• سه‌شنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99052820485
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان:

مردم مراعات کنند نیازی به برخورد سختگیرانه با تجمع در پارک ها نیست

مردم مراعات کنند نیازی به برخورد سختگیرانه با تجمع در پارک ها نیست

ایسنا/اصفهان مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به مصوبه اخیر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا برای محدود شدن تجمعات مردمی در پارک ها و تفرجگاه ها، گفت: در حال حاضر محدودیت هایی مثل کم کردن روشنایی پارک ها و بوستان های شهر درنظر گرفته شده، اما اگر نیاز باشد می توان به صورت سختگیرانه تر حضور در این اماکن را محدود کرد، اما بهتر است خود مردم مراعات کنند.

سیدمهدی میرجهانیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: باتوجه به مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان از حدود دو هفته قبل و با قرمز شدن وضعیت اصفهان از نظر شیوع کرونا، فعالیت تعدادی از اصناف، مشاغل و خدمات در سطح شهر اصفهان محدود شد که از جمله می توان به محدود شدن فعالیت رسته های شغلی پرخطر مثل تالارهای پذیرایی، چایخانه ها، باشگاه های ورزشی، آموزشگاه های هنری، موسیقی و زبان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه طی این مدت بازرسی های مرکز بهداشت استان بیشتر به سمت مشاغل پرخطر و محدود شده سوق پیدا کرده، گفت: بازرسان مرکز بهداشت استان بر فعالیت این واحدها نظارت و در جایی که نیاز باشد اعمال قانون می کنند، همچنین بازرسی مکان های عمومی مثل دفاتر پیشخوان خدمات دولت، پمپ های بنزین، بانک ها و ادارات هم در جریان است.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان با بیان اینکه هم اکنون بانک ها و ادارات از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله ایمن وضعیت خوبی پیدا کرده اند، افزود: این درحالی است که یک ماه پیش بانک ها و ادارات استان در رده های پایین از لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی بودند، ولی با مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا و پیگیری ارگان های مختلف مثل دانشگاه علوم پزشکی و استانداری اصفهان وضعیت آنها خیلی بهتر شد.

پلمب ۱۴۶ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در مرداد

وی در ادامه به بازرسی های صورت گرفته از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی اشاره و اعلام کرد: از اول تا ۲۵ مردادماه جاری، ۲۴ هزار و ۱۱۱ مورد بازرسی از این مراکز انجام شده که از این تعداد ۲۰ هزار و ۳۲۱ مورد پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و ۲۰ هزار و ۱۹۵ مورد نیز بهداشت و حفاظت فردی را رعایت کردند. همچنین ۳۱۴ مورد به مراجع قضایی معرفی شده و ۱۴۶ مورد نیز پلمب شدند.

میرجهانیان تعداد اماکن عمومی بازدید شده طی این مدت را ۷ هزار و ۶۵۵ مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۶ هزار و ۳۱۹ مورد پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند، ۶۵ مورد به مراجع قضایی معرفی شده و ۳۲ مورد پلمب شدند، علاوه بر این، ۲ هزار و ۸۳۱ مورد بازدید مشترک با ارگان های دیگر داشته ایم.

وی نظارت بازرسان مرکز بهداشت استان بر آزمون های سراسری مثل دکتری، دستیاری، فلورشیپ، آیلتس و کنکور را یادآور شد و افزود: این نظارت ها قبل، حین و بعد از برگزاری آزمون برای رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله ایمن، گردش هوای مناسب و مواردی از این دست صورت می گیرد و مراحلی باید طی شود که بسیار سخت و حساس است.

نظارت یکصد بازرس مرکز بهداشت استان بر کنکور

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان از فعالیت یکصد بازرس برای نظارت بر برگزاری کنکور امسال خبر داد و گفت: بازدید از محل های برگزاری آزمون، ضدعفونی کردن محل ها، رعایت پروتکل های بهداشتی، غربالگری داوطلبان و مسائل دیگر مرتبط با این آزمون از ابتدای هفته آغاز و از امروز بازدیدهای مستقیم شروع شد، همچنین در روزهای برگزاری آزمون نیز بازرسان در حوزه های مختلف حضور پیدا کرده و نظارت لازم را بر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله ایمن در زمان ورود و خروج داوطلبان دارند.

وی در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به ایام محرم و صفر، از شروع بازرسی های مرکز بهداشت استان برای رعایت دستورالعمل برگزاری عزاداری ها خبر داد و گفت: برگزاری جلسات توجهی و آموزشی و دریافت تعهدات از هیئات مذهبی نیز در دستور کار قرار دارد.

میرجهانیان دریافت گزارش ها و شکایات مردمی در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی را از چند طریق عنوان کرد و گفت: سامانه تلفنی ۱۹۰ وزارت بهداشت به صورت ۲۴ ساعته کلیه شکایات مردمی را دریافت و براساس میزان اهمیت و فوریت به کارشناسان ارجاع می کند تا رسیدگی شود و نتیجه آن از طریق کد پیگیری ظرف مدت مشخصی قابل بررسی است. سایر ارگان های رسیدگی کننده به شکایات مردمی مثل استانداری، دادگستری، اصناف و مراکز بهداشتی نیز آماده دریافت و پاسخگویی به شکایات مردمی هستند، اگرچه نزدیک به ۹۰ درصد شکایات به سامانه ۱۹۰ اعلام می شود.

کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در پمپ بنزین ها

وی بیشترین گزارش های مردمی را مربوط به اماکن عمومی مثل پاساژها و بعد از آن پمپ بنزین ها دانست و گفت: پمپ بنزین ها در یک مقطع زمانی خیلی خوب شده بودند ولی الان سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در این اماکن مقداری پایین آمده است، همچنین در بین مراکز تهیه و توزیع، واحدهای نانوایی پایین ترین سطح رعایت پروتکل های بهداشتی را نه فقط در اصفهان که در سطح کشور را دارند.

تا ضریب ۸۵ درصدی استفاده از ماسک در اماکن عمومی فاصله داریم

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله ایمن در حمل و نقل عمومی نیز گفت: استفاده از ماسک در مترو خوب است اما در اتوبوس ها ۵۰ درصد است. در سایر اماکن عمومی نیز با اینکه شهر اصفهان رتبه اول در کشور را دارد، ولی تا ضریب ۸۵ درصد که حداقل استفاده از ماسک توسط افراد در مکان های عمومی است هنوز فاصله داریم.

وی با تاکید برا اهمیت رعایت فاصله ایمن در کنار استفاده از ماسک، توضیح داد: هر کسی در هر مکانی که قرار دارد همچون اداره، وسیله نقلیه، خیابان، مغازه، بانک و هر جای دیگری حتی منزل باید فاصله ایمن با دیگران را رعایت کند چون ممکن است ناقل بیماری باشند، حتی اگر فرد ناقل ماسک زده باشد اما بعد از مدتی قرار گرفتن در کنار او احتمال ابتلا به بیماری بالا می رود، بنابراین فاصله حداقل یک متر و ۸۰ سانتی متر باید حفظ شود.

میرجهانیان رعایت فاصله ایمن، حفاظت فردی با استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها را مهمترین راهکارهای پیشگیری از کرونا برشمرد و افزود: در بیرون از واحدهای صنفی و ادارات باید خطوط و علائمی برای حفظ فاصله مراجعان تعیین شود، ولی مهم ترین مساله رعایت این موارد توسط خود مردم است، چون شاید مغازه داری نتواند مشتری را مجبور به رعایت فاصله کند ولی مردم باید حساس و به فکر سلامت خودشان باشند.

تجمع مردم در پارک ها و پل های اصفهان بسیار خطرناک است

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان با اشاره به مصوبه اخیر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان، گفت: قرار بود اجتماعات در پارک ها و تفرجگاه ها محدود شود، چراکه می بینیم مردم در پارک ها و اماکنی مثل پل خواجو، سی و سه پل و مارنان کنار هم نشسته اند که بسیار خطرناک است.

وی با تاکید براینکه مردم باید خودشان پروتکل های بهداشتی و فاصله ایمن را رعایت کنند، افزود: نمی شود نیروی انتظامی وارد عمل شود و مردم را مجبور به رعایت فاصله برای حفظ سلامت شان بکند. البته در این وضعیت می توان کنار پارک ها نوار زرد کشید، ورودی ناژوان و صفه را بست، اجازه پارک در حاشیه رودخانه زاینده رود نداد اما بهتر است خود مردم رعایت کنند.

میرجهانیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر محدودیت هایی مثل کم کردن روشنایی پارک ها و بوستان های شهر درنظر گرفته شده، اما اگر نیاز باشد می توان به صورت سختگیرانه تر از تجمع مردم در مراکز گردشگری و تفریحی و پارک ها جلوگیری کرد اگرچه بهتر است خود مردم مراعات کنند و به فکر سلامتی خود و دیگران باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.