• سه‌شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400022819933
  • خبرنگار : 50402

رئیس اورژانس استان:

اورژانس همدان به ۱۰۰ نیرو نیاز دارد

اورژانس همدان به ۱۰۰ نیرو نیاز دارد

ایسنا/همدان رئیس مرکز مدیریت حوادث و اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان گفت: در حال حاضر نیاز به ۱۰۰ پرسنل آقا داریم و اگر نتوانیم این افراد را جذب کنیم برای احداث پایگاه‌های اورژانس جدید به مشکل می‌خوریم.

دکتر حبیب معصومی سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه جمع خبرنگاران، اظهار کرد: اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان دارای ۵۰۰ نیروی انسانی، ۶۲ پایگاه شهری و جاده‌ای، ۱۰۰ دستگاه آمبولانس، یک فروند هلی‌کوپتر، یک دستگاه آمبولانس، یک اتاق عمل سیار و یک بیمارستان صحرایی ۳۰ تختخوابی است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان بیان کرد: در سال گذشته ۴۰۰ هزار تماس با اورژانس پیش‌بیمارستانی استان همدان گرفته شده که منجر به انجام ۶۰ هزار مأموریت شده‌ است.

وی با بیان اینکه مدیریت جابه‌جایی تمام بیماران بین بیمارستانی در داخل استان و یا بین استانی به عهده ما است، مطرح کرد: در سال گذشته ۵۰۰۰ مأموریت جابه‌جایی داشتیم و واحد mcmc که وظیفه مدیریت جابه‌جایی بیماران را بر عهده دارد را با ۵۰۰ میلیون احداث کرده و در اورژانس ۱۴ بیمارستان دانشگاهی استان، دوربین‌هایی نصب شده که تصاویر آنها در این مرکز قابل رؤیت است.

معصومی در رابطه با اورژانس هوایی استان توضیح داد: از مردادماه سال ۹۳ تاکنون ۴۲۵ مأموریت هوایی داشتیم و در حال حاضر ۴۰ پد فرود هلی‌کوپتر در استان موجود است و مصوبه ایجاد ۵۰ پد دیگر را دریافت کردیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ برای نخستین بار در ۱۵ سال گذشته آمار فوتی حوادث ترافیکی استان به زیر ۴۰۰ نفر رسید، گفت: در سال ۹۸ موارد فوتی حوادث ترافیکی ۴۳۴ نفر بود که این آمار در سال ۹۹ به ۳۶۰ نفر رسیده‌ است. در ضمن در سال ۹۸ تعداد موارد فوت ناشی از غرق شدگی ۲۷ نفر، برق گرفتگی ۱۲ نفر و خودکشی ۱۵۸ نفر نفر بود.

وی با بیان اینکه زمان رسیدن مأموران اورژانس در شهرها ۵ دقیقه و در جاده‌ها ۹ دقیقه است، اظهار کرد: در سال گذشته ۱۲۱۲ نفر توسط اورژانس از درمانگاه‌ها به بیمارستان‌های استان منتقل شدند همچنین ۱۴۸ نفر بیمارستان‌های استان و ۱۵۴ نفر از استان‌های دیگر به همدان جابه‌جا شدند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان خاطرنشان کرد: براساس نظرسنجی میزان رضایتمندی از اورژانس پیش‌بیمارستانی که ماهیانه انجام می‌شود، به طور میانگین ۸۵ درصد رضایت کامل و ۱۴ درصد رضایت نسبی دارند و یک درصد ناراضی هستند.

وی با بیان اینکه ۶۲ پایگاه اورژانس در استان وجود دارد، تصریح کرد: بیشترین مأموریت در سال ۹۸ را پایگاه شماره یک در خیابان پاستور همدان با ۵۱۷۲ مأموریت و کمترین مأموریت را پایگاه اورژانس شهرستان رزن انجام داده‌اند.

معصومی در رابطه با تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری مطرح کرد: ۱۱۰ نفر در چهارشنبه پایان سال ۹۸ و کمتر از ۱۰۰ نفر در چهارشنبه پایان سال ۹۹ مصدوم شدند.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ رتبه یک طرح جامعه نظارت، رتبه سه برنامه عملیاتی و در سال ۹۷ رتبه یک اعتباربخشی و آموزش کارکنان را کسب کردیم و همیشه در بین سه دانشگاه برتر از نظر بازدید سایت اورژانس پیش‌بیمارستانی هستیم.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان با بیان اینکه طی هشت سال گذشته دو نوبت جذب نیرو داشتیم، توضیح داد: یک بار ۹۳ نفر و بار دیگر ۴۰ نفر نفر را استخدام کردیم و از آزمون استخدامی سال ۹۹ نیز قرار است ۷۵ نیرو به ما اضافه شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۱۳ نیرو ۸۹ روزه گرفتیم و ۴۰ نفر نیز طرح یا تمدید طرح داشتند اما همچنان با کمبود نیرو مواجه هستیم و نیاز به ۱۰۰ تکنسین آقا از میان فارغ‌التحصیلان فوریت‌های پزشکی، بیهوشی و پرستاری داریم اما دیگر در همدان نیروی بیکاری وجود ندارد و افتتاح پایگاه‌های جدید ما منوط به جذب نیرو است.

معصومی با بیان اینکه سیستم اتوماسیون عملیاتی را با یک میلیارد تومان برای اورژانس راه اندازی کردیم و دیگر از کاغذ برای نوشتن گزارش عملیات استفاده نمی‌کنیم، توضیح داد: اتوماسیون طراحی شده، مسیر را به راننده نشان می دهد و وقتی افراد با ۱۱۵ تماس می‌گیرند دیگر لزومی ندارد آدرس بدهند چراکه موقعیت فرد تماس گیرنده و آمبولانس، برای اپراتور مشخص است.

وی با اشاره به اینکه طبق درخواست وزارت بهداشت از این به بعد مرکز پاسخگویی به شماره ۱۱۵ فقط در شهر همدان است و تماس ها به این مرکز وصل می‌شود، اظهار کرد: از نظر تعداد پایگاه‌ها بهترین وضعیت را در میان سایر ارگان‌های امدادرسان داریم و در محورهایی که هیچ ارگانی وجود ندارد، ما حضور داریم.

وی در رابطه با مهمترین اقدامات انجام شده در اورژانس پیش‌بیمارستانی استان گفت: از سال ۹۳ به کارکنان کارانه می دهیم و هر فصل از پایگاه ها بازدید می‌کنیم، دو گردهمایی کشوری برگزار کردیم، یک خودرو فرماندهی از وزارت بهداشت گرفتیم، برای پرسنل پرونده سلامت جسمی و روانی تشکیل دادیم، قانون ارتقاء بهره وری را برای کارمندان اجرا کردیم، ۲۰۰ فقره وام دادیم، پاداش کرونا به پرسنل پرداخت شد و اقلام حفاظت فردی را بین آنها توزیع کردیم.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان خاطرنشان کرد: خیرین سلامت استان، پای کار آمدند و در شهرستان تویسرکان سه خیر در حال ساخت پایگاه‌های اورژانس براس شهرهای وردآورد، فرسفج و سرکان شهرستان تویسرکان هستند.

وی در رابطه با وضعیت اورژانس استان در ایام کرونا بیان کرد: از روز اول پاندمی کرونا جابه‌جایی بیماران به بیمارستان ها را انجام می دهیم و تاکنون ۱۲۰ نفر از پرسنل ما به این بیماری مبتلا شدند و در حال حاضر همه متقاضیان تزریق واکسن، واکسینه شدند.

معصومی با بیان اینکه به دنبال ساخت بنای ستادی هستیم، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا سوله بحران و پایگاه اورژانس هوایی بسازیم که برای این امر، یک خیّر ۳۶ هزار متر زمین در اختیار ما گذشته و گفته برای ساخت هم همکاری لازم را انجام می‌دهد همچنین به دنبال افتتاح پایگاه شهری ۱۱ همدان در جورقان هستیم تا از میدان فرودگاه تا پلیس راه همدان- ساوه را پوشش دهد.

وی در رابطه با برنامه‌های سال ۱۴۰۰ اورژنس پیش بیمارستانی استان، گفت: چند ساختمان نیمه کاره داریم که باید تکمیل کنیم، در تلاش هستیم از وزارت بهداشت موتورلانس بگیریم، برای شهرستان ملایر اتوبوس آمبولانس تهیه کنیم، ۴۰ هزار نفر را باید آموزش بدهیم، کارواش اختصاصی آمبولانس در بیمارستان بعثت دایر کنیم، مانکن و مولانژ تهیه کنیم، مانور فصلی انجام دهیم، کارشناس عمران و مشاور حقوقی جذب کنیم، تابلوی اطلاع‌رسانی نصب کنیم تا مسافران مسافت باقیمانده به پایگاه جاده‌ای را بدانند چراکه هم باعث اطمینان خاطر افراد می‌شود و برای آدرس دادن در هنگام حادثه نیز مفید است، بخش ویژه درمان بیماران شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای را در بیمارستان گوراب ملایر راه اندازی کنیم، بیمارستان صحرایی را تجهیز کنیم، پد بالگرد بیمارستان تویسرکان فنس کشی شود و برای بیمارستان علیمرادیان نهاوند پد بالگرد بسازیم و در گنجنامه و استادان نیز به دنبال ساخت پایگاه هستیم.

وی درباره مشکلات اورژانس پیش‌بیمارستانی استان طرح کرد: محدودیت‌هایی که در اورژانس ریلی وجود دارد، فرسودگی شغلی کارکنان و ادامه تحصیل کارکنان مشکلاتی برای ما ایجاد کرده است؛ به عنوان مثال تکنسین‌های ما باید بیماران را از راه پله طبقات بالا به پایین بیاورند در صورتی که راه‌پله‌های ما اصلاً استاندارد لازم را ندارند و برانکارد در آنجا نمی‌چرخد، همین مسائل باعث خستگی پرسنل ما می‌شوند. خودروهای حمل جسد نیز مشکلاتی برای ما ایجاد کردند، رنگ این ماشین‌ها باید مشکی باشد، روی آن نوشته شده باشد که ویژه حمل جسد است و آژیر و آلارم نداشته باشد.

معصومی در پایان خاطرنشان کرد: در ماه آینده ساختمان پایگاه سد کلان، پایگاه شهری شماره ۱۱ جورقان، اورژانس جاده‌ای نهاوند و ساریجلو رزن را راه‌اندازی می‌کنیم و دو تا پایگاه نیز برای مردادماه و دو پایگاه دیگر در نیمه دوم سال افتتاح خواهیم کرد تا صددرصد تکالیف برنامه ششم توسعه را انجام دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.