• جمعه / ۱۳ تیر ۱۳۹۹ / ۰۷:۰۸
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99041309492
  • خبرنگار : 50310

جواب پرخاشگری نوجوانان، پرخاشگری نیست

جواب پرخاشگری نوجوانان، پرخاشگری نیست

ایسنا/لرستان یک روانشناس گفت: یکی‌از نکات بسیار با اهمیتی که همه والدین باید در نظر داشته باشند، عدم نیاز به انجام رفتار پرخاشگرانه در جواب رفتارهای پرخاشگرانه فرزند خود است.

عباس دارایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که یکی‌از مسائل بسیار مهمی که در زمینه روانشناسی امروزه مطرح شده و روز به روز اطلاعات دقیق‌تر و تکمیلی در این خصوص ارائه می‌شود پرخاشگری نوجوانان است، اظهار کرد: درواقع نوجوانان با گذر از سنین کودکی و خردسالی پا به اجتماع می‌گذارند و اولین برخورد آن‌ها به طور مستقیم با اجتماع صورت می‌گیرد.

وی افزود: بسیاری از نوجوانان ممکن است در اوقات فراغت خود مشغول به کار شوند و تمامی این موارد به همراه حساسیت‌های دوران بلوغ می‌تواند منجر به پرخاشگری، گوشه‌گیری و عدم توجه به آموزه‌های والدین شود.

دارایی با اشاره به این‌که از دید روانشناسی نوجوانان، رفتارهای یک نوجوان می‌تواند ناشی از زیربنای ناصحیح در تربیت وی باشد، عنوان کرد: علاوه‌بر پرخاشگری، یک نوجوان ممکن است از خود رفتارهای پُرخطر و بزهکارانه مانند خشونت جسمی، فرار از مدرسه، روابط جنسی پرخطر، سوء مصرف مواد مخدر و سایر رفتارهای بزهکارانه را بروز دهد، همچنین اگر جلوی این رفتارها گرفته نشود ممکن است نوجوان به خود یا به دیگران آسیبی وارد کند.

این روانشناس با بیان این‌که برای اینکه از پرخاشگری در نوجوانی جلوگیری شود باید علل این امر بررسی شده و براساس علت‌های ریشه‌یابی شده با نوجوان برخورد صحیحی داشت، ادامه داد: باید توجه داشت که رفتار با خشونت یا تنبیه جسمی در این سن می‌تواند باعث بروز مشکلات بدتری شود و باید با ریشه‌یابی علل پرخاشگری نوجوانان، بهترین برخورد صحیح و اصولی را در مقابله با پدیده پرخاشگری در آن‌ها به کار برد.

وی با اشاره به این‌که پرخاشگری در نوجوانان می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد که ریشه در تربیت‌ها و رفتارهای صورت گرفته با کودک در سنین خردسالی و کودکی را نشان می‌دهد، اظهار کرد: به طور کلی برای جلوگیری از پرخاشگری نوجوانان باید ریشه‌یابی اصولی علل این امر را انجام داد، از مهم‌ترین عواملی که در خصوص پرخاشگری در نوجوانان دارای تأثیر است می‌توان به مواردی مانند در معرض آسیب‌های جسمی قرار گرفتن، خانه برای کودک نقطه امن نباشد، شروع به فعالیت هورمون های جنسی در سنین نوجوانی، همراهی رفتارهای پرخاشگرانه با وی از کودکی، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل، پارامترهای ژنتیکی،  وجود و استفاده از سلاح گرم در خانه برای تهدید و ارعاب،  علل مغزی در اثر حادثه یا بیماری مانند ضربه خوردن ناگهانی به سر،  نادیده گرفتن حس مالکیت و استقلال وی در خانواده،  توهین و آسیب‌های کلامی به نوجوان،  حمله فیزیکی و یا تنبیه فیزیکی از سنین کم تا نوجوانی،  امر و نهی خانواده و استفاده از الفاظ تحکم آمیز، جلوگیری از انجام علایق توسط نوجوان و  تحت فشار گذاشتن وی برای انجام کاری که تمایلی به آن ندارد، اشاره کرد.

دارایی با اشاره به این‌که یکی‌از نکات بسیار با اهمیتی که همه والدین باید در نظر داشته باشند، عدم نیاز به انجام رفتار پرخاشگرانه در جواب رفتارهای پرخاشگرانه فرزند خود است، عنوان کرد: باید قبول کنیم که در دنیای امروز تنبیه فیزیکی و کلامی به خصوص در سنین نوجوانی پاسخگو نیست و فرزند شما بیشتر از اینکه به یک نفر برای نصیحت و صحبت یک طرفه نیاز داشته باشد، نیازمند یک دوست خوب است.

این روانشناس ادامه داد: به خاطر داشته باشیم یک دوست خوب می‌تواند بهتر از یک مشاور، پدر یا مادر با فرزند شما ارتباط برقرار کند، پس چه بهتر آن‌که شما در نقش یک دوست خوب برای فرزند خود ظاهر شوید؟

وی بیان کرد: نیازی نیست وقتی که رفتار پرخاشگرانه فرزند خود را می‌بینید خودتان هم پرخاشگری کنید یا تهدید و ارعاب به کار بگیرید، با کمی خویشتن‌داری و گوش کردن به صحبت‌های فرزند می‌توانید به‌عنوان یک دوست، راهکارهای بهتری را به فرزند خود نشان دهید.

دارایی با بیان این‌که دوران تنبیه‌های بدنی، بازخواست، نصیحت و پرخاشگری به نوجوانان به سر آمده است، افزود: نیازی نیست کودک شما از حساب بانکی خالی شما اطلاعی ببرد و یا اگر با همسرتان مشاجره دارید، نباید بحث و دعوای خود را جلوی کودک انجام دهید، بهتر است برای کودک خود یک مادر مهربان یا پدر دلسوز و در درجه اول یک دوست قابل اعتماد باشید که در جواب همسر، همکاران و یا نامه‌های بانک پرخاشگری نمی‌کند.

این روانشناس با اشاره به این‌که کودک شما هیچ نیازی به دانستن مشکلات شما ندارد و بهتر است مشکلات را به همراه خود به خانه نیاورید، عنوان کرد: طلاق والدین نیز از مواردی است که باعث پرخاشگری نوجوانان می شود، پس اگر همچین قصدی را دارید، بهتر است زمان آن را به آینده موکول کنید و یا حتی‌الامکان یک مشاور و روانشناس با فرزند شما در ارتباط باشد.

وی با اشاره به این‌که بزهکاری یکی‌از آسیب‌های ناشی‌از پرخاشگری نوجوانان است، افزود: اگر فرزند شما یک روز از مدرسه دیر به منزل رسید و در مسیر هیچ خبری از کاری که می خواهد انجام دهد نداد و اجازه‌ای از سوی شما دریافت نکرد یا متوجه شدید یک پاکت سیگار، شیشه مشروبات الکلی یا حتی مواد مخدر در اتاق خود قایم کرده است، نیازی به پرخاشگری، عصبانیت، تنبیه بدنی و یا سرزنش کلامی نیست، سرمنشاء تمامی این بزهکاری‌ها رازی درون خانه شما است که باید به آن پی ببرید.

دارایی با اشاره به این‌که ممکن است فرزند شما علاقه ای به ریاضیات، زیست‌شناسی و فیزیک نداشته باشد؛ نمرات کمی در درس شیمی بگیرد و بیشتر وقت خود را با کامپیوتر، موبایل و یا در گروه‌های هنری مانند نقاشی، تئاتر و غیره بگذراند، عنوان کرد: یکی‌از مهم‌ترین عوامل پرخاشگری نوجوانان، نادیده گرفتن علایق آن‌هاست، بسیاری از کودکان اگر نتوانند در رشته پزشکی تحصیل کنند می‌توانند معمار، نقاش، خواننده یا فوتبالیست حرفه‌ای شوند.

این روانشناس با بیان این‌که در دنیای نوجوانان، زندگی آن طوری نیست که شما فکرش را بکنید، تصریح کرد: در واقع نوجوان نه آنقدر پخته است که مانند بزرگترها تصمیم بگیرد و نه آنقدر کوچک است که بتوانیم به جای او تصمیم بگیریم، پس بهتر است به علایق فرزند در این سنین اهمیت بدهیم و بگذاریم که استعدادهای نهفته در وی شکوفا شود و در مقابل نباید فرزند خود را مجبور به کاری کنید که علاقه‌ای به انجام آن ندارد.

وی با اشاره به این‌که از دیگر مواردی که در مورد علل پرخاشگری نوجوانان بیان شد سختگیری بیش‌از حد والدین و چک کردن کودک است، افزود: بهتر است سختگیری را تا حد امکان کاهش دهید، البته نباید از یاد ببرید که اگر کودک شما هیچ کنترلی نشود ممکن است باز هم به پرخاشگری و بزهکاری روی بیاورد لذا میانه‌روی و همچنین پرهیز از کنترل به نحوی که فرزند نوجوان شما متوجه آن شود بهترین گزینه‌ای است که می‌توانید برای برخورد با کودک خود داشته باشید.

دارایی با بیان این‌که روی فرزند خود حساس نشوید و بگذارید آن چه می‌خواهد انجام دهد، گفت: کنترل کودک به صورت سختگیرانه و حساس شدن به مسائل ریز و جزئی می‌تواند مهم‌ترین عامل در به وجود آوردن شرایطی باشد که پرخاشگری نوجوانان را در پی دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.