه مسئول هستیم.

فضا برای فعالیت سیاسی دانشجویان وجود دارد

دکتر معتمدی همچنین در خصوص فضای دانشگاه‌ها برای انجام فعالیت‌های سیاسی و نقد دانشجویی نیز، گفت‌: ممکن است این فضا در حال‌ حاضر برای دانشجویان مطلوب نباشد ولی به نظر من شرایط برای انجام این فعالیت‌ها وجود دارد چرا که اولا همه تشکل‌های دانشجویی که در گذشته اجازه فعالیت‌های دانشجویی به آنها داده نمی‌شد در حال‌ حاضر برنامه‌های خود را برگزار می‌کنند. در واقع به همه تفکرات در دانشگاه مجوز ایجاد تشکل‌های سیاسی داده می‌شود. البته اگر از موارد نادر بگذریم، با هیچ فعالیتی که در چارچوب ضوابط باشد مخالفتی نکردیم و فعالیتی از سوی مسئولان این دانشگاه تعطیل نمی‌شود.

به گفته وی، مثلا گاهی اوقات دانشجویان از ۱۵ شخصیتی که برای حضور در دانشگاه‌ها معرفی می‌کنند، با حضور یک یا دو نفر از آنها مخالفت صورت می‌گیرد، اما آن نیز نظر شخصی مدیریت دانشگاه نیست. به عنوان مثال عنوان می‌شود افرادی که محکومیت سیاسی دارند نمی‌توانند در تشکل های سیاسی حضور داشته باشند، اگر چه من معتقدم که اگر کسی محکومیت سیاسی داشته باشد بعد از اتمام دور محکومیت، اگر در حکم وی ذکر نشده باشد که نمی‌تواند در فعالیت‌های سیاسی حضور داشته باشد؛ نباید با حضور آنها در دانشگاه‌ها مخالفت کرد، اما برخی از نهادها و ارگان‌ها با این مساله موافق نیستند و مانع حضور آنها در دانشگاه‌ها می‌شوند. اما در مجموع فعالیت سیاسی وجود نداشته است که تعطیل کنیم و اگر درخواستی صورت می‌گیرد با اصل آن همواره موافق بوده‌ایم.

اجازه برندسازی به چهره های ناآشنا را نخواهم داد

وی در ادامه‌ خاطر نشان کرد: هیچ لیست سیاهی برای حضور افراد در دانشگاه امیرکبیر وجود ندارد. اگر گاهی با حضور برخی از افراد مخالفت می‌شود  که ما هیچ شناختی در مورد آنها نداریم و همان طور که در یک سمینار علمی هر کسی اجازه ارائه مقاله ندارد در مورد بحث‌های سیاسی هم معتقد هستیم شان دانشگاه امیرکبیر به گونه‌ای است که اگر کسی برای سخنرانی حضور پیدا می‌کند باید فرد شناخته شده‌ای باشد و ما به دنبال برندسازی برای فرد یا افرادی نیستیم. بنابراین در این زمینه‌ها مخالفتی با حضور افراد صورت می‌گیرد.

رییس دانشگاه امیرکبیر ادامه‌ داد: اغلب دانشجویان تعداد زیادی از افراد را برای حضور در دانشگاه معرفی می‌کنند که اگر با حضور برخی مخالفت شود، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. مثلا اخیرا ۱۳ نفر از سوی تشکل معرفی شده بود که ما با یازده نفر از آنها موافقت کردیم اما چون از قبل  وبدون هماهنگی با دانشگاه اسامی این افراد را اعلام کرده بودند بنابراین این جنجال ایجاد شد که ما با حضور افراد مخالفت می‌کنیم. 

فضای سیاسی دانشگاه‌ها در دولت روحانی بهتر شد

به گفته دکتر معتمدی، به طور کلی فضای بسیار فعال و خوبی در دانشگاه امیرکبیر از جنس سیاسی، فرهنگی و صنفی در این دانشگاه وجود دارد بطوریکه چند صد نشریه صنفی در این دانشگاه فعال است و هر و دو نفر می‌توانند درخواست نشریه بدهند و صاحب نشریه شوند. به گونه‌ای که نشریات دانشجویی در این دانشگاه ممیزی نمی‌شوند البته اگر تخلفی در این زمینه صورت بگیرد به آنها تذکر داده خواهد شد.

رییس دانشگاه امیرکبیر گفت: فضای برای انجام فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها در مقایسه با قبل از دولت آقای روحانی باز است چرا که تعداد تشکل های فعال در دانشگاه افزایش یافته است و فعالیت‌های دانشجویی به لحاظ آماری حدود سه برابر افزایش یافته است و فرقی ندارد جناح اصولگرا و یا اصلاح طلب باشند. اگر ضوابط را رعایت کنند می‌توانند مجوز فعالیت سیاسی داشته باشند.

وی یادآور شد: البته انتظارات دانشجویان برای انجام فعالیت‌های دانشجویی ممکن است بیشتر از آن چیزی باشد که در ضوابط دانشگاه ذکر شده است و ما نیز نتوانیم آن را رعایت کنیم اما به طور کلی تمامی تلاش ما بر این است که یک فضای باز سیاسی برای انجام این فعالیت‌ها وجود داشته باشد.

تشکل‌های دانشجویی سبک فعالیت‌های سیاسی خود را تغییر دهند

دکتر معتمدی همچنین تاکید کرد: یکی دیگر از دلایل این است که از اعضای تشکل‌های دانشجویی می‌خواهیم تنوعی در نوع برگزاری برنامه‌ها  و فعالیت‌های خود اتخاذ کنند. در واقع این برنامه‌ها باید متناسب با تغییر زمان، شرایط و افراد نیز تغییر کند و دیگر ما نباید همان روش‌های سنتی برنامه‌های قبل را انتخاب کنیم و صرف سخنرانی‌ها و مناظره‌ها در فعالیت‌های دانشجویی جذابیت خود را می‌توانند برای جذب مخاطب از دست داده باشند.

رییس دانشگاه امیرکبیر همچنین نقش فضای مجازی در بی رغبتی دانشجویان برای حضور در فعالیت‌های  سیاسی را مهم ارزیابی کرد و افزود: افرادی که امروزه در مراسم مختلف دانشجویی دعوت می‌شوند به شکل‌های ویژه‌ دیگری در فضاهای مجازی حضور دارند و نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان‌ می‌کنند و یا حتی شاهد برگزاری مناظرات مختلف در فضای مجازی هستیم که این فضا موجب شده است که روش های سنتی برگزاری برنامه‌های سیاسی به نوعی جذابیت خود را از دست داده است و ما باید تشویق کنیم دانشجویان را حضور فعال‌تری در این مراسم ها داشته باشند.

"اشتغال" و "بودجه" دو دغدغه دانشجو و دانشگاه

دکتر معتمدی همچنین مسائل معیشتی و اشتغال را مهم‌ترین دغدغه‌ دانشجویان عنوان کرد و گفت‌: در حال‌ حاضر بحث اشتغال یکی از مباحث دانشجویان در شرایط فعلی عنوان کرد و گفت‌: در حال‌ حاضر  اشتغال یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان به شمار می‌رود بطوریکه در طول تحصیل نیز همواره این موضوع در ذهن آنها وجود دارد که اگر پروژه‌ای را برگزیند آیا بازار کاری برای آنها وجود دارد؟ شاید حدود ۱۰ سال پیش این دغدغه برای آنها وجود نداشت. مثلا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما به قدری با کمبود کارشناس در کشور مواجه بودیم که حتی در دانشگاه امیرکبیر نمی‌توانستیم کارشناسی با مدرک لیسانس استخدام کنیم و به طور کلی حدود ۱۳۰ هزار دانشجو در کشور وجود داشت، اما در شرایط فعلی وضعیت کاملا متفاوت شده است.

دکتر معتمدی همچنین کمبود بودجه را نیز از دیگر دغدغه‌های اساسی روسای این دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت‌: البته ما در جریان مشکلات کشور هستیم و سال گذشته دولت کمک مساعدت بیشتری انجام داد  ولی در حال‌ حاضر حدود هشت ماه از سال جاری گذشته است. ۲۵ درصد بودجه‌ای که باید تخصیص می‌یافت هنوز به دانشگاه‌ها داده نشده است و این امر موجب شده است ما نتوانیم آن طور که باید مباحث مربوط به دانشجویان را دنبال کنیم. ضمن این که این بودجه‌ها صرف هزینه‌های جاری و تجهیزات آزمایشگاهی پژوهشی می‌شود. لذا طبیعی است که اگر دانشگاه بودجه بیشتری داشته باشد در تامین مسائل علمی و رفاهی دانشجویان تلاش بیشتری می‌کند. بنابراین دغدغه‌ عمده دانشگاه‌ها در شرایط فعلی بحث تخصیص بودجه است.

سه ترم از دوران تحصیلم دانشگاه تعطیل شد

رییس دانشگاه امیرکبیر همچنین به بیان خاطره‌ای از فعالیت‌های سیاسی دوران دانشجویی خود اشاره کرد و گفت‌: دوره کارشناسی من به دلیل شرکت‌ در فعالیت‌های سیاسی حدود هفت سالی طول کشید و نقطه جالب این بود که در آن زمان هر وقت دانشگاه‌ها شلوغ می‌شد ترم را تعطیل می‌کردند به طوری که سه ترم من در دوره دانشجویی تعطیل شد و از همان سال ۵۲ که وارد دانشگاه شدم ترم اول تعطیل شدیم. اما عمدتا مسائل دانشگاه‌ها مسائل سیاسی بود.

یک سال و نیم حکم زندان داشتم

دکتر معتمدی خاطر نشان کرد: در دوره پهلوی  با دریافت حکم انضباطی از تحصیل محروم شدم و در همان زمانی که محروم شدم در واقع حدود یک سال و نیم حکم زندان دریافت کردم و حکم بازداشت من حدود ۱۵ ماه بود. اگر چه دادگاهی نشدم، اما بعدها به دلیل عفو بین‌المللی زندانیان سیاسی، بعد از چند ماه در زندان آزاد شدم. در واقع در آن زمان هر تظاهرات خیابانی حدود پنج سال زندان داشت. خاطرات من در دوران قبل از انقلاب که از دانشجویان پلی‌تکنیک و امیرکبیر بودم زیاد است و به دلیل اینکه خودم از فعالان سیاسی دوران دانشجویی بودم، همواره دانشجویان را برای حضور در انواع فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره تشویق می‌کنم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۱۰:۲۷

شما تمام انگیزه هارادرمردم کشتید ونابود کردید