• دوشنبه / ۱ دی ۱۳۹۹ / ۰۷:۴۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99100100028
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

صدایش می کنند مانوئل نویر فوتبال زنان ایران

صدایش می کنند مانوئل نویر فوتبال زنان ایران

ایسنا/اصفهان وقتی فوتبال را شروع کردم همه می گفتند این یک رشته مردانه است، مگر می شود دختر در این رشته توپ بزند!؟ همه تکه پرانی می کردند، اما وقتی وارد این رشته شدم و به مسابقات رفتم، دیگران دیدند فوتبال زنان پیشرفت می کند رفته رفته نظرها هم تغییر کرد.

شاید مقایسه درستی نباشد؛ اگر بخواهیم عملکرد یک دروازه‌بان در لیگ برتر زنان را با همتایان او در فوتبال مردان مقایسه کنیم؛ به‌ویژه اینکه زهرا خواجوی در سال٩٨ چنین رکوردی را ثبت کرده و بزرگانی همچون عابدزاده و حجازی در سال‌های دور نام خود را در جدول دروازه‌بان‌هایی جا دادند که بیشترین دقایق کلین‌شیت متوالی را داشتند.

با این حال از نظر آماری، زهرا خواجوی فعلا صدرنشین دروازه‌بان‌های تاریخ ایران از نظر تعداد دقایق بسته نگه‌داشتن دروازه در بازی‌های باشگاهی به شمار می‌رود.

شاید جالب باشد بدانید در تاریخ بازی‌های باشگاهی فوتبال در جهان، یک دروازه‌بان برزیلی به نام «مازاروپی» با ١٨١٦ دقیقه بسته نگه‌داشتن دروازه به صورت متوالی صدرنشین این جدول است. او از هجدهم می ‌١٩٧٧ تا هفتم سپتامبر ١٩٧٨ به مدت ١٨١٦دقیقه متوالی دروازه‌اش را در تیم‌های واسکودوگاما و ریودوژانیروی برزیل حفظ کرد تا صاحب معتبرترین رکورد در این عرصه شود.

با اینکه تا قبل از این هیچ رکوردی از تعداد دقایق بسته نگه‌داشتن دروازه توسط یک دروازه‌بان در لیگ زنان ثبت نشده بود، آمار خیره‌کننده زهرا خواجوی در فصل گذشته درون دروازه تیم وچان کردستان باعث شد تا او با دروازه‌بان‌های برتر لیگ‌برتر مردان مقایسه شود. در لیگ نوزدهم پیام نیازمند، دروازه‌بان سپاهان رکورد قبلی را که در اختیار سیدحسین حسینی بود، شکست و  ۹۴۰ دقیقه دروازه‌اش را بسته نگه داشت، اما خواجوی، پیام نیازمند سپاهان را هم پشت سر گذاشت و رکورد ۹۵۰ دقیقه را ثبت کرد، هر چند اگر زمانی بازی شهرداری بم و ذوب آهن در فصل ۹۷ را نیز به آن اضافه کنیم این رکورد به بیش از ۱۰۰۰ دقیقه می رسد.

حضور وی در اصفهان و قرار گرفتن درون دروازه ذوب‌آهن سبب شد تا ایسنا گفت و گویی با او داشته باشد.

از هندبال تا دروازه تیم ملی فوتبال

او در نوزدهمین روز از اسفندماه سال ۷۷ در شهرستان نهاوند استان همدان به دنیا آمد، دختری که از کودکی علاقه زیادی به فوتبال داشت، اما با هندبال شروع کرد و اینک یکی از موفق ترین دروازه بانان فوتبال ایران و جهان است.

از ۹ سالگی هندبال وارد ورزش شد، اما در کنار آن با برادر خود فوتبال بازی می کرد و یک اتفاق موجب شد سر از سالن فوتسال درآورد.

در همان جلسه اول مربی به او می گوید در صورت ادامه می تواند در آینده به بازیکن بزرگی تبدیل شود، موضوعی که به او انگیزه می دهد و تنها منتظر یک فرصت و تنلگر می شود تا به موفقیت برسد.

دو سال بعد با درخشش در مسابقات کشوری به تیم ملی زیر ۱۴ سال دعوت می شود و بعد از آن پیراهن تیم ملی زیر ۱۴ و ۱۶ سال را می پوشد. تا سال ۹۳ و ۹۴ به عنوان بازیکن به میدان می رود و حتی خانم گل هم می شود، اما سال ۹۴ برای تست فوتبال لیگ برتر به تیم پاس همدان می رود و در روزی که دروازه بان تیم غیبت داشته بنا به پیشنهاد مربی تیم، درون دروازه می ایستد، عملکرد و واکنش های آن روزهای خود را که به یاد می آورد و به ایسنا می‌گوید: هر زمان به واکنش‌های گذشته خود فکر می‌کنم، می فهمم که من استعداد این کار را به طور ذاتی داشتم چرا که هیچ آموزشی در زمینه دروازه بانی نداشتم بعد از آن در تیم ملی زیر ۱۹ سال، جوانان، امید و بزرگسالان درون دروازه بان ایستادم.

قدردان تمام مربیانم هستم

با اکثر مربیان ایران کار کرده و خود را قدردان زحمات آن‌ها می داند، چرا که اعتقاد دارد از هر کدام چیزهای متفاوتی یاد گرفته است.

زهرا می گوید: مربیان خانم خوبی در کشورمان داریم، ولی کار با یک مربی مانند آقای حبیبی که تمام شرایط گلری از جمله شرایط جسمی، روحی و روانی را می دانستند، بسیار باعث پیشرفت من شد. شاید قبل از ایشان فکر می کردم همه چیز را راجع به دروازه بانی می دانم، اما پس از کار با ایشان، متوجه شدم یک قطره از دریای بی کران را بلدم.

امان از زمین‌های بد و تفاوت بین آقایان و بانوان

«خدا را شکر رفته رفته فوتبال بانوان نسبت به قبل پیشرفت داشته است و نگاه‌ها به فوتبال بانوان تغییر کرده است، بسیاری از زمین های تمرینی و مسابقات فوتبال بانوان اصلا زمین های استاندارد و خوبی نیستند در بسیاری موارد این مساله موجب آسیب دیدگی جدی بازیکنان می‌شود، البته ما دیگر به زمین های غیر استاندارد عادت کرده ایم

از شهرداری بم تا ذوب آهن

دو فصل را با پیراهن شهرداری بم به میدان می رود و در آخرین فصل حضورش در شهرداری بم، پروژه کلین شیت هایش شروع می شود، مساله ای که در وچان ادامه پیدا می کند و او را به عنوان یکی از دروازه بان های رکورددار کلین شیت بر سر زبان ها می اندازد و نگاه ها را بیشتر به سمت فوتبال بانوان می کشاند. این فصل نیز با وچان تمدید می کند و حتی سر تمرینات هم حاضر می شود، اما به دلیل یکسری اتفاقات تصمیم به جدایی می گیرد و با بله گفتن به ذوبی ها راهی اصفهان می شود.

هنوز نتوانستم اصفهان زیبا را بگَردم

خواجوی می گوید: خدا را شکر شرایط خوبی در تیم ذوب آهن دارم، از این که به ذوب آهن آمدم خوشحالم، باشگاه بزرگی که سالیان سال در فوتبال ایران قدمت دارد و این برای هر بازیکنی افتخار است که در چنین باشگاه شناخته شده ای بازی کنی.

به خاطر بیماری کووید- ۱۹ متاسفانه فرصت زیادی نکردم که در اصفهان گشتی بزنم و از طرفی بحث تمرینات فشرده و البته مسابقات هم اجازه رفتن به سطح شهر و دیدن زیبایی های اصفهان را نمی دهد و باید نکات و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم، فقط بگویم اصفهان شهر زیبایی است که هنوز تجربه برخورد زیاد با مردم مهربان آن را نداشتم، ولی خوب از شرایطم در اصفهان راضی هستم و دوست صمیمی ام در ذوب آهن شیوا فاضلی است. از تاریکی می ترسم، اتفاق افتاده که شب احساس تشنگی کنم، اما ترجیح دهم تا صبح صبر کنم.

رقیب خودم هستم

او ادامه می دهد: به نظرم اگر کسی فکر کند رقیب ندارد، آن روز پایان کارش است. من به تمام رقبایم فکر می کنم و به آنها احترام می گذارم و برایشان آرزوی موفقیت می کنم.

«ولی خوب یکی از ویژگی های من که اکثر مربیانم هم آن می دانند، این است که خودم را با دیگران مقایسه نمی کنم، همیشه سعی می کنم از چیزی که هستم، بهتر شوم. یعنی بهترین خودم باشم تا اینکه فکر کنم روی رفتارهای دیگر هم پستی هایم تمرکز کنم، بیشتر دوست دارم خود واقعی ام باشم. رقیبی برای خودم نمی بینم البته که بزرگترین رقیبم خودم هستم

 به بارسلونا فکر می کنم

می گوید: به سقف آرزوهایم در ایران رسیدم و به لژیونر شدن فکر می کنم و مطمئن هستم که اتفاقات خوبی در زمینه ورزشی برایم رخ خواهد داد، پیشنهاد خارجی داشتم که به دلیل یکسری اتفاقات و بحث بیماری کووید- ۱۹ نتوانستم پیگیر این مساله شوم که در صورت تحقق آن، افتخاری برای خودم و کشورم بود. قطعا لژیونر خواهم شد و دوست دارم در بارسلونا بازی کنم. از طرفداران تیم ملی آلمان و باشگاه بارسلونا هستم.

نویر یا نیازمند

الگوهایش در خارج از ایران که با قاطعیت نوئل نویر است. از گلرهای ایرانی هم مهدی رحمتی، پیام نیازمند و علیرضا بیرانوند را جزو گلرهای خوب کشورمان می داند.

تیم ملی

او می گوید: با توجه به سنی که دارم، هم می توانم برای تیم زیر ۲۳ سال و هم بزرگسالان بازی کنم، ولی ما از سال ۱۳۹۸ که از انتخابی المپیک بازماندیم، تا به امروز اردوی ملی نداشتیم. این باعث می شود من عقب تر بیفتم و باید بیشتر تلاش کنم.

مهاجمان خوبی داریم اما نمی توانم، بگویم کدام مهاجم بیشتر اذیتم کرده، همه خوب هستند و بهتراست نامی برده نشود.

فضای مجازی و شایعات

یکی از عادتهایش حضور در فضای مجازی است، اما اعتقاد دارد هر ورزشکار حرفه ای برای تمام زمان های خود اگر برنامه ریزی باید داشته باشد، می تواند از تمرین، مسابقات و زندگی شخصی خود استفاده کرده و لذت ببرد و اینکه بعد از جریان کلین شیتی که داشته بیشتر در تیررس نگاه ها و توجهات قرار گرفته است و همین مساله شایعات زیادی را در برخی مواقع ایجاد می کند که به آن اهمیت نمی دهد.

تجربه دربی اصفهان

او می گوید: دربی اصفهان یک بازی خوبی بود که از سطح خوبی برخوردار بود و همه از دیدن آن لذت بردند و متاسفانه از روی اشتباهات خودشان بازی را واگذار کردند و برای تیم سپاهان هم آرزوی موفقت می کنم.

بازی با شهرداری بم را یکی از سخت ترین بازی هایمان می دانم به ویژه که در زمین شهرداری بم است و ما مهمان هستیم، اما ما برای کسب ۳ امتیاز به بم می رویم و امیدوارم اتفاقات خوبی برای تیم ما رخ بدهد.

ذوب آهن هم مدعی است

زهرا خواجوی اعتقاد دارد ذوب آهن این فصل نسبت به سال های قبل شرایط بهتری دارد و بقیه تیم ها را به چشم مدعی نگاه می کنند، اینکه تلاش می کنند تا ذوب آهن را به جایگاه اصلی خود در جدول برسانند.

افسوسش پخش نشدن بازی های بانوان است و امیدوار است روزی برسد که بازی های بانوان به گونه ای دیگر دیده شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.