• دوشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99022921068
  • منبع : نمایندگی همدان

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس:

مدارس خشت و گلی در سراسر کشور جمع‌آوری شدند

مدارس خشت و گلی در سراسر کشور جمع‌آوری شدند

ایسنا/همدان معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اعلام کرد: خوشبختانه در پایان سال ۹۸ کلیه مدارس خشت و گلی در سراسر کشور جمع آوری شدند.

داریوش ورناصری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان، با مهم خواندن تکمیل پروژه های نیمه تمام سازمان نوسازی اظهار کرد: با توجه به اعتبارات قابل توجهی که سازمان در سال گذشته داشته و به ویژه امسال در حال ابلاغ داریم، هیچ پروژه ای به ویژه پروژه های نیمه تمام خیرین نباید بلاتکلیف و ناتمام بماند.

وی افزود: موضوع مکان یابی یکی از آیتم های اصلی به شمار می آید که سازمان به دنبال آن است به طوریکه در استان همدان حساسیت کمتری داشته و ما بازخورد کمتری دریافت کردیم و انتظار داریم تلاش ها و بازخورد ها از استان همدان منعکس شود.

ورناصری مکان یابی مناسب را یکی از دو بسته تحولی وزارت آموزش و پرورش خواند و بیان کرد: مشارکت خیرین مدرسه ساز بسته دیگری است که مدیرکل جدید انتظار داریم این موضوعات را دنبال کند.

وی در ادامه مطرح کرد: مدیریت سبز یکی دیگر از موضوعاتی است که جزء سیاست های اصلی و کلان سازمان است و با جدیت به دنبال آن هستیم و استان نیز در حال انجام آن است و عملکرد همدان تاحدودی خوب بوده و باید تداوم داشته باشد.

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره بحث صنعتی سازی گفت: لازم است همکاران دفتر فنی اداره کل، سازه و معماری به این مقوله توجه کنند چراکه پتانسیل لازم در استان فراهم است.

وی درباره برون سپاری تأکید کرد: با توجه به محدودیت های موجود در بکارگیری نیرو تصمیم گرفته شد برخی از فعالیت ها به صورت برون سپاری انجام شود و اکثر استان ها بخشی از دفاتر فنی مانند معماری را برون سپاری کرده اند.

ورناصری ضمن باارزش خواندن مبحث جمع آوری بخاری های نفتی گفت: یکی از کارهای ارزشمند سازمان که در سال ۹۷ آغاز کرد و در سال ۹۸ به اتمام رسید همین طرح بود که همدان نخستین استان در سطح کشور بود که این مهم را محقق کرد و به همکارانم تبریک می گویم که کار بزرگی را انجام داده اند.

وی اعلام کرد: بحث جمع آوری مدارس خشت و گلی یکی دیگر از سیاست های اصلی سازمان نوسازی مدارس کشور است که از سال گذشته آغاز شده است و خوشبختانه در پایان سال ۹۸ کلیه مدارس خشت و گلی در سراسر کشور جمع آوری شدند.

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از تلاش های بی وقته پیمانکاران تشکر کرد و گفت: مشکلات مالی گریبانگیر کشور است البته سازمان نوسازی مدارس کشور و ادارات کل نوسازی تلاش کرده اند که آسیبی پیش نیاید اما با این حال نقدینگی ما به حداقل رسید و بیشتر اسناد خزانه اسلامی بود که تبدیل آن به نقدینگی کار سختی بود.

معاون عمرانی استاندار همدان نیز ضمن تبریک چهل و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان نوسازی مدارس گفت: با درخواست های مکرر تیموری، مدیرکل سابق نوسازی برای کناره گیری از این پست سرانجام امروز مراسم معارفه مدیرکل جدید این سازمان برگزار شد.

محمودرضا عراقی با اشاره به سوابق علمی و کاری مدیرکل جدید بیان کرد: مرادی، مدیرکل جدید دارای مدرک کارشناسی عمران و کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری بوده و در اداره کل راه و شهرسازی معاون شهرسازی، در کمیسیون ماده ۵ سمت دبیر را داشته و دارای دقت نظر بالایی است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز با بیان اینکه شالوده و اساس دستگاه تعلیم و تربیت برگرفته از مفاهیم قرآنی و سیره ائمه اطهار(ع) است، اعلام کرد: یکی از گسترده ترین دستگاه های اجرایی آموزش و پرورش است که خیل عظیمی از کودکان و نوجوانان را برای آینده ایران اسلامی آماده می کند و مهمترین بستری که باید فراهم باشد، بحث نوسازی است و در واقع شامل دو مقوله سخت افزار و نرم افزار است که بخش سخت افزار به عهده سازمان نوسازی مدارس و بخش دیگر بر عهده آموزش و پرورش است.

محمد پورداود با اشاره به اینکه سعی معلمان در تزکیه و تعلیم مرهون بسترسازی توأمان اداره کل آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس است، یادآور شد: باید سازمان نوسازی به دنبال عدالت ساخت و ساز، ظرفیتی و آموزشی باشد.

معاون فنی و اجرایی اداره کل نوسازی مدارس استان همدان نیز گفت: در پایان سال ۹۷ تمامی مدارس استان مجهز به سیستم گرمایشی استاندارد و بخاری های نفتی به طور کامل از مدارس جمع آوری شدند.

محمدرضا مرادی اظهار کرد: با توجه به عملکرد و همدلی مهندسان و متخصصان امر در نوسازی مدارس توانسته ایم هر سال در نوسازی جزء رتبه های برتر کشور باشیم و این باعث اعتماد بیشتر مردم به این سازمان و حضور بیش از پیش خیرین شده است.

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان همدان نیز با بیان اینکه مجمع خیرین مدرسه ساز بدنه سازمان نوسازی و آموزش و پرورش است، مطرح کرد: طی مدت شش سال تصدی مدیرکل سابق نوسازی هیچ گونه مشکلی از بابت همکاری نداشته ایم و تلاش این مجموعه باعث شده در مجموع بیش از ۳۸ درصد کل فضای آموزش به دست خیرین احداث شود.

علی فراهانی درباره مشکلات حقوقی مجمع خیرین مدرسه ساز که از سال های پیش بوده نیز گفت: با درایت و برنامه ریزی مدیرکل سابق نوسازی بسیاری از مشکلات حل شد و اکنون مجمع خیرین از هر زمان دیگری فعال تر است.

مدیرکل سابق نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان نیز گفت: از سال ۷۷ که مجمع خیرین مدرسه ساز استان شروع به فعالیت کرده است، در نخستین جشنواره تعهدات آن مبلغ ۵۷۱ میلیون تومان بود و در آخرین جشنواره که سال گذشته و به عنوان دوره بیست و یکم بود، تعهد خیرین به رقمی افزون بر بر ۴۱ میلیارد تومان رسید و برای جشنواره جدید پیش بینی ما افزایش این مبلغ است و این بیانگر آن است که خیرین سال به سال تعهدات خود را افزایش داده اند و یاری گر سازمان آموزش و پرورش بوده اند.

فرزاد تیموری ادامه داد: از سال ۹۳ که بنده عهده دار پست مدیرکلی بوده ام، طبق نمودار آماری میزان تعهدات خیرین مدرسه ساز افزایش یافته و خوشبختانه در استان ۸۷۴ نفر خیر حضور دارند که ۲۰۴ نفر از آنها صرفا در عرصه مدرسه سازی فعالیت دارند و مابقی با اهدای زمین، تجهیزات، مبالغ نقدی و ... به امر مقدس مدرسه سازی کمک کرده اند.

وی با بیان اینکه تعداد ۳۳۳۸ نفر از معلمان سطح استان نیز هر ماه بخشی از حقوق خود را برای مدرسه سازی اهدا می کنند که بسیار کار ارزشمندی است، درباره پروژه های خیرین مطرح کرد: از شروع فعالیت مجمع خیرین مدرسه ساز تاکنون ۳۱۴ پروژه در قالب ۱۹۲۰ کلاس درس و با زیربنای ۲۲۱ هزار و ۳۳۴ مترمربع توسط خیرین مدرسه ساز احداث و به آموزش و پرورش استان تحویل شده که بسیار ظرفیت بالایی است.

تیموری درباره مشکلات مدارس نیز اعلام کرد: یکی از این مشکلات استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس بود که خطرات عمده ای اتفاق افتاد و باعث آسیب به دانش آموزان شد اما خوشبختانه برای رفع این موضوع از سال ۹۲ در قانون بودجه ای به عنوان اعتبار ملی درنظر گرفته شد و هر ساله اعتبار مناسبی در اختیار استان ها قرار می گیرد و با تلاش مضاعف همکاران ما در اداره کل نوسازی مدارس در بخش تأسیسات و معاونت اجرایی، ۶۸۶۱ کلاس درس دارای سیستم استاندارد گرمایشی شده اند که شامل ۱۴۳۲ مدرسه و با اعتباری افزون بر ۵۵ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در سال ۹۳ که بنده در این پست حضور یافتم، بیشترین مشکلات مدارس بحث سیستم های گرمایشی بود که طی دو سال گذشته دیگر بحث استانداردسازی مطرح نمی شود و خوشبختانه همدان نخستین استانی است که در سال ۹۷ کلیه بخاری های نفتی را از سطح مدارس استان جمع آوری کرد و در ابتدای سال ۹۸ این موضوع در کل کشور به طور کامل اجرایی شد.

تیموری یادآور شد: هم اکنون ۷۰ درصد کلاس های درس با سیستم شوفاژ و پکیج، ۲۵ درصد با بخاری های دودکش دار استاندارد و چهار درصد با بخاری های کم مصرف و یک درصد با بخاری های برقی در حال گرمایش هستند.

وی درباره مشکل دیگر مدارس نیز گفت: ۸۰۰۰ مترمربع عایق رطوبت و ایزوگام خریداری و تحویل آموزش پرورش شد که بخش عمده ای از مشکل آموزش پرورش در این زمینه حل شد.

تیموری با ارائه گزارشی از پروژه های تحویل شده از سال ۹۳ تا ۹۸ بیان کرد: ۷۴۸ پروژه در این مدت به افتتاح رسیده که برای ۱۳۸ پروژه توسط خیرین تأمین اعتبار شده است، این تعداد پروژه در مجموع ۷۱۲۴ کلاس و زیربنای ۵۷۰ هزار مترمربع و با اعتباری افزون بر دو میلیارد و ۲۹۶ میلیون تومان اجرا شده است.

وی با تأکید بر تکریم خیرین مطرح کرد: مجمع خیرین پشتوانه آموزش و پرورش هستند به طوریکه این افراد کار بسیار بزرگی انجام می دهند و لازم است موانع از سر راه آنها برداشته شود و از آنها تقدیر و تشکر می کنیم.

مدیرکل جدید نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان نیز گفت: سازمان نوسازی مدارس بازوی وزارت آموزش و پرورش است و در همین راستا متخصصان و نیروی انسانی آن بزرگترین دارایی آن محسوب می شوند که کار آنها بازسازی و مقاوم سازی مدارس است.

محمدحسین مرادی ودرباره مکان یابی صحیح آموزشی مطرح کرد: یکی از مشکلاتی که در گذشته بوده است این بود که مدارس در جای مناسب احداث نمی شدند و عملاً تحقق پذیری طرح ها با مشکل مواجه می شد که این موضوع به ویژه در طرح های جامع تفصیلی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد که در اولویت اول ما است که برنامه ریزی کوتاه، میان و بلندمدت داشته باشیم.

وی درباره طرح مدرسه سبز بیان کرد: باید فرهنگ شهرسازی و معماری ایرانی- اسلامی در آن گنجانده شود و برای دانش آموزان فضای شاد و مفرحی داشته باشد.

مرادی درباره استفاده از فناوری های جدید در ساخت ساز و فضاهای آموزشی گفت: این فناوری ها مورد تأیید مقام عالی وزارت و مقامات سازمان است و باید حتماً مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر برون سپاری فعالیت ها اظهار کرد: حتماً از مشاوران در این مبحث استفاده خواهیم کرد و سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی به ویژه آموزش و پرورش، دستگاه های خدمات رسان و سایر ادارات در بحث طراحی، ساخت، مقاوم سازی، تجهیز و نگهداری فضاهای آموزشی مورد توجه سازمان نوسازی استان هستند.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از خدمات «فرزاد تیموری» مدیرکل سابق نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان تقدیر به عمل آمد و و «محمدحسین مرادی» به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.